jim  Dołączył: 23 Kwi 2006
  Filtry polaryzacyjne
Noszę się ostatnio z zamiarem zakupu filtra polaryzacyjnego. Nie chcę inwestować w coś słabego i wiem, że aby efekty były dobre to trzeba trochę wyłożyć na taki filterek. Używam systemu Cokin P i na pewno będę chciał kupić tego typu filtr i w związku z tym mam pytanie.
Czy kupować filtr liniowy czy (mimo tego, że używam obecnie tylko szkieł manualnych) dołożyć trochę do droższego kołowego? Czy w ogóle jest jakaś różnica między efektami uzyskiwanymi z obu tych filtrów? Ktoś mi może coś doradzić, ewentualnie polecić jakąś stronę na ten temat?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A jaki masz aparat? Jesli autohokuspokus, LX lub jakikolwiek posiadający lustro półprzepuszczalne, to musisz uzyc kołowego - inaczej nie bedzie prawidlowo pracowal ci albo AF, albo pomiar swiatla, albo jedno i drugie...
 

jim  Dołączył: 23 Kwi 2006
Broń boże. ME Super :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No to jesli nie zamierzasz zmieniac puszki na cos nowoczesnego, to mozesz brac liniowy. Ale uwaga - potestuj przed zakupem, czy podczas krecenia filtrem nie skacze ci jakos drastycznie wskaznik naswietlenia - tj. o 3-5 dzialek... Jesli nie, bierz :D
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
alkos napisał/a:
musisz uzyc kołowego - inaczej nie bedzie prawidlowo pracowal ci albo AF

Z tym to jest tak, że CZASAMI zdarza się, że AF źle się zachowuje. Nie demoznizujemy.
A skoro już padł powyższy temat, to powiem, że właśnie po paru latach dojrzałem do sprzedania systemu Cokin i kupienia polarka 52mm slima.
 

jim  Dołączył: 23 Kwi 2006
Eeh doszedłem w końcu do wniosku, że poszukam jednak tego kołowego, bo może kiedyś będę miał jakieś obiektywy AF.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
No i bardzo słusznie. Zwłaszcza, że to nie tylko o AF chodzi ale tez o pomiar światła. Lepiej myślec przyszłościowo.
 

jarekw  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
...lub jakikolwiek posiadający lustro półprzepuszczalne, to musisz uzyc kołowego - inaczej nie bedzie prawidlowo pracowal ci albo AF, albo pomiar swiatla, albo jedno i drugie...

Alkos - możesz coś więcej napisać na temat problemów na linii polar liniowy - lustro półprzepuszczalne, dlaczego pojawiają się problemy z pomiarem?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
lustro półprzepuszczalne, dlaczego pojawiają się problemy z pomiarem?



zgaduje: lustro polprzepuszczalne samo z siebie polaryzuje swiatlo (liniowo?), wiec dodatkowy filtr moze spowodowac, ze ze swiatla nie zostanie juz prawie nic i pomiar bedzie zafalszowany.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
zgaduje: lustro polprzepuszczalne samo z siebie polaryzuje swiatlo (liniowo?), wiec dodatkowy filtr moze spowodowac, ze ze swiatla nie zostanie juz prawie nic i pomiar bedzie zafalszowany.


Tez tak zgaduje ;-)

A tak serio - jest gdzies w archiwum pl.rec.foto w googlach. Ja tam humanista jestem, takich pierdół nie pamiętam ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach