Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 011
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc011.pef

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 28.01.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Kolejna prośba - o pakowanie jpgów w zipa - nie chodzi mi o wielkość, która będzie praktycznie taka sama, ale o to, że nie chcę widzieć, co mi przysyłacie.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Duże pliki są tu: http://jarekdabrowski.net/prc/rc011.html

1. Amas
ten raw jest wyjatkowo upierdliwy. Jakbym sie nie wysilil, to i tak nie wyjdzie z tego zdjecie nadajace sie do ramki, czy albumu. Zajrzalem najpierw do exifa i okazalo sie, ze scena przedstawia mglisty poranek z koncówki lata. O godzinie prawie ósmej bylo juz zapewne calkiem jasno. Posuwaczkowalem wiec dynamic stretching, potem kolor stretching, na koniec logarytm i kontrast do smaku. I tak w sumie, wedlug mnie, móglby wygladac taki mglisty poranek.


2. Bronek
Po zobaczeniu zdjecia w ACR nie wiedzialem o co chodzi; na szczescie pipetka na niebie przywrócila sensowne barwy. Postanowilem tak uzyskany balas bieli zatrzymac, bo prezentowal sie niezle - w koncu we mgle, kolorem swiatla jest kolor mgly. Drugiem etapem bylo ustalenie dynamiki - chcialem aby drugi plan byl miekki i rozjasniony a trzeci bardzo delikatny, ale pierwszy mial byc srednio kontrastowy. Pokrecilem krzywa, rozjasnilem, zmniejszylem kontrast i jest OK. Kolejny etap to kalibracja kolorów - chcialem dodac nasycenia trawie i dachom domów, czyli mocno nasycenie czerwieni i zieleni, przy jednoczesnym delikatnym przesunieciu shadow hue w strone niebieskiego. Poniewaz wyciaganie skladowej czerwonej spowodowalo wyrazny szum, podregulowalem odszumianie. I chwile pozniej zauwazylem, ze z odszumianiem przepadly kolory malutkich,
rózowych kwiatków na lace. Wrócilem do bardzo delikatnego odsumiania, otworzylem w PS i przelaczylem na kanaly. USM 300%/0.3px w zielonym (bo byl zupelnie "gladki"), 200%/0.3px w niebieskim. Solidne odszumianie czerwonego i USM 200%/0.3px. Potem z powrotem wszystkie kolorki razem, USM 10%/60px . I gotowe - scena pelna swiatla, ale jednak ostra i kontrastowa.


3. Ijon
Po jakims czasie zdecydowalem ze ten RAW najmniej zle wyglada gdy drzewa sa prawie calkiem czarne a budynki w miare jasne. Soft: ufraw + Gimp.


4. Jarek Dabrowski
Zachcialo mi sie jesieni - ponizsze kolory uzyskalem w sekcji kalibracji kolorow w Lightroomie. Wczesniej jednak balans bieli na niebie, niestety po machaniu suwaczkami wylazlo troche zafarbow we mgle, glownie po bokach, ale postanowilem tak zostawic.


5. Korba
Wszystko wskazuje na to, ze zdjecie jest mocno niedoswietlone (no chyba, ze bylo robione jeszcze przed wschodem slonca) - trzeba wiec bylo poprawic ekspozycje. W tej kwestii zdalem sie na automat ACR-a, ale potem, za pomoca krzywej, podnioslem jeszcze jasnosc swiatel i zwiekszylem troche kontrast ciemniejszych partii. Balansu bieli nie ruszalem - wydal mi sie zgodny z rzeczywistoscia, bo "niebo" jest praktycznie neutralnie szarobiale.


6. Macioh
Jak dla mnie najtrudniejsze zdjecie w raw challenge (odkad uczestnicze). Dlugo bawilem sie suwaczkami, ale za kazdym razem czegos mi brakowalo - dalem sobie spokój. Po kilkudniowej przerwie po prostu usiadlem przy komputerze i powstalo to ;) soft? jak zwykle tandem adobe'a: lightroom (obróbka) + ps3 (zmniejszanie i wyostrzanie)


7. Michu
Otworzylem Silkypix. Kliknalem "Nostalgic toy camera". Zapisalem.
Zamknalem Silkypix.


8. Mygosia


9. Zdano


10. Zorzyk
Zdjecie jest wybitnie niedoswietlone, a w ogóle to jakis FF mi tu wylazl :-) Troche z kontrastem powalczylem, minimalnie ujalem zóltego i to wlasciwie wszystko.

 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Zdano i Korba - zwycięzcy w kategorii naturalne zdjęcie
Zorzyk - przeciwny biegun, ale podoba mi się najbardziej
Amas - trochę za ciemno
Bronek - tutaj znowu za jasno, poza tym za dużo żółtego w trawie
Ijon - żeby nie kolorowe domy, to pomyślałbym że poszedłeś na łatwiznę i po prostu wywaliłeś kolor :-P
Jarek - mi to bardziej przypomina poranek na marsie niż jesień
Michu - za ciemno wyszło, mogłeś jeszcze spróbować powachlować suwaczkami
Mygosia - za ciemno, chociaż przyjemny kontrast wyszedł
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Miałbym ochotę odbyć spacer po plenerze Zdana : )
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Korba - wow. Pierwsze miejsce. Swietnie wyszla Ci wilgoc na trawie i kolory. Co do mojej pracy - rzeczywiscie, za zolto, i moze odrobine za jasno (chociaz chcialem zeby bylo bardzo jasno).
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
U Ciebie Bronek też bym chętnie poobcował z naturą : )
.... bo u Micha i Ijona to aż straszy!
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Najbardziej podoba mi się praca Bronka, aż czuć rosę na trawie :) U Mygosi jest fajne ziarno i szczątkowo oświetlona łąka, fajny klimat :)

Dancer napisał/a:
.... bo u Micha i Ijona to aż straszy!
Widocznie się za dużo naczytałem o najlepszym cywilnym egzorcyście w kraju, Jakubie Wędrowyczu ;-)
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Co tu dużo pisać, na moje oko i monitor, najlepiej spisał się Zdano.
A czy za jasno, czy za ciemno - tego dnia i o tej godzinie co w exifie, Słońce było około 22 stopnie nad horyzontem ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
amas napisał/a:
około 22 stopnie
to całkiem ciepło :)

Dla mnie nr 1 - Zdano, a nr 2 - Nostalgic Toy Camera & Michu.
Żorż - przesadziłeś z wyostrzaniem.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Zorzyk chyba zrobil to najlepiej choc nie iwem sam.... nasycenie troche za duze?
Michu... nie napracowal sie ... ale winieta za darmo straszna...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Też jestem za zdjęciem Korby - chyba rzeczywiście oddaje prawdziwy nastrój tamtej sceny.

U mnie faktycznie - tak sobie, ale ten brak kontrastu na pierwszym planie zmusił mnie do tego co widać. Jednak fakt jest taki, ze mgła była z widocznością na kilka metrów, ale w sumie nie bardzo gesta, ale drzewa na pierwszym jednak byly za mglą. Czyli wychodzi że laury korby :-B
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No ja sobie odpuściłem tym razem (a szczerze mówiąc - zapomniałem i przegapiłem :-\). Tak jak większość, korba & zdano najlepiej.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
oglądam na laptopie, więc trudno mi ocenić, podoba mi się minimalistyczne podejście Micha
oraz bardzo starannie wykonane obrazki Korby i Jarka Dąbrowskiego

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach