bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bronek, Ok, więc z pokorą przyznaję się do niewiedzy :) Czyli - jak? Kalibrujemy monitor do "neutrala", a jeśli chcemy wywołać do labu? Dodajemy profil monitora? No bo tak - powiedzmy, mam skalibrowany monitor, ale chcę mieć na odbitkach w miarę to samo, co sobie wykombinowałem. Albo, jeśli chcę puścić to na atramencie.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jakby ci to powiedzieć ... do labu najlepiej oddawać zdjęcia w sRGB, bo tego często spodziewają się maszyny i jeżeli dostaną coś innego, to kolory nie bedą wierne. Albo jeszcze częściej, bardzo rzadko będą wierne bo pracownicy labu wychodzą z założenia że klient nie wie jakie są prawdziwe kolory na zdjęciu i trzeba jest ustawić (automatyczne WB dla każdego zdjęcia). Dalej, jeżeli będziesz oglądać kolory w sRGB na monitorze ustawionym do wyświetlania sRGB to przy odrobinie szczęścia, zobaczysz kolory zbliżone do prawdziwych. Ale faktem jest, ze każde fizyczne urządzenie ma inną skale kolorów (to się nazywa "gamut"). I dlatego, żeby widzieć kolory jak najlepiej zbliżone do faktycznych, należy znać profil urządzenia (opis jego gamutu), i korzystać z oprogramowania które kolory wyświetlane dopasuje do tego profilu. Tak robi Photoshop, nie wiem jakie inne programy :-( Tzn jeżeli mój monitor (LCD, Sharp T19D1 ) ma mało intensywny kanał niebieski, to dzieki sprzętowej kalibracji "wie" o tym Photoshop i wtedy gdy wyświetla obraz, skompensuje niedostatek koloru niebieskiego tak, że będe widział poprawnie kolor zapisany w pliku obrazu. Nazywa sie to "zarządzanie kolorem". Pod Windows można doinstalować dodatkową małą aplikację która do tego służy i teoretycznie powoduje że kolory obrazków wyświetlane są z odpowiednią "kompensacją", tylko nie wiem jak efektywnie ona tym kolorem zarządza. Ważne że wymaga pełnego profilu monitora, który można zrobić kolorymetrem (np Gretag Macbeth Eye-One Display 2 - taki właśnie mam).

Najważniejsze jest zrozumienie że istnieje coś takiego jak "absolutna przestrzeń koloru" oraz że mimo tego każdy "odbiornik" (oczy indywidualnej osoby, matryca indywidialnego aparatu cyfrowego czy skanera itd.) i "nadajnik" (monitor, źródło białego lub kolorowego światła) i "odbijacz" (wydruk) koloru ma swoją własną przestrzeń w jakiej działa, nazywaną gamutem. No i są jeszcze standardowe przestrzenie kolorów, np. sRGB czy Adobe RGB cyz ProPhoto itd. I teraz chodzi o to żeby te wszystkie przestrzenie jakoś w tej "absolutnej miarze koloru" umieścić a potem przeliczać współrzędne, tak aby znaleźć współrzędne dla koloru A1 w skali subiektywnej 1 najbardziej jak to możliwe zbliżone do koloru A2 w skali subiektywnej 2. Do tego dochodzi problem co robić z kolorami które w jednym medium mieszczą się w gamucie, a w innym wychodzą poza gamut (a więc nie można ich wiernie przedstawić), drugi problem polegający na ustaleniu koloru dla "koloru białego" (to się nazywa punkt bieli) i czarnego (punkt czerni) i kolejny polegający na kwantyzacji (8bitowy zapis kolorów daje tylko 256 możliwych poziomów każdej składowej). Do tego dalej dochodzi gamma, czyli zakrzywienie skali logarytmicznej nasycenia (gęstości) barwy, ale to już inna sprawa .....

jak widzisz, temat jest rozległy i sam ledwo, minimalnie się w nim orientuję. Najwygodniej po prostu polegać na kimś/czymś kto zrobi robotę za Ciebie - czyli na kalibrowaniu odpowiednim sprzętem :-)

.
.
.

szczerze mówiąc, trochę się tego obawiałem. Możemy sobie w nieskończoność debatować o tym że ktoś ma "nieco za zimne" albo "za dużo zielonego", ale tak naprawdę to niewiele z tego wynika, ponieważ nasze "okna na kolory" czyli monitory, każdy wyświetla coś innego. No może z wyjątkiem kilku którym się chciało kalibrować ....
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bronek, dzięki za wyklarowanie. Temat ze strony teoretycznej był mi w miarę znany (na co mam nawet papiery ;-) ), brakowało mi tylko przełożenia na praktykę - tzn gdzie zacząć klikać. Niestety, i tak widzę, że bez kolorymetru to mogę najwyżej "na oko". No, ale biorąc pod uwagę Twoje rady, będę walczył :-) Drugie niestety - to wiem, jeszcze z czasów analoga, że ciężko znalezc lab-a, który nie zmarnuje tych wysiłków.

Cytat
Nazywa się to "zarządzanie kolorem". Pod Windows można doinstalować dodatkową małą aplikację która do tego służy i teoretycznie powoduje że kolory obrazków wyświetlane są z odpowiednią "kompensacją", tylko nie wiem jak efektywnie ona tym kolorem zarządza.


No Windows XP ma jeszcze swoje własne profile kolorów w zakładce ustawień wyświetlania - czy ktoś ich używał?

[ Dodano: 2007-01-16, 09:11 ]
Cytat
Możemy sobie w nieskończoność debatować o tym że ktoś ma "nieco za zimne" albo "za dużo zielonego", ale tak naprawdę to niewiele z tego wynika, ponieważ nasze "okna na kolory" czyli monitory, każdy wyświetla coś innego. No może z wyjątkiem kilku którym się chciało kalibrować ....

Tu muszę się z Tobą zgodzić - mimo, że ocena zdjęcia musi być subiektywna (i o to chodzi) to jeśli każdy z nas widzi co innego, to wymiana wrażeń jest mocno utrudniona. Ale właśnie być może samo RC zmobilizuje uczestników do zainteresowania się problemem - jak widać, to już się dzieje :)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W Windows mam ustawiony profil sRGB , i taki też w ACR. Do tej pory (zgodnie z informacjami z labu Kodak Express, gdzie mi naświetlają zdjęcia) nie zmieniałem nic z tych ustawien. W Photoshopie ustawiam włączenie )zapisa) profilu sRGB do pliku TIFF lub JPG. Zauważam jednak pewne różnice - tam, gdzie na ekranie mam zielenie (niektóre odcienie) na zdjęciu wychodzi taki +/- khaki (czyli za dużo żóltego). Będę musiał tem temat bliżej zbadać. Inne kolory są niezwykle blisjko tego, co widzę na ekranie.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
ufff, dopiero dorwałam się do forum, do tego wątku, a tu już tyle postów ;-)

przepiękna wersja Jarka, na drugim miejscu - Zorzyk

u mnie wersja amasa jest zbyt... no zasłony poszły w róż/niebieski
bEEf - delikatnie zażółcone?
Bronek - subtelne ujęcie, zasłonki widzę niebiesko-pomarańczowe
Clicofantastico - wersja mroczno-niebieska, skóra nabrała ciekawego zabarwienia
Dancer - bluzka biała, wręcz przejarana na brzegu, kolorki spokojne, wręcz nieco sprane
Grzegorz M. - wersja mniej wyostrzona niż poprzednie, kolorki sprane, ale ciepłe
Ijon - wersja pomarańczowo-niebieska??? interesujące ;-)
Jarek - bardzo mi się podoba, przez chwilę miałam podobną wersję, świetnie widać, jak biała bluzka odcina się od tła (u mnie jest z tym problem ;-) ). Ale oczywiście - oczy wydają mi się zbyt mało białe :(
Korba - tak o poranku zdjęcie ma dla mnie zbyt intensywną kolorystykę, wydaje się przedstawiać późny wieczór :) popatrzę jeszcze wieczorem :-)
Macioh - bardzo mi się podoba - mocna, kontrastowa wersja, stawia na modelkę :)
Michu - śliczna skóra :) widać delikatność i subtelność
Nowakka - zbyt pomarańczowa skóra, nie pogubione szczegóły na bluzeczce :)
Tref - jak dla mnie - bardzo żółte, to nie pozwala mi się skupić na pozostałych aspektach :(
Zdano - mdło :( można jednak troszeczkę poprawić
Zorzyk - Twoja modelka wygląda niczym reklama pogodnych poranków :)



ciekawie dopiero będzie, kiedy podczas jednego czelendza wszyscy zrobimy takie same wersje :-D

to jak z tym cz-b? jest narzucone, czy nie? a może jest zakaz?? :(
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
cotti napisał/a:
a może jest zakaz??

oby nie. byłoby to spore ograniczenie dla kreatywności uczstników, w końcu każdemu może zdarzyć się zdjęcie do obróbki, które, wg niego (uczestnika), zupełnie nie wygląda w kolorze.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Macioh - Twoja wola. Postaraj się tylko dobrać torebkę i buty do koloru lakieru.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A czy jeden korekcjon*ist może przesłać więcej prac? Takie dylematy już miałem, ze chciałem przygotować 2 wersje....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
A czy jeden korekcjon*ist może przesłać więcej prac? Takie dylematy już miałem, ze chciałem przygotować 2 wersje....
Komisji jest przykro, ale komisja się nie zgadza.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Żorż - napisz odwołanie.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
A czy jeden korekcjon*ist może przesłać więcej prac? Takie dylematy już miałem, ze chciałem przygotować 2 wersje....


też ostatnio miałam taki zgryz, i chciałam przysłać dwie wersje... :-) ale rozumiem sprzeciw komisji, dopiero mielibyśmy prac do oceny ;-)
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu napisał/a:
Macioh - Twoja wola. Postaraj się tylko dobrać torebkę i buty do koloru lakieru.

:mrgreen:
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Bronek napisał/a:

bEEf, Dancer, Clicofantastico - przyznac się, skad macie takie kolory?

cotti napisał/a:

Clicofantastico - wersja mroczno-niebieska, skóra nabrała ciekawego zabarwienia


cotti, Ty też nieźle zaszalałaś :mrgreen: .

Hmm, fakt że nie mam najlepiej wykalibrowanego monitora (popracuję nad tym), a poza tym starałem się zrobić mało nasycone, stonowane kolory, bo takie lubię. Sądząc po komentarzach nie wyszło mi jednak najlepiej :-/ .

Jeszcze jedna rzecz - dużo osób napisało, że moje zdjęcie jest za ciemne, ale ja tego nie widzę i to oglądając je na 3 rożnych monitorach (2 x LCD, 1 x CRT), które mają raczej dobrze ustawioną jasność. Za to np. zdjęcie Bronka jest moim zdaniem za jasne.

Dancer napisał/a:

Clicofantastico - za ciemno........ i zielona twarz?


Dancer, zielona ? Może ze mną jest coś nie tak, bo na 3 różnych monitorach tego nie widzę. Chyba że miałeś na myśli jakiś naprawdę delikatny zafarb ?
Dodałem trochę żółtego, żeby ocieplić, ale skąd zielony ?

Za to na Twoim zdjęciu sukienka wydaje mi się mieć zielony zafarb, ale teraz siedzę na laptopie, więc się nie będę wypowiadał, bo jego matryca nie jest delikatnie mówiąc szczytowym osiągnięciem w wierności odwzorowania kolorów :mrgreen: .
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
>>>FOTO<<<

Witam!
Wywołałem kilka zdjęć... te które mi się podobały : )
Zdjęcie które było dla mnie numerem 1 czyli foto Jarka...... na żywo wygląda nieco gorzej : ]
Moje ma za mało kolorystyki...
Macioh.......... ładnie....
U Zorzyka wyszło najpiękniej : )

Jedna sprawa....... dziwna sprawa..... Na wszystkich zdjęciach moja siostra na szyji ma taką plamkę.............. U Zorzyka jej nie widać ... dlaczego?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michał, bo ja troszkę (chyba) przesadziłem, i jeszcze wygładziłem (wystempelkowałem różne plamki) bo uznałem, że tak trzeba :lol: Ale to było jawne przekroczenie dopuszczalnej granicy obr...óbki koniecznej :mrgreen: W każdym razie, były to operacje miejscowe, a nie globalne...
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
zorzyk napisał/a:
ja troszkę (chyba) przesadziłem, i jeszcze wygładziłem (wystempelkowałem różne plamki) bo uznałem, że tak trzeba Ale to było jawne przekroczenie dopuszczalnej granicy obr...óbki koniecznej


nooooooooooooo a potem się wszyscy dziwią dlaczego Zorzyk wygrywa kolejne RC : P

bez kary się nie obejdzie:
K10 z dostawą do domu dla mnie oraz wysyłka jakiegoś ciekawego zdjęcia do kolejnego RC ; ]
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
ClicoFantastico, zgoda moje jest troche za jasne, albo raczej za malo kontrastowe. Za to w Twoim, kolor twarzy modelki jest zdecydowanie niezdrowy, co widac na moim skalibrowanym monitorze w domu i nieskalibrowanym w pracy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co racja, to racja - kolorystyka na zdjeciu ClicoFantastico na moim nieskalibrowanym monitorze tez jest zdecydowanie zielonkawo-khaki (powiedziałbym: "ziemista"). Jasność tez jest za mała. Wnioskuję więc, że masz ustawiony na monitorze duży kontrast i wyższą niż trzeba (dla uzyskania gamma 2.2) jasność.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Dancer, ale uwzględniałeś profil labu?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach