plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lampy sodowe tak świecą, straszny syf dla balansu bieli.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
I teraz pojawia się dylemat; ściągać zielony z RAWa(żeby podobało się innym) czy zostawić jak jest w rzeczywistości(ale o tym wiem tylko ja)?


Zostawić. To, że lampa ma zieloną poświatę dostrzegasz dopiero wtedy, kiedy w pobliżu pojawia się źródło "bardziej białego" światła (swoją drogą można by to sprawdzić jakąś halogenową latarką).
 

życzliwy  Dołączył: 29 Sie 2008
Cytat
czy taki mniej więcej kolor widziały twoje oczy
Aż tak zielonego nie widziały - o ile pamiętam kolor wydawał się bardziej biały. Obok mnie stał brejdak z D300 i wyszło podobnie.

Któregoś dnia niedługo po kupieniu aparatu wybrałem się na krótki spacerek po Krakowskim Przedmieściu w Lublinie na pstrykanie wieczorne. Zaobserwowałem ciekawy efekt. Otóż zaraz po 19:00 włączyli neony na Poczcie Głównej. Z początku były zauważalnie zielonkawe i w miarę rozgrzewania stawały się coraz bardziej kremowo-białe. Efekt przedstawiam poniżej. O ile dobrze pamiętam - w rzeczywistości już praktycznie nie widziałem zielonej poświaty po kilkunastu sekundach, ale środkowa fotka ją jeszcze zarejestrowała. Natomiast pod koniec temperatura zrobiła się już wysoka i zielony ustąpił.

Tutaj zielony to był widoczny gołym okiem


Tutaj gołym okiem praktycznie zielonego już nie widziałem (ale aparat jeszcze tak):


A tutaj było już biało (choć aparat jeszcze rejestruje) Zwróćcie uwagę, że lampy w dolnym rzędzie się tak nie rozgrzewają jak duży neon po prawej:


Wszystko trwało ok. 2 minut. Zdjęcia są różnie naświetlone, bo trenowałem wtedy różne ustawienia na M. Grunt, że efekt dobrze widoczny.

[ Dodano: 2009-01-10, 01:07 ]
Cytat
po prawej
..khem...po lewej znaczy się :-P
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
życzliwy, balans bieli był automatyczny, czy zdefiniowany przez ciebie???
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Tak czytam wasze dywagacje i przyznam się do własnych frustracji. Zrobiłem kiedyś dwukrotnie sesję nocną w Legnicy. Łaziłem po mieście do 2.30, żeby było puściutko na ulicach i chodnikach. Byłem pewny, że fotki będą odjazdowe. Kiedy wróciłem do domu, wyspałem się i wstałem rano, okazało się, że zdjęcia są po prostu średnie. Problem chyba w tym, że rzeczywistość nocna, kiedy o 2.30 łazi się po mieście, jest obiektywnie rzecz biorąc mniej ciekawa niż nam się to wydaje. Mam na myśli to, że magię nocnego miasta bardzo trudno oddać w fotografii. Zwłaszcza kolorowej...
 

życzliwy  Dołączył: 29 Sie 2008
pawelek-79 napisał/a:
życzliwy, balans bieli był automatyczny, czy zdefiniowany przez ciebie???


AWB, ale mnie te zielone kolory wcale nie denerwują.

Benek napisał/a:
Problem chyba w tym, że rzeczywistość nocna, kiedy o 2.30 łazi się po mieście, jest obiektywnie rzecz biorąc mniej ciekawa niż nam się to wydaje

Trzeba połazić trochę, nawet w te same miejsca kilka razy o różnych porach - wieczór/noc/lato/zima. Np, w Szczecinie polazłem nad Odrę, postawiłem puszkę na kei i pstryknąłem na drugą stronę - a było tam ciemno jak w d@#$e :


Ale wyszło coś takiego:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
życzliwy To ładne. Magia nocy faktycznie została zachowana.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Proszę, niech ktoś wrzuci z zainteresowanych linka do jakiegoś autora zdjęć nocnych (takich z małych miasteczek lub z opuszczoną szopą w krajobrazie księżycowym) . Najbardziej chciałbym sobie pooglądać autorów amerykańskich i chińskich.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
karmazyniello napisał/a:
Proszę, niech ktoś wrzuci z zainteresowanych linka do jakiegoś autora zdjęć nocnych (takich z małych miasteczek lub z opuszczoną szopą w krajobrazie księżycowym) . Najbardziej chciałbym sobie pooglądać autorów amerykańskich i chińskich.


Todd Hido - oglądałem wystawę w yours gallery i muszę przyznać, że podobało mi się.
On używa Pentaxa 6x7 ;-) .

http://www.toddhido.com/

Photographs / homes at night
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
xrog napisał/a:
Todd Hido - podobało mi się.


Fajne są pejzaże. Robione zza mokrej od padającego deszczu szyby samochodu. Super pomysł.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
karmazyniello, może już widziałeś ale to polecam: http://www.lostamerica.com/
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
życzliwy napisał/a:
Benek napisał/a:
Problem chyba w tym, że rzeczywistość nocna, kiedy o 2.30 łazi się po mieście, jest obiektywnie rzecz biorąc mniej ciekawa niż nam się to wydaje

Trzeba połazić trochę, nawet w te same miejsca kilka razy o różnych porach - wieczór/noc/lato/zima. Np, w Szczecinie polazłem nad Odrę, postawiłem puszkę na kei i pstryknąłem na drugą stronę - a było tam ciemno jak w d@#$e :


Panowie, mówicie o 2 różnych światłach. Benek łaził po Legnicy, światło latarń, nie wszystkie dają fajne światło i barwy są mówiąc delikatnie do d...
Zaś Życzliwy, Ty zrobiłeś fotę, na którą barwa światła nie miała wpływu większego. Barwy świateł są bardzo istotne, trzeba szukać różnych, generalnie ja unikam żółtych, są fatalne wg mnie.
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
Generic napisał/a:
karmazyniello, może już widziałeś ale to polecam: http://www.lostamerica.com/


Dzięki za linka
Te zdjecia są świetne !!
Uwielbiam zdjęcia zapomnianych starych przedmiotów które opowiadają swoją historię i przypominają czasy swojej świetności.
Znalazłem więcej zdjęć tego autora zrobionych starym kultowym amerykańskim autom stojącym w zapomnieniu na złomowisku którego po śmierci właściciela nikt już nie pilnuje
ZDJECIA -> http://flickr.com/photos/...798126983/show/
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Z dzisiejszego wypadu wieczornego :-)

Polska Akademia Nauk
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Oj, paskudne gwiazdki :->
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
co kto lubi :-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Rozumiem, że w tym wypadku te gwiazdki to wina filtra?
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
tak jest
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
1.

2.

3.

4. Pogoda nas nie rozpieszczała :-/
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jeszcze jedno :-P
5.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach