mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
[obiektyw] sigma 18-50:2.8 PK i problemiki
No wiec zacznijmy od poczatku, a bedzie to dziwna historia...
Uparlem sie jakos na to szklo ostatnio - bo mialem ochote na jasny zoom roboczy, do zdjec glownie na obiektach ludzkich. Odpuscilem sobie bardziej chwalona 17-70, gdyz jest chwalona glownie za ostrosc na brzegach, a ludzi na brzegach kadru nie planuje miec ;)
Wiec skoro sie uparlem, to zamowilem w pewnym duzym sklepie netowym szkielko z fakturka VAT ktora byla mi niezbedna. Znajac jednak zycie pentaksiarza postanowilem sprawdzic czy aby napewno maja ta sigme na PK, bo koniec roku sie zbliza a fakturka moze uciec.
Coz sie okazalo... nie mieli... nie mialo tez 20 innych sklepow. Oczywiscie tylko N/C na stanie.
Niestety po wgladzie w stan magazynowy dystrybutora na PL okazalo sie, ze on tez nie posiada na stanie, mimo ze jest tez przeciez dystrybutorem apratow na litere S z bagnetem K ;)
A najblizsza dostawa po nowym roku...

No wiec sie zezlilem (nie bede klac ;) )- po nowym roku to moga sobie to w buty wsadzic - mi potrzeba na ten rok faktury do jasnej ciasnej.
Pelen rezygnacji postanowilem wrocic do planu B. Nie biore 18-80 tylko 17-70, ktora ponoc gdzies tam mieli... Wiec dzwonie od nowa wszedzie, bo nie pamietalem gdzie to bylo ;) Po n-tym telefonie trafilem - zamowilem
HURRA
Ale niestety za pol godzinki telefon ze sklepu - sorry winnetou - juz szkla nie ma, tylko ktos zapomnial ze stanu zdjac.
:lol: Czyli jest klawo.

Tak wiec pelen zlych emocji, postanowilem osobiscie interweniowac u dystrybutora na PL. Zadzwonilem, opowiedzialem sytuacje, a mily pan poinformowal mnie, ze byly, sie zmyly, ale w zwiazku z moja trudna sytuacja sprawdzi sam czy da sie cos zrobic. Po chwili powiedzial mi, ze namierzyl obydwa u subdealera w wawie i w zwiazku z taka a nie inna sytuacja w drodze wyjatku wysla mi to w cenie detal oczywiscie (bo w normalnej sytuacji gadaja tylko w hurcie).

Pan tak sie mna przejal, ze kazal natychmiastowo wysylac, co poskutkowalo faktem, ze inny pan wysylajacy zapomnial, ze za paczke powinienem zaplacic ;) Wiec dostalem w pewnym sensie prezent na gwiazdke, bo szklo u mnie jest juz za friko :D
Ale niestety nie jestem dziadem i nie potrafie byc nieuczciwy, wiec ustalilem juz co i jak w temacie zaplaty, a pan podziekowal mi serdecznie za uczciwosc.

I tym optymistycznym akcentem cala historia powinna sie zakonczyc, ale NIE ;)
Otoz zeby bylo mi weselej postanowilem szklo przetestowac i wszystko jest ladnie i pieknie az do ogniskowej 35mm - po przekroczeniu tej magicznej granicy AF nic juz nie trafia, jezdzi tam i nazad bez ladu i skladu, niezaleznie od ilosci swiatla. Do tego w exifie ogniskowa zamiast rosnac spada do 18mm. przyklad ponizej.

I to by bylo juz na tyle.
A na koniec krotkie podsumowanie dla zainteresowanych tymi szklami.
W porownaniu z kitem pentaxa, AF jest chyba ciut szybszy (w koncu szklo jasniejsze), AF dziala generalnie w miare znosnie.
Ostrosc od pelnej dziury jest przyzwoita, brzegi kadru troche mniej ostre, ale dla mnie to nie problem, moze do landszaftow sa jednak lepsze szkla.
Abberacja chromatyczna na f2.8 mocna jak cholera, wiec trzeba byc czujnym, od f4 juz moze byc.
Ostrosc w stosunku do kitowca chyba minimalnie na plus sigmy, ale nie mam miarki lppm w oku :D Normalnemu czlowiekowi nie zrobi to wiekszej roznicy. Kontrasty i kolory bardzo dobrze, w ostrym sloncu jeszcze nie dzialalem, wiec pozniej powiem co i jak.
A tak na podsumowanie najgorsze jest to- ze zwrocic teraz nie moge, bo fakture potrzebuje, wymienic nie wymienia, bo nie ma drugiego, wiec spokojnie poczekam, majac szklo AF 18-35 ;) lub szklo MF 18-50 :D

przyklad:


zmniejszone, lekko szarpniete po zmniejszeniu 50:2.8 - komu sie chce niech zobaczy ogniskowa na exifie.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
mily, świetna opowieść, podniosłeś mi morale nie ma co :evil: planowałem kadyszkę z tym słoikiem, o rzesz ku....... tw....... m...... :evil: sie trochę uniosłem ide sobie strzele jednego żubra :-B :cry:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zdjecie wyglada dooobrze, nawet bokesz mily... :-)

... ale gwarancje ci uznają?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
tomecki napisał/a:
ide sobie strzele jednego żubra :-B :cry:

tomecki, tyle sie mowi w TV o niehumanitarnym obchodzeniu sie z karpiami, a Ty zubra ubijesz bo Sigma nawala? :-P
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
I TO SA WLASNIE SIGMY......ehhhh
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Zdjecie wyglada dooobrze, nawet bokesz mily... :-)

... ale gwarancje ci uznają?

a czemu mieliby nie uznac? nie sadze, zwlaszcza ze jest czas na zwrot, ktorego jednak robic nie chce, bo szklo naprawde zle nie jest.

Fafniak - nie generalizujmy - moze po prostu nie moj dzien :) Inni maja ostatnio non stop zle dni z k10d i limitedami. Zreszta sam wiesz najlepiej z doswiadczenia, ze jak ktos ma pecha to wszystko mu sie popsuje :)
Powiem tyle, ze to szklo jest naprawde niezgorsze optycznie, oczywiscie daleko do stalki smc, ale jest naprawde w porzadku, a ja raczej jestem wybredny w temacie obiektywow.

 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
dan, a nie słyszałeś że już można mięso na wigilię jeść, także no problem ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mily, - ale ja wlasnie sigmy optycznie bardzo chwale.....reszta to juz ma :evil: nual
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
mily, a tak mnie teraz naszło nie płać za ten słoik, 18-35 za friko może być, jak ci dadzą inny dobry egzemplarz to zapłacisz :-P
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
heh, z tym nieplaceniem to niezbyt dobry pomysl.
Trzeba przyznac, ze dystrybutor sigmy sie wykazal na plus. Gosc stanal na jajach, zrobil mi przysluge, wiec mimo niefartu podkladac swinie to niebardzo. Zreszta moge w koncu to zwrocic w ciagu chyba 7 dni. Tylko ze nie chce tego oddawac, a jedynie miec sprawny egzemplarz ;)

Fafniak - moze i masz racje, ale do ogniskowej 35mm wlacznie szklo chodzi bez zarzutow. Nie to zeby AF byl rakieta, ale ostrzy wzglednie szybko i poprawnie. Przy tych pieniadzach nie ma cudow. Jakosc optyczna jest niezla, budowa i dzialanie przyzwoite, wiec nie narzekam, poza pewnym detalem :P
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Chyba juz jestem slepcem, co na tym zdjeciu jest zle? :shock:
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
PiotrB. - chyba nie przeczytales uwaznie co napisalem. Optycznie bez zastrzezen - wszystko jak nalezy ;) tylko mechanicznie AF nie dziala powyzej 35mm a exif na zdjeciu pokazuje 18mm gdy jest faktycznie 50mm.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mily napisał/a:
a exif na zdjeciu pokazuje 18mm gdy jest faktycznie 50mm.


Ciekawe co SR na to :-)
 

dialer  Dołączył: 03 Maj 2006
A ostrzegałem!
http://manufactura.home.p...topic.php?t=518

Ale mnie też ostrzegali....
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
a zacytuje twoja wypowiedz:
dialer napisał/a:
Jedyne skojarzenia jakie mam z sigmą to, to ze Pentax+Sigma = Problemy :-(
(głupiejacy AF, ostrzenie za obiektem, "mydło" przy pełnej dziurze na początku i końcu zakresu ogniskowych)
Ta sigma może jest dobra zamiast kitu Canona bo w porównania do kitu pentaxa to canon to prawdziwy "kit"

Dla mnie brzmi to jak bicie piany wynikajace z powielania zaslyszanych opinii.

A prawda jest taka, ze: AF glupieje tylko na uszkodzonym zakresie ogniskowych, w przedziale 18-35 dziala lepiej i szybciej niz DA18-55 - zapewne za sprawa tylko i wylacznie wiekszej jasnosci sigmy, ale to juz inna sprawa.
I w kwestii zamiennika zamiast kitu do pentaxa, to jest to lepsze szklo pod kazdym wzgledem. Znaczy sie sigma jest lepsza. No moze poza tym, ze na AF nie da sie recznie doostrzyc.
Mowisz mydlo na pelnej dziurze? Miales to szklo, ze tak piszesz? Ja mam i mydla nie widze. Owszem nie jest to zyletka, ale jeszcze nie widzialem szkla jak zyletka na pelnej dziurze. Zreszta chyba nie zagladales do zdjecia ktore zalaczylem - wlasnie na pelnej dziurze.
No i widze, ze uzywasz jupitera - wprawdzie nie mialem w lapach 37A, ale mam 9 - zachwalany wszedzie i to jest prawdziwe mydlo, ta sigma na pelnej dziurze mniej mydli niz jupcio przymkniety o dzialke.
Wiec nie bij piany podpartej wyczytanymi opowiesciami z krypty ;) To bardziej szkodzi niz przynosi pozytku.

A w kwestii uszkodzenia - dzwonilem do serwisu, rozmawialem z panem Rendaszka. Okreslil sprawe jako najprawdopodobniej banalny brak kontaktu na ktoryms styku w szkle - mam mu wyslac szklo po nowym roku, bo teraz go potrzebuje.

I od razu garstka informacji. Na poczatku stycznia kconsult bedzie miec spora ilosc szkiel sigmy PK, w tym 18-50 i 17-70 - jakby ktos chcial kupic, to beda. W tym tez terminie powinien sie pojawic GX10 w cenie okolo 3600zl.
 

dialer  Dołączył: 03 Maj 2006
To nie bicie piany!
Życzę Ci zadowolenia nowego zakupu!
Jak pisałem w innym wątku o sigmach nie miałem tego obiektywu tylko 28-105 2,8-4
Najgorsze jest właśnie to że z sigmą to zawsze coś... zawsze :-(

A z 37A jestem bardzo zadowolony :) ten bokeh... z 11 listkowej przesłony :-)
został mi jeszcze z czasów zenita :)

[ Dodano: 2006-12-21, 14:16 ]
A fotka faktycznie żyleta :)
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Jak pisałem w innym wątku o sigmach nie miałem tego obiektywu tylko 28-105 2,8-4
Najgorsze jest właśnie to że z sigmą to zawsze coś... zawsze :-(


podobnie jak z pentaxem fafniaka itp. itd... ;]

po prostu jak ktos ma pecha to mu cegla na srodku pola na leb spadnie ;)

[ Dodano: 2007-01-22, 22:05 ]
Ha
Wyslalem niedawno obiektyw do serwisu do p. Rendaszki i juz mam, wszystko dziala piknie, ladnie lapie ostrosc, duzo lepiej od kita, zero FF/BF nawet w kichowatym swietle ;)
:-B
ogolnie bardzo zadowolony
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mily, - not o gratulacje - to napisz dokladnie ile kosztowalo.....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marcin, przecież to było na gwarancji 8-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
matko.... :roll: zakrecony jestem lekko....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach