alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[request] Programiści! Skrypt do PSa...
Czy któryś z naszych szanownych forumowych fachowców od programowania podjąłby się napisania skryptu/pluginu do PSa, który wykonywałby wszystko to: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=21145 , z małymi modyfikacjami?

Chciałbym trochę inaczej rozwiązać balans bieli - tylko na krzywych - i uciec od potrzeby używania komercyjnego pluginu. No i uprościć kilka rzeczy :-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos, skrypt? to bedzie to samo co dobra akcja, na prawde chyba nie ma sensu :-)

[ Dodano: 2009-03-30, 10:39 ]
alkos napisał/a:
trochę inaczej rozwiązać balans bieli - tylko na krzywych

Nie wiem, czy Ci o poziomy nie chodziło, ale fakt że przy krzywych jest identiko, ale nie widać gdzie "przyciąć" histogram
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dagio napisał/a:
alkos, skrypt? to bedzie to samo co dobra akcja, na prawde chyba nie ma sensu


Zdaje mi się że da się to nieco uprościć - na przykład zamiast oddzielnego giecia krzywej niebieskiej i czerwonej w celu modyfikacji WB, zrobić suwaczek...

(uprzedzajac pytanie - zdaje mi sie ze krzywe lepiej wplywaja na calosc niz Color Balance)


No i owszem - plugin byłby super :-)

[ Dodano: 2009-03-30, 09:41 ]
dagio napisał/a:
ale fakt że przy krzywych jest identiko, ale nie widać gdzie "przyciąć" histogram


Moze i racja... :->

[ Dodano: 2009-03-30, 09:42 ]
No ale sam przyznasz, ze ładny suwaczek do punktu przycięcia i "highlight recovery" byłby super :mrgreen:
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos, moze by byl, ja nie wiem po co Ci oddzielnie WB, skoro na poziomach zalatwiasz finalny WB wlasnie przycieciem, ktore potem poszerzasz (zakres od 0,01 d0 9,99 u mnie zawsze załawia sprawę dobrego koloru).. sprawdz przeciez, dodatkowe korekty u mnie byly zbedne, moze mi za dobrze... a na koncu w akcji mam Auto Color, ktory moge zaaplikowac ale nie musze, jest zeby porownac czy on cos zmienia i czy zmienia na lepsze.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dagio napisał/a:
alkos, moze by byl, ja nie wiem po co Ci oddzielnie WB, skoro na poziomach zalatwiasz finalny WB wlasnie przycieciem


Próbowałem na wielu negatywach i zasada jest jedna: fuji musze ZAWSZE ocieplać, kodaki - oziębiać...

dagio napisał/a:
a na koncu w akcji mam Auto Color, ktory moge zaaplikowac ale nie musze, jest zeby porownac czy on cos zmienia i czy zmienia na lepsze.


Auto color odpada jako część akcji, jako że nie daje powtarzalnych efektów - zazwyczaj działa jak chce. Poza tym nie lubie algorytmów kórych nie znam.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos napisał/a:
Poza tym nie lubie algorytmów kórych nie znam.


Heh, ale znasz, tu masz, niestety, wyjasnienie po angielsku, nie bede Ci tlumaczyl :-P
To jest opis opcji dostepnych w Levels.

Cytat
- Enhance Monochromatic Contrast clips all channels in the same fashion. Colour relationships are maintained whilst making highlights appear lighter and shadows appear darker. This is the algorithm used by the Auto Contrast command.

- Enhance Per Channel Contrast maximizes the tonal range in each channel and thus produces a more drastic correction. As each channel is adjusted separately, this option may remove or introduce colour casts. This is the default algorithm used by the Auto Levels command.

- Find Dark & Light Colors identifies the average lightest and darkest pixels and uses them to maximize contrast whilst minimizing clipping. This is the default algorithm used by the Auto Color command.

- Snap Neutral Midtones finds the "average nearly neutral color" in an image and then adjusts the midtone values to make the colour neutral. This is the default algorithm used by the Auto Color command.
You can change the default clipping values in the Clip boxes.



A to zdanie pogrubione otworzyło mi umysł na poszerznie histogramu
Cytat
To re-assign the target colour values to the darkest, neutral, and lightest areas of an image, click a colour swatch.
If you want to save these values and use them as your new defaults, check the Save as Defaults box.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
fuji musze ZAWSZE ocieplać, kodaki - oziębiać...

Dokladnie tak. Ale w szopie nie umiem tego latwo zrobic, dlatego robie to w LR. Ta wtyczka byla dupna, bo podglad byl wielkosci znaczka pocztowego.

Ale dzieki temu co Dagio wykombinowal po Twoim naprowadzeniu, nie ma przynajmniej problemu z przesunieciami kolorow wywolanymi nie do konca zdjeta maska.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Ta wtyczka byla dupna, bo podglad byl wielkosci znaczka pocztowego.


A po co mi wiekszy do oceny ciepłoty zdjecia? :-P

dagio napisał/a:
Find Dark & Light Colors identifies the average lightest and darkest pixels and uses them to maximize contrast whilst minimizing clipping.


No tak, tylko co to sa te srednie najjasniejsze i srednie najciemniejsze? Nie wchodze w to voodoo :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach