Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 094
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc094.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 18.01.2009, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc094_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc094_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc094_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc094_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
-----------------
Wyniki:

Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc094.html

1. Adrian
Różne dziwne rzeczy w takiej ilości, że trudno spamiętać. :-)


2. Bbartlomiej
RawTherapee v2.4 beta 4:
- balans bieli
- podciągnięcie ekspozycji w odrobinę w górę
- redukcja szumów (zmiana na monochromatyczny)
Gimp 2.4.7:
- punkt czerni i bieli w poziomach
- gięcie krzywej
- jeszcze o kilka pkt kontrast do góry, bo nie byłem zadowolony z krzywej
- zmniejszanie, wyostrzanie


3. Benek
w Camera Raw generalnie ocieplenie (6100), radykalne zwiększenie kontrastu (czarne +40, kontrast +50, przejrzystość +20) i lekkie rozjaśnienie (+0,6 ekspozycja). W PS leciutkie nasycenie kolorow, przyciemnienie w poziomach cieni, wyostrzenie, formatowanie.


4. Briho
Edycja w ACR.


5. DeKa
Lightroom. Podniesienie kontrastu, jasności, zmiana temperatury barwowej na cieplejszą. Zwiększenie nasycenia poszczególnych barw ( głównie, czerwień, zieleń i pomarańcz ) wyostrzenie.


6. Enzo
Obrabiane Gimpem: poziomy na auto, następnie mikser kanałów i symulacja Velvii. Wyostrzone w digiKamie.


7. JackDeJack
Obróbka w PPL,
Wyostrzone lekko , WB ręczny (gdzieśtam), korekta ekspozycji chyba, trochę kontrastu.


8. Jitt


9. Kndr
ACR, WB 5800, Blacks 50, Lights +15, S-Oranges +15, S-Yellows +15, L-Reds -50, L-Oranges +15, L-Yellows +15, Auto Contrast, Unsharp Mask


10. Kristofo


11. KrzysiekS


12. Nichiren
Obrabiane w Lightroom, i PScs.


13. Serioza
Podbicie kontrastu, zmniejszenie żółtego i błękitu.


14. Valdis62
Zdjęcie obrabiane w ACR, podbicie kontrastu na krzywej, zwiększenie nasycenia, wyostrzenie.
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
14. Valdis62. Chyba najbardziej naturalnie to wygląda.

Swoją drogą zauważyłem, że nikomu (może oprócz zdjęcia nr 1 i mojego) nie udało się zlikwidować tego fioletowawego zafarbu z pierwszego od góry pasma drzew. Sam nie wiem, a być może taki właśnie odcień występuje w rzeczywistości?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
KrzysiekS, Valdis632 - najbardziej naturalne kolory, najlepiej wyważony kontrast i nasycenie. Chyba najlepiej.
bBartlomiej jak na mój gust przesadził z kontrastem.
Jitt za czerwono IMHO.
Briho IMHO za duże nasycenie.
Enzo za duży kontrast i nasycenie IMHO, niebieskawa poświata też nie za bardzo mi się podoba
Serioza intensywna zieleń moim zdaniem nie pasuje do reszty
Jak patrzę na Nichiren (zaciemno IMHO) i Jackde Jack zastanawiam się, czy ocieplanie było w ogóle konieczne.
Jak teraz patrzę na swoje 'dziełko' to chyba jednak przesadziłem z temperaturą... Optymalnie chyba wyważona temperatura to coś między KrzysiekS, Valdis632
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
A mi wszystkie oprócz mojej, Briho, KrzysiekS i Seriozy wydają się po prostu blade. :)
U mnie wcale takiego dużego kontrastu nie ma - wrażenie takie, bo mam wyrównane poziomy. Na reszcie prac jest taka czy inna dominanta.
Tak ja to widzę.

A zafarb na górnych drzewach to widziałem i w rzeczywistości jak w górach byłem, może jakiś związek z perspektywą powiętrzną.
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
2. Bbartlomiej i Briho - najładniejsze
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Benek napisał/a:
Jackde Jack zastanawiam się, czy ocieplanie było w ogóle konieczne
:shock: nic nie ocieplałem.

Jak dla mnie Valdis62 i Kristofo ze wskazaniem na Kristofo.
U Valdisa62 wygląda to jakby toche za bardzo przostrzone/przekontrastowane - widoczne szczególnie na drzewach bez liści (jakby miały białe plamy).
U Kristofo jakby lekko za dużo czerwieni, ale podoba mi się naturalny kolor traw i ogólny odbiór.
briho napisał/a:
nie udało się zlikwidować tego fioletowawego zafarbu z pierwszego od góry pasma drzew
- nawet nie próbowałem bo skutkuje to rozjechaniem zieleni, lub niedostatecznym nasyceniem jak u Adriana i bladością fotki (oczywiście pracując na całej fotce, a nie jej części czy warstwie zgodnie z zasadami)
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
JackDeJack, ja zlikwidowałem ten zafarb poprzez desaturację kanału niebieskiego.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
W PPL którego używam się nie da - trochę mi tego brak ale żyć z tym można.
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
hm... ja poprostu dałem WB na CLOUDY, gdyż nie widziałem żadnych ostrych cieni
i dla mnie w odbiorze zdjęcie jest naturalne

takiej zieleni jak u Briho nie widziałem jesienią

no i chyba Kristofo moim zdaniem najlepiej sobie poradził
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
JackDeJack napisał/a:
Benek napisał/a:
Jackde Jack zastanawiam się, czy ocieplanie było w ogóle konieczne
:shock: nic nie ocieplałem.

No właśnie dlatego pisałem, czy był sens ocieplać, tak jak zrobiłem to ja i inni :mrgreen:
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Valdis62 - najlepiej, ale coś z jakością na cropie sie posypało..
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Benek, znaczy się dobrze bo z kontekstu zdania coś innego mi wychodziło :-D

Zawsze staram się uzyskać neutralny wygląd i naturalne kolory a nie pocztówkę do kalendarza HDR, choć jest to zawsze utrudnione bo nie znamy oświetlenia przy jakim fotka została zrobiona i nie możemy posiłkować się pamięcią sceny przy obróbce.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
JackDeJack napisał/a:
Benek, znaczy się dobrze bo z kontekstu zdania coś innego mi wychodziło :-D

Dobrze, dobrze. Problemy na łączach :mrgreen:

Moim zdaniem z temperaturą jest często problem, bo podczas obróbki RAWA trzeba po prostu zinterpretować zastaną scenę (tak jak interpretuje się wiersz). Bo nie zawsze wiadomo w jakich okolicznościach faktycznie fotka była zrobiona i jak scena wyglądała w rzeczywistości. Ja to ociepliłem (fakt, za bardzo) bo interpretowałem tę scenę tak: "późny wieczór, miękkie ciepłe światło, złota polska jesień." Trochę mnie naprowadziły na to drzewa i oświetlona ściana domku.

A z naturalnymi kolorami, jak piszesz, czasem jest spory problem. Sam zrobiłem kilka zdjęć, które wydają się być zbyt kolorowe, i niektórzy mi zarzucają, że robię pocztówkę. Ale rzeczywistość była naprawdę tak kolorowa jak na zdjęciu, a moja obróbka zdjęcia w zasadzie sprowadziła się do podbicia kontrastu i wyostrzenia.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Benek napisał/a:
obróbka zdjęcia w zasadzie sprowadziła się do podbicia kontrastu
... co podnosi również nasycenie kolorów :evilsmile:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
zgoda zorzyk, zwiększenie kontrastu faktycznie powoduje większe nasycenie koloru :lol:
Ale chodzi mi np. o coś takiego:


To wywołany z RAW-a na domyślnych ustawieniach widoczek. Komu go nie pokażę, słyszę - "fajny widoczek, szkoda tylko że go tak podkolorowałeś...". A ja nie dotknąłem nawet saturacji, kontrastu ani niczego innego. W PS tylko przyciąłem i sformatowałem do JPG. Zero obróbki, a kolory jak z jarmarku... Zresztą podobnie było z kilkoma moimi zdjęciami które są w "Kolorach zimy"

I teraz jeżeli w obróbce zdjęcia zwiększę kontrast (co chyba konieczne) to nasycenie faktycznie wzrośnie, ale przecież pierwotnie i tak było już bardzo "mocne".
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ostatnio (no, jak jeszcze nie było śniegu :-) ) byliśmy na Zamku Czocha - pogoda dopisała, a zdjęcia wyszły takie, że niejedna pocztówka mogłaby pozazdrościć... :-)

Żadne (!) suwaczki w Lightroomie związane z nasyceniem nie zostały ruszone.
[1]

A tak najpewniej to wyjdzie na papierze:
[2]

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
o, bardzo dobry przykład.
czerwień i błękit takie oczoj***e (przepraszam co wrażliwsze dusze), a prawdziwe...
PS. a polarka zorzyk nie nałożyłeś czasem?!
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dodałem symulowaną fotkę "zdjęcie jak na papierze".

Polara nie użyłem, bo nie mam ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach