sarniak  Dołączył: 26 Cze 2008
customowe ramki
Mam od 2 dni skaner epson 4490 i jestem rozczarowany jakością ramek, jakie oni robią. Dla mnie to jest śmieszne, że skaner kosztuje tak mniej więcej 500-1000 w zależności od stanu, miejsca kupienia itd, a ramki są okropnie badziewne.

I tak sobie pomyślałem - czemu by nie zamówić customowych ramek, z szybkami, żeby się klisza nie gięła, żeby łatwiej było wysokość zmienić. Wiem, że kolejne szybki to problem kurzu, ale z drugiej strony to nie jest powiększalnik, że ciężko się tam dostać - myślę, że przetarcie tego czymś anty statycznym co jakiś czas by załatwiło sprawę. A jak wy to oceniacie?

tak napradę, taka ramka to się sprowadza do takiego czegoś:
http://drogomir.com/ramka.jpg
gdzie to czarne to ramka o grubości paru milimetrów, to szare to wgłębienie, żeby szybkę położyć, a to białe, to dziura ;). Tzn. tak mi to pierwsze wpadło do głowy, ale ja mam prawie zerowe doświadczenie, myślę, że coś fajnego by się dało wymyślić.

A wierzę, że to się sprawdzi. Myślę, że byłoby trochę chętnych, bo pewnie nie tylko ja od razu zauważyłem, że epson sobie w kulki leci (porządne ramki są w v750, ale to cholerstwo drogie jest).

http://home.earthlink.net...olderintro.html - w hameryce podobne robią, ale na średni i ogólnie drogie, jakby się parę osób zebrało tutaj to może taniej by wyszło. Wysłałem do kumpla magistra inżyniera maila w tej sprawie - w sensie ile coś takiego by kosztowało - on ma dostęp do przeróżnych maszyn i technologii, pewnie będzie wiedział co i jak. Jakby zrobić to z jakiegoś materiału porządnego, jak te amerykańskie, to by człowiek tak się nie frustrował.

Według was to jest realny pomysł?
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
sarniak, jeśli wrzeźbisz coś podobnego do:

http://www.betterscanning...odels/4490.html

to ja też chcę :-) szczególnie do średniego.
 
sarniak  Dołączył: 26 Cze 2008
No ja dałem do tej strony linka w swoim poście, patrzyłem właśnie na to.
mi zależy najbardziej na małym obrazku, ale myślę, że dałoby radę tak zakombinować, żeby zrobić to na jednej formie.

Ja sam tego nie wyrzeźbię, ale sama produkcja czegoś takiego przy użyciu laserowego cięcia zapewne nie jest zabójczo droga - tylko że najpierw trzeba zrobić projekt, a za to komuś trzeba będzie zapłacić.

Dlatego trzeba będzie uzbierać odpowiednią liczbę osób, inaczej na pewno nie ma sensu.

[ Dodano: 2008-12-02, 19:35 ]
Dobra, dowiedziałem się trochę. Zrobienie takiej ramki to nie jest droga sprawa tak jak podejrzewałem. Kwestia max kilkudziesięciu złotych najprawdopodobniej, ale trzeba by mieć dokładne projekt, ja się postaram to ogarnąć.

I teraz kwestia jest taka, że jeżeli miałoby być więcej tych ramek, to wtedy trzeba zrobić projekt CNC i to wrzucić automatycznie, tylko, że wtedy jest potrzebna większa liczba osób.

Jak te ramki się od siebie różnią w zależności od skanerów? Czy w epsonach te ramki są podobne w różnych modelach? Tzn. czy te punkty A, B i C są takie same w różnych seriach, czy to trzeba by dla każdego oddzielnie robić.

Bo teraz powstał problem taki, że kumpel po znajomości by mi zrobił to ręcznie, ale jak trzeba by programować maszynę, to opłaciłoby się to, gdyby się więcej osób zebrało. A jak to jest dla tych skanerów różne, to mogą się zaczynać schody i pewnie wtedy niestety skończy się na tym, że nic z większej ilości nie wyjdzie, bo wtedy to już trzeba by to na ibeju opychać, żeby się zwróciło.

[ Dodano: 2008-12-02, 20:23 ]
Dobra, nie pomyślałem o tym, że można przecież zrobić tak jak na tych stronach z usa - że ramkę się przykłada do rogu skanera, wtedy te punkty A, B i C są niepotrzebne. Nie ma to jak spostrzegawczość.

Czyli jakby zrobić takie jak do mojego skanera (4490), to by psowały też do reszty na tej stronie:
http://home.earthlink.net...olderintro.html

Tylko, że ja od razu zaznaczam, że dla mnie priorytetem jest mały obrazek.

Jak się nazbiera odpowiednio dużo chętnych, to może będzie można zrobić tego więcej, chociaż nic nie obiecuję.

Ktoś byłby chętny?

[ Dodano: 2008-12-02, 20:42 ]
Ech... wiedziałem, że coś jest nie tak... Się okazuje, że taka szybka do holderów 35mm kosztuje 30 dolarów... to sporo jest. A taki holder bez tej szybki to można zrobić, przynajmniej by się miało regulowaną wysokość, ale ja tu się na tą szybkę napaliłem, żeby mi film się nie wyginał...
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008


Kartka A4, wycięta dziura rozmiaru klatki średniego formatu plus trochę na ramki. Z lewej wycięcie na pole kotrolne, żeby oszukać skaner, bo inaczej myśli, że jest założona mata na materiały refleksyjne. Film przyciśnięty połową pudełka od CD slim.

Różnicy w jakości skanu z użyciem oryginalnej ramki nie zauważyłem. Dużą wadą tego patentu jest to, że skanuje się pojedyncze klatki. Zaletą jest to, że film jest wyprostowany.

Możnaby kombinować tego typu rozwiązanie na cały pasek z np. jakiejś plastikowej teczki na dokumenty (trwalsze niż papier) z przykryciem z przezroczystej plexi, ale na razie nie mam do tego serca.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach