Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Właśnie zamówiłem prościutki kalibrator Spyder 2 Express. Zobaczymy jak zadziała :-?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
elgreen, Ja pisałem że bardzo subiektywne oceny.
Co do przewalenia ekspozycji - znikają gdzieś szczegóły/cienie/załamania/fałdki np.: na białej koszulce, dodatkowo cienie które są wynikiem użycia lampy są jakby rozjaśnione - nie wiem czy było walone lampą na wprost. Poza tym twoja obróbka wygląda jakby było mocno dopalone lampą - pewnie tak jest - mi sie po prostu nie widzi bo fotka jest jakby płaska.
Nie zawsze trzeba wyciągnąć wszystko z cieni.

[ Dodano: 2009-01-13, 12:51 ]
Benek, Wrzuć screena z obrazkiem testowym po kalibracji - ten który pokazuje różnicę przed/po :idea:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
No jak mi się uda to zrobić, to koniecznie wrzucę scrreny dla porównania. Kalibrator powinien być u mnie koło czwartku-piątku. Co prawda mam kiepski monitor (Samsung 943n), ale myślę że kalibracja może sporo pomóc. Wziąłem udział w najnowszym RawChallenge więc kurczę trzeba w siebie inwestować :lol:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
... a ponadto bedzie impulsem do zakupu tego cuda :-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
No właśnie skalibrowałem nowym nabytkiem monitor mojego lapa i monitor w stacjonarnym komputerze. Na laptopie kolosalna różnica - barwy i kontrast zupełnie nie te co wcześniej. Na stacjonarnym różnica trochę mniejsza jeśli chodzi o barwy, ale za to sporo mam teraz rozjaśniony obraz i zmniejszony kontrast. Mogę powiedzieć, że dopiero teraz przejrzałem na oczy :mrgreen:

Niestety nie da się (a przynajmniej ja nie potrafię tego zrobić) strzelić screena sprzed i po kalibracji, żebyście zobaczyli różnicę (zaraz jeszcze raz pokombinuję ze screenshotem, może cosik mi wyjdzie). W każdym bądź razie przekonałem się, ze chałupnicze metody kalibracji i programiki, gdzie subiektywnie ocenia się różne szaro-bure paseczki i łączy kolorowe wstążki, chyba są średnio przydatne.

Spyder Express to w zasadzie prościutki programik, gdzie w praktyce nic nie trzeba robić, ale też na nic nie można (niestety) wpływać. Instaluje się soft z płytki, potem przykleja pająka do monitora, a on przez parę minut wyświetla kolorki czerwone, zielone, niebieskie, potem szarości i .... koniec. "Press OK." Wtedy możesz sobie zobaczyć klikając strzaleczkę, jak było przed kalibracją a jak jest teraz ustawiony monitor (brak opcji save). Niestety nie ma w tej wersji Express możliwości wyboru gammy ani temperatury, te opcje są dostępne w edycji Spydera Suite, droższej o 200 zł. Gamma i temperatura dobierane są przez Spyder Express standardowo.

Tyle w temacie. Pozdrawiam, czółko Zorzyk :-P

P.S. Subiektywnie rzecz biorąc, ale w oparciu już o skalibrowany monitor :mrgreen: mogę ocenić, że bBartlomiej i Briho chyba wypadli najlepiej (najbardziej naturalne kolory i optymalny stosunek jasność/ciemność/kontrast). Predoo za ciemny, zdecydowanie, Serioza czarniejszy niż ci Murzyni ze zdjęcia :lol: .
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Benek napisał/a:
mogę ocenić, że bBartlomiej i Briho chyba wypadli najlepiej

...co jest zgodne z moimi odczuciami.
...czyli moja kalibracja "na szaro bure paseczki" wypada całkiem całkiem :-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
zorzyk napisał/a:
Benek napisał/a:
mogę ocenić, że bBartlomiej i Briho chyba wypadli najlepiej

...co jest zgodne z moimi odczuciami.
...czyli moja kalibracja "na szaro bure paseczki" wypada całkiem całkiem :-)


Adrian też nieźle, a Briho - jak teraz patrzę - chyba troszku za chłodne zrobił zdjęcie. Zapomniałem dodać...

Co do paseczków - jak widać zorzyk Bozia nie była dla mnie tak łaskawa i hojna jak dla Ciebie :lol: Ale poważnie rzecz biorąc, z ręcznym kalibrowaniem paseczkami nie za bardzo dawałem sobie radę. Co oczywiście nie wyklucza, że innym się to nie może udać. Ja mam trochę pogańskie łapy, wolę więc oddać się w ręce maszyny, bezdusznego Spydera... :lol:

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Benek napisał/a:
Briho - jak teraz patrzę - chyba troszku za chłodne zrobił zdjęcie
No tak - dlatego napisałem "coś pomiędzy BBarłomiejem a Briho.
Nie da się ukryć, ze sprzętowa kalibracja jednak jest pożądana i do prawidłowego ustawienia monitora taki Spyder za 300 zł to jest właśnie to :-)
 
Traxas  Dołączył: 25 Mar 2008
Zapominacie o jednym. Aż dziwne. Bardzo dużo jak nie najwięcej, a moim zdaniem jednak najwięcej zależy od matrycy monitora czy kineskopu jak ktoś jeszcze ma. Z kiepskiej matrycy dobrych kolorów nie wyciśniesz. NIE MA SZANS. Także nie przeceniajcie kalibratorów. Nie będę wchodził w polemiki z tym co napisałem przed chwilą, bo nikt nie wmówi mi że czarne to białe, a białe to czarne. Jak ktoś mi pisze że zdziwił się, że na laptopie zdjęcia inaczej mu wyglądają a na stacjonarnym inaczej... To no cóż dla mnie nic w tym nadzwyczajnego.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Traxas napisał/a:
Zapominacie o jednym. Aż dziwne.

Zaczyna się jak u Hitchcocka...
Traxas napisał/a:
Z kiepskiej matrycy dobrych kolorów nie wyciśniesz. NIE MA SZANS. Także nie przeceniajcie kalibratorów.

Nie wiem jak zorzyk, ale ja się grzecznie zastosuję do twojego, jakże subtelnie wyłożonego zalecenia. Przed chwilą rozwaliłem młotkiem kalibrator. Walłem też centralnie monitor prawą ręką na odlew z forhendu. Na wszelki wypadek, ma się rozumieć...
Traxas napisał/a:
Nie będę wchodził w polemiki z tym co napisałem przed chwilą

Uff, i bardzo dobrze, bo ktoś złośliwy mógłby zdiagnozować schizofrenię.
Traxas napisał/a:
Bo nikt nie wmówi mi że czarne to białe, a białe to czarne.

Zgadzam się, parówkowym skrytożercom ja także mówię stanowcze "nie"!
Alleluja i TORA TORA TORA. I quo vadis. Do widzenia.

 
Traxas  Dołączył: 25 Mar 2008
Ależ się zdenerwowałeś :mrgreen:
:-B hehe
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Wcale! Za to się ubawiłem :mrgreen:
:-B dla ciebie. Bez urazy ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aż mi okulary zwilgotniały :lol: Benek, daj następnym razem jakiś znak czy cuś, żebym się ubezpieczył :evilsmile:
 
Traxas  Dołączył: 25 Mar 2008
No to się nie zgadzajcie :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Traxas, peace :mrgreen: :-B Tak trochę pokrętnie napisałeś... :mrgreen:
 
Gesso  Dołączył: 20 Lip 2008
Krzysiek S

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach