jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
3 filtry polaryzacyjne hoya...
Witam,

mam zamiar kupic filtr polaryzacyjny HOYA... i teraz nasuwa sie pytanie ktory tak naprawde wybrac. W gre wchodza trzy:
Hoya PL-CIR STANDARD
Hoya PL-CIR HMC
Hoya PL-CIR HMC SUPER

Czy roznica miedzy nimi jest bardzo zauwazalna? jesli tak to w czym ta roznica sie glownie objawia...? bo mozliwe ze na dzien dzisiejszy wystarczy mi standard, a fotografii dopiero sie ucze tak naprawde. Bede wdzieczny za pomoc.
 

domcio  Dołączył: 23 Lis 2007
Przedewszystkim różnią się różną ilością powłok przeciwodblaskowych i przepuszczalnością światła.Bierz HMC,a jak masz kasę to Super HMC.Jedyny mankament filtrów Hoya to trudne czyszczenie.
Poczytaj sobie
http://www.foto-nova.com.pl/produkty/hoya/hoya.htm
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
jiro44 napisał/a:
ktory tak naprawde wybrac

Dlaczego właśnie Hoya? Po pierwszym czyszczeniu dostaniesz "kota". Kup Marumi albo BW i po zawodach.
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
A o co dokladnie chodzi z tym ze jest ciężki w czyszczeniu? jaki z marumi lub b+w byście polecili? Na ta chwile do 160zl.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiemy jaka średnica a to znacząco wpływa na cenę.
 

Emir  Dołączył: 17 Lis 2007
Bierz Hoyę Super HMC, to bardzo dobry filtr za rozsądną cenę. Za B&W musiałbyś zapłacić co najmniej dwa razy więcej (zależy od średnicy filtra). Na tego typu optyce nie wolno oszczędzać, a uczyć się fotografii trzeba na najlepszym sprzęcie, na jaki Cię stać.

Z pyłków i kurzu czyść delikatnie pędzelkiem. Poważniejsze zabrudzenia, np. tłuste plamy, możesz usunąć prosząc o przysługę jakikolwiek sklep z okularami lub zakład optyczny.

Sam używam filtru UV SHMC Hoyi i polaryzacyjnego B&W. Gdy jestem w terenie, oba zdarza mi się przecierać po chuchnięciu na szkło dobrą ściereczką B&W. Nie jest to metoda polecana, ale w przypadku dobrych filtrów z ochronnymi powłokami nie uszkodzi ich. Pod warunkiem, że usunie się przed czyszczeniem wszelkie drobinki piasku i kurzu, które mogłyby porysować filtr.

Tanie komplety Hama służące do czyszczenia optyki w przypadku moich szkieł nie dają rezultatu, a jeszcze utrudniają zabiegi "higieniczne". :-)
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
Średnica to 52 MM, co byście polecili oprocz HOYI za kwotę o ktorej wyżej? dokładne modele najlepiej. jesli nie ma nic takiego to pewnie kupie HOYE SUPER HMC. :)
 

Emir  Dołączył: 17 Lis 2007
W cenie, którą podajesz, na pewno kupisz polaryzacyjny Hoya Super HMC na 52mm... Tylko, że lepiej dołożyć parędziesiąt złotych i kupić filtr o większej średnicy, np. 67mm. Będziesz mógł go stosować z obiektywami o większej średnicy gwintu filtra. Bo prędzej czy później kit przestanie Ci wystarczać i może kupisz ostrzejsze 16-45/4 lub 17-70/4?. Na 52mm możesz zamontować filtr 67mm używając tanich pierścieni redukcyjnych. Raz płacisz - masz filtr o uniwersalnych możliwościach zastosowania. Nie kupuj polara na gwint 52mm, bo to Ci się po prostu nie opłaci. No, jeśli nie posiadasz samych Limitedów... :-)
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
jiro44,
52mm Marumi Circular Polarizer można znaleźć na ebaju za 28-35$ (wliczona darmowa wysyłka), w dodatku w wersji "Waterproof ".
Polecam ;-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
jiro44 napisał/a:
co byście polecili oprocz HOYI

Zerknij do giełdy, równolegle z Twoim jest ogłoszenie o sprzedaży filtrów pol-cir 52mm
 
KonradR100  Dołączył: 01 Lut 2015
Witajcie,
chciałbym kupić filtry do obiektywów. Fotografuję obiektywami Pentax smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL, Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro i planuję dokupić jakiś teleobiektyw do fotografowania przyrody i zastanawiam się nad zakupem np.: zestawu filtrów Hoya Kit 62 mm i do tego pierścienia redukcyjnego, by móc korzystać z nich na każdym z obiektywów. Fotografuję głównie widoki, krajobrazy, góry, makro głównie owady, a docelowo teleobiektywem chciałbym fotografować ptaki i ssaki. To będzie moja pierwsza styczność z filtrami, dlatego nie chcę wydawać fortuny, ale wiem, że kupowanie najtańszych nie ma sensu. Proszę o radę co myślicie o tym zestawie na początek, czy polecacie coś innego, a może lepiej kupić filtr UV i polaryzacyjny oddzielnie, a na razie zrezygnować z szarego?
Pozdrawiam :-)
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
W pierwszej kolejności zastanów się, czy potrzebujesz filtra UV. Przeważają opinie, że w aparatach cyfrowych nie wpływa on wcale na jakość obrazu (chyba że na minus, jeśli kiepski). Filtr uv bywa stosowany jako filtr chroniący przednią soczewkę obiektywu i są dwa obozy użytkowników o skrajnie różnych opiniach w tej sprawie ;-) Zatem tutaj sugeruję lekturę tematu zanim podejmiesz decyzję.
Polar - jak najbardziej. Poprawia niebo, kolory, kontrasty itp.
Szary - znów powinieneś wiedzieć, do czego jest Ci podtrzebny. Jako jedyny filtr szary, moim zdaniem nd8 nie bardzo ma sens. Dodaje Ci 3 EV do ekspozycji, to niewiele. Jako pierwszy i póki co jedyny filtr szary wybrałbym np nd 500.
Moja delikatna sugestia jest taka: kup polar, bo najszybciej go docenisz i będziesz najczęściej używał. Na spokojnie zastanów się (i poczytaj), jakie zdjęcia chcesz robić z filtrem szarym i wtedy zdecyduj, jaka gęstość. To samo z UV - proponuję najpierw lekturę, bo możesz dojść do wniosku, że Ci zupełnie niepotrzebny.
pozdrawiam,
klechu
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
klechu napisał/a:
Filtr uv bywa stosowany jako filtr chroniący przednią soczewkę obiektywu i są dwa obozy użytkowników o skrajnie różnych opiniach w tej sprawie ;-) Zatem tutaj sugeruję lekturę tematu zanim podejmiesz decyzję.
Na co dzień nie ma najmniejszego sensu, do ochrony będzie służyć tulipan. Jednak w przypadku ciężkich warunków typu rozbryzgi błota to pewnie bym się mocno zastanowił.
klechu napisał/a:
Polar - jak najbardziej. Poprawia niebo, kolory, kontrasty itp.
Niekoniecznie do tych cech filtra bym się odwoływał pisząc o jego zaletach ...
Sam posiadam i kiedyś używałem nagminnie, teraz bardzo rzadko i tylko w sytuacjach kiedy wiem, że jego użycie naprawdę coś wniesie ...
Na ten temat jest wątek rzeka na naszym forum, warto prześledzić, choćby kilkanaście ostatnich stron :mrgreen: Można zostać uświadomionym ...
klechu napisał/a:
Szary - znów powinieneś wiedzieć, do czego jest Ci podtrzebny
A teraz mieszamy w rozmyślaniach, a może lepiej połówkowy 8-)
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
rysiekll napisał/a:
klechu napisał/a:
Polar - jak najbardziej. Poprawia niebo, kolory, kontrasty itp.
Niekoniecznie do tych cech filtra bym się odwoływał pisząc o jego zaletach ...

ok, wypisałem swoje ulubione :-D
 

leesq  Dołączył: 29 Lis 2014
Cytat
i do tego pierścienia redukcyjnego
weź pod uwagę, że pierścień redukcyjny + filtr i możesz na fotkach łapać dość sporą winietę, tak że chyba warto zwrócić uwagę na filtry typu slim, ja niestety o tym nie wiedziałem
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Z tych filtrów najbardziej wpływa na wygląd obrazu "polar". Szary pozwala na użycie dużych otworów przesłony przy jasnym świetle gdy brakuje czułości matrycy na "dole" skali. UV głównie dla ochrony przedniej soczewki jeśli jest potrzebna.
Cytat
łapać dość sporą winietę,

Raczej nie będzie tak. Może z 49/52, 52/55 czy 55/58 przy szerokim bardzo kącie, na większe z pewnością nie.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Używanie filtra UV jako ochronnego może przynieść więcej szkody, niż pożytku (a konkretnie resztki potłuczonego filtra). Jeśli potrzebna jest dodatkowa ochrona (np. fotografowanie zawodów moto-cross lub rajdów samochodowych), to do tego są specjalne, "pancerne" filtry ochronne. W normalnym użytkowaniu, w ochronie obiektywu najlepiej spisuje się "tulipan", IMO.
 
rororo  Dołączył: 20 Lut 2014
A co sadzicie o filtrach polaryzacyjnych Zeissa? Poziom B+W?
 
KonradR100  Dołączył: 01 Lut 2015
Dzięki klechu, rysiekll, leesq, JacekK i Kerebron za odpowiedź na moje pytanie. Stawiam :-B . Po tych rozważaniach zastanawiam się nad zakupem Hoya Filtr polaryzacyjny HRT CIR-PL plus UV 77 mm i pierścieni redukujących do 52 i 55 mm. Brałbym go z myślą, że w przyszłości kupię np.: Tamrona 70-200 f2.8, stąd taka średnica. No i pytanie czy nie lepiej wziąć tego slima, chociaż chcę używać tego filtra również do zdjęć makro, kiedy kąt na pewno nie będzie szeroki :-> Co sądzicie o moim pomyśle, polecacie coś innego?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach