valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
jaad75 napisał/a:
Jako weteran walk z FF dodam jeszcze, że K10 chyba "dociera" się z czasem...


Chłopak się uczy. PSI - Prawdziwa Sztuczna Inteligencja!!! ;-)
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Witam,

Zrobiłem testy z FA 50/1.7 na 1.7 i tak to wygląda:

zdjęcie pod kątem 60 stopni:

http://img366.imageshack....imgp0677sw2.jpg

to samo ok. 45 stopni:

http://img366.imageshack....imgp0676vt7.jpg

50/1,4 byłby oczywiście jeszcze bardziej nieostry

za radą Tomasza Q z pl.rec.foto.cyfrowa jeszcze dodatkowe:

z 2,5 m :

http://img160.imageshack....imgp0679gc6.jpg

z 1 m :

http://img389.imageshack....imgp0680ey1.jpg

i dla porównania przymknięty do 5,6 z 1m:

http://img238.imageshack....imgp0682gn2.jpg

Chyba spróbuję wymienić - tylko co, jak trafię jeszcze gorszą sztukę :cry: - chyba się pochlastam :evil:

pozdrawiam

r0man

[ Dodano: 2007-01-15, 20:22 ]
I jeszcze jedna ciekawostka:

wyłączyłem draniowi światło i musiał sobie wspomagać AF lampą - nastawia ostro za każdym razem.

poprzednie zdjęcia testowe były robione z lampą, ale AF ustawiał się w niezbyt silnym oświetleniu produkowanym przez lampę z halogenami (taką pokojową).

ktoś już to napisał: aparaty są wredne :evil:

pytanie tylko czy jest sens regulować - skoro w dobrym świetle jest ok. to problem raczej nie dotyczy położenia luster. to raczej AF głupieje w świetle żarowym, a tego chyba serwis bez pomocy fabryki nie poprawi :-(

pozdrawiam

r0man
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
r0man, - to twoj watek tam jest "K10 i kupa? "
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
nie da się ukryć

mam nadzieję, że mnie nie zlinczujecie za bluźnierstwo ;-)

pozdr

r0man

P.S. Tak w ogólę to lubię Petanksa, ale się trochę podłamałem - czekałem na tę puszkę od pierwszych zapowiedzi, a tu taki babol :evil:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
r0man, twardym trzeba być, nie miętkim. Ja tak samo jak Ty, od momentu zapowiedzi pragnąłem K10D jak kania dżdżu, i już jestem po wymianie dwóch puszek (z powodu FF oczywiście). Czaję się na trzecią... ten aparat jest tego wart.
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Jarek: tylko pytanie, czy rzeczywiście warto teraz wymieniać ?

to mi wygląda na błąd systemowy, który może naprawią firmwarem, a może poprzez wymianę jakiś filtrów na AF-ie (hipoteza z innego forum).

w takiej sytuacji trzeba będzie trochę poczekać.

a może jest ktoś, komu k10d i niezbyt długie szkła (35 -80 mm) o świetle rzędu 1,4 - 2,0 działają bez problemu w słabym oświetleniu żarowym ?

może warto by było, gdyby ten hipotetyczny ktoś zrobił takie testy jak ja i pokazał wyniki ?

pozdrawiam

r0man
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
r0man, najprawdopodobniej część puszek ma FF, część nie. Od wczoraj na tym forum są nowi posiadacze tych puszek, którzy FF ze swoimi jasnymi szkłami nie strwierdzili.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
r0man,
Jarek Dabrowski napisał/a:
r0man, twardym trzeba być, nie miętkim


Kuba Sienkiewicz napisał/a:

mówisz w głowie się gotuje
w sercu rwie się i kotłuje
nie bądź taki delikatny
twardy bądź jak Roman Bratny

wszystko dobrze jest do kiedy
nie narobisz sobie biedy
nie dość że dokoła nędza
ty się sam w tę nędzę wpędzasz
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
W tym temacie robione F 50/1.7 na f 2.0
fotki w świetle żarowym z F 50/1.7
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
r0man napisał/a:

a może jest ktoś, komu k10d i niezbyt długie szkła (35 -80 mm) o świetle rzędu 1,4 - 2,0 działają bez problemu w słabym oświetleniu żarowym ?
może warto by było, gdyby ten hipotetyczny ktoś zrobił takie testy jak ja i pokazał wyniki ?

pozdrawiam

r0man

Tak, mnie trzecie body działa teraz bez problemu...
A problem znam aż nadto dobrze. Powiem tylko, to co juz pisałem kilka razy - dużo zależy od naładowania akumulatora i ... czasu. Początkowo miałem z tym body FF (w świetle żarowym), teraz już właściwie nie mam - naprawiło się...:)
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
jaad75, argawen: a może pokusilibyście się o mały teścik z focus chart.

jak spojrzycie na moje wyniki, to na 1,7 też się w sumie łapię na granicę ostrości - na 2.0 byłoby jeszcze lepiej.
ciekaw jestem jak macie rozłożoną DOF - czy też jest przesunięta w stronę FF

pozdrawiam

r0man
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
jaad75 napisał/a:
Początkowo miałem z tym body FF (w świetle żarowym), teraz już właściwie nie mam - naprawiło się...:)


wnioskuję z tego, że niepotrzebnie wymieniałeś dwie pierwsze puszki

[ Dodano: 2007-01-15, 21:55 ]
rOman mam dokładnie taki sam wynik testu jak Twój "45 stopni"
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
r0man, - pociesze cie.....albo zmartwie....zrobilem ten tescik - mam FF na ok 3cm przy 1.4 z odleglosci ok 1m :evil:
Co ciekawe na gieldzie tego nie bylo....ciekaw jestem co za widmo ma tam swiatlo....
a w plenerku nic takiego nie zauwazylem....
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Pentagram: w tej sytuacji na razie nie widzę sensu aby wymieniać puszkę.

przy takiej powtarzalności problemu mam też brzydkie podejrzenia, że taka sytuacja jest po prostu standardem :-P

no chyba, że się fabryka połapała i poprawiła nowe puszki - może to być kwestia dostawy.

no cóż pożyjemy, zobaczymy.
jak to mi mądrze napisał Tomasz Q na pl.rec.foto.cyfrowa - trzeba zrobić prawdziwy test aby się jednoznacznie przekonać (od siebie dodam, że i oświetlenie bywa różne chociaż sztuczne)

pozdrawiam

r0man
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
r0man napisał/a:
jaad75, argawen: a może pokusilibyście się o mały teścik z focus chart.

jak spojrzycie na moje wyniki, to na 1,7 też się w sumie łapię na granicę ostrości - na 2.0 byłoby jeszcze lepiej.
ciekaw jestem jak macie rozłożoną DOF - czy też jest przesunięta w stronę FF

pozdrawiam

r0man

W świetle żarowym, przy 1.4, mam delikatnie przesuniętą GO w kierunku FF... Tzn. jeżeli przyjmiemy, że powinno być równo z każdej strony, to przesunięcie wynosi do max. 2mm w kierunku FF. Jeżeli przyjmiemy, że prawidłowy rozkład to 1/3 GO z przodu, 2/3 z tyłu (już w końcu nie wiem jak jest prawidłowo:)), to mój FF jest odpowiednio większy.
Z tym, że dużo strzałów jest idealnie w punkt (centrum GO znajduje się dokładnie w punkcie "focus here"). To body zaczynało z 6mm FF, także teraz uważam że jest bardzo dobrze...:)
Pokażę jakieś testy jak wrócę z pracy.
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Fafniak: cieszyć się w sumie nie ma z czego - może jedynie z tego, że Pentax nie zszedł całkiem na psy jeżeli chodzi o rozrzut parametrów wyrobu ;-)
spróbuj mu wyłączyć światło - niech ustawia na wspomaganiu lampą - u mnie to pomaga w 100% - szkoda, że nie ma takiej funkcji Custom
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
r0man napisał/a:
jaad75, argawen: a może pokusilibyście się o mały teścik z focus chart.
Ale co ci da, że zrobimy ? Mówię poważnie, porób sobie fotki w normalnych warunkach, a nie jakieś linijki. Przy zakupie K10D zrobiłem sobie test z focus chart. Było OK. Zaczynam żałować, że napisałem wątek z tym BF na forum. Oddałbym po prostu do serwisu K100D, bez krzyku i było by OK. Wszyscy byliby nieświadomi, albo tylko tak udawali :mrgreen: . Myślisz, że inne systemy są pozbawione tej przypadłości ? W każdym zdarzają się takie przypadki. Więc podejmij decyzję. Spróbuj wymienić, jak uważasz, ze jest źle. Lub oddaj do serwisu. Chyba, ze zgodzą się oddać kasę, to zmień system.
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
argawen: nie denerwuj się ;-) nie chodzi mi o to aby się pocieszać cudzym nieszczęściem
nie widzę tylko sensu, aby walczyć z serwisem, jeżeli problem jest bardziej powszechny i chciałem tylko ustalić, czy tak jest naprawdę.
decyzję w zasadzie już podjąłem - nie będę wymieniał - poczekam na rozwój wydarzeń, być może producent zaproponuje rozwiązanie, a jeśli nie to i tak da się z tym żyć.

pozdrawiam

r0man
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
przesunięcie wynosi do max. 2mm w kierunku FF.
Sprawdziłem w domu przy energooszczednej żarówce, mam FF tak pomiedzy 10-20mm z 1m

[ Dodano: 15-01-07, 22:15 ]
:mrgreen: :-P

[ Dodano: 15-01-07, 22:17 ]
r0man napisał/a:
argawen: nie denerwuj się ;-)
Sorry, troche mnie poniosło. powtórzę, porób fotki, a nie linijkę. Mnie nawet na analogu MZ-5N czasami wychodziło nieostro. Zawsze myślałem, ze to moja wina :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Pentagram napisał/a:

wnioskuję z tego, że niepotrzebnie wymieniałeś dwie pierwsze puszki

Nie, bo pierwsza miała ok. 6mm FF w każdym świetle (14mm w żarowym), wiec napewno było coś z nią nie tak. Druga miała oprócz wiadomego problemu, 2 wyjatkowo widoczne hoty.
A poza tym, trzecia kosztowała mnie tylko $870, więc jeszcze wyszedłem kilkadziesiąt $$ do przodu na tych wymianach...:)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach