Yakoub  Dołączył: 14 Lut 2009
Jak będzie wyglądało to już IMO mniejszy problem - ważne, żeby działało :)
 

MediQ  Dołączył: 14 Lut 2009
Pochwalę się, a co :mrgreen: Dzisiaj dotarła do mnie matówka kupiona kilka dni temu od Asklopa - Katz -Eye z klinem poziomym i rastrem. Kurcze, zaraz wywaliłem starą i założyłem to cudo. Cała operacja zajęła mi ze 3 minuty, banał. Zaraz założyłem manuala i patrzę .... w mordę rewelacja ! W wizjerze jakby jaśniej, ostrzy się kapitalnie. Co ważne nie ma śladu paprochów / na starej było kilka drobnych/. Podsumowując - super sprawa. Aha ! użyłem małej pęsety na której końce naciągnąłem tak po 5 mm kawałeczki gumowej rurki, takiej jak wentyl rowerowy, aby zabezpieczyć ząbki pęsety i wyeliminować mocniejszy nacisk lub poślizg. To tyle :lol:
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Z moim KatzEyem dostałem w komplecie plastikową pensetkę do wymiany matówki.
 

MediQ  Dołączył: 14 Lut 2009
Ja kupiłem samą matówkę, ale że cena była dla mnie bardzo dobra więc nie narzekam na brak pęsety. Zresztą w pracy używam codziennie wielu różnych pęset / nawet nie wiecie jak czasami dziwacznych !/ więc dla mnie no problem. Wziąłem jedną z pracy :-D
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
rjan napisał/a:
Z moim KatzEyem dostałem w komplecie plastikową pensetkę do wymiany matówki.


u mnie niestety jej nie bylo. No, ale chyba kazdy ma w domu pensete.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Pincety są różne do różnych zastosowań. Dedykowana do wymiany matówki wygląda tak:



Pozwala zarówno wygodnie i bezpiecznie chwycić matówkę, jak i łatwo manipulować zatrzaskiem. Dzięki temu wymiana jest łatwa, szybka i bezpieczna :-) Wiem coś o tym, bo wymieniałem kiedyś matówkę na chińczyka za pomocą zwykłej kosmetycznej... :-/
 

andrusz  Dołączył: 27 Lip 2007
Tak informacyjnie: pojawiły się już matówki Katz-Eye do Pentaksa K-m:

Katz Eye™ Focusing Screen for the Pentax K2000 (K-m)
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
A mam pytanie ostatnio podpoiłem manuala i trochę mam problem. Gdy wyostrzę na klin body nie potwierdza. Jak kręcę minimalnie pierścieniem ostrości to klin się rozjeżdża a body robi radosne pik wyświetla kropę i sześciokąt że złapał ostrość. O co kaman ?

pisałem to pytanie winnym poście ale to było złe miejsce :)
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Założyłeś matówkę klinem i rastrem w kierunku pryzmatu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
adapter, czy masz matówkę od chińczyka?
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
miałem ale zmieniłem na haoda założyłem dobrze. Nie da się źle bo dzyndzel będzie nie po tej stronie co trzeba. No chyba że się mylę.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Z chińskimi bywały takie problemy jedni mieli podkładki inni nie , http://pentax.org.pl/prin...0296d2aa4e8b4e2 posty JFK
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
chyba że źle założyłem tą blaszkę
 

Vukotich  Dołączył: 23 Maj 2009
Chciałbym doniesć o transplantacji matówki z zenita 122 do K10D zakończonej niemalże pełnym sukcesem. Zaznaczam, że robiłem to po raz pierwszy w zyciu :)
Matówkę odrobine krzywo doszlifowałem, przez co punkt potwierdzenia ostrości mam przesunięty o ćwierć milimetra w lewo i milimetr w dół.
Matówka ta jest też nieco grubsza od oryginalnej przez co ramka z trudem się domknęła.
Sama obróbka yła dość ciężka, tzn materiał, z którego wykonana jest matówka ze 122ki jest b. twardy i ciężko się go szlifuje. A szlifowania jest dużo... Do tego klin i mikroraster tworzą od spodu hmm.. jakby menisk wypukły czy coś takiego, przez co matówka jeździ i kręci się po całym stole :) No, ale dało radę.


A teraz wrażenia:
Klin i raster zajmują ok 2/3 wizjera. Rewelacja. Jasność... co by się nie wyrażać za bardzo : zayebista.

Ostrzenie, znacznie ułatwione! Jest malutki mankament niestety - jest lekkie przesunięcie w ostrzeniu. Na klinie dosłownie o ćwierć milimetra, więc można się do tego b. łatwo przyzwyczaić.
Zmian w balansie bieli i ekspozycji nie zauważyłem.

Niedługo zabieram się za wybebeszanie Zenita ET i uszkodzonego MeSuper.
Prawdopodobnie jedną matówkę będę miał na sprzedaż (najpewniej z ET).
Napisze później jak poszła operacja :D.
 

artusduszek  Dołączył: 05 Kwi 2009
czy autofocus działa normalnie??
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Kupił bym nie drogą matówkę ,ale gdzie ?
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Czy Samsung GX10 ma taką samą matówkę jak Pentax K10?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
WaldekW, tak
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Matth, dzięki. Mam Zenita 122, wyszło by mi taniej. Szkoda mi trochę tego Zenita.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
A ja mam pytanie - z tego co rozumiem ta matówka ułatwia ostrzenie - ale czy dotyczy to tylko obiektu znajdującego się w centralnej części kadru, czy ułatwia też ostrzenie obiektów na brzegach (i jeśli tak to w jaki sposób ? klin chyba jest na środku... ?)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach