hoborg  Dołączył: 26 Sty 2007
chomik napisał/a:
ja robie tak ze odkrecam dupke obiektywu
i obcinam z wkladu od dlugopisu okolo 3mm
wkladam to na tego gwozdzia od przyslony (ten bolec od srodka ma splaszczona koncowke)
i skrecam calosc spowrtotem
przyslona calu czas poozostaje zamknieta, regulujesz tylko jej wielkosc pierscieniem


i o to chodzi :) czyli jednak pozostaje sposób domowy, bo w moim Heliosie nie da się na stałe zablokować didolka/dyngsa/bolca/gwoździa (niepotrzebne skreślić :) )

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
hoborg, nie wiem, może helios heliosowi nierówny, ale u mnie to jest takie wystające do połowy srebrne pokrętło od dołu, od strony korpusu. Zaraz zrobię zdjęcie :)
 
hoborg  Dołączył: 26 Sty 2007
cypis napisał/a:
sorry, mam K100D, ale myślę, że współdziałanie z obiektywami na gwint jest takie samo jak w K10D - i ani nie zdrapuję żadnej farby z Heliosa, ani nie muszę robić tylko na pełnej dziurze. Ustawiam ostrość na pełnym otworze, potem własną łapką przymykam przysłonę tak jak chcę, a aparat bez żadnych sztuczek mierzy światło. W czym problem? ;-)


Ja także mam K100D, ale wątki pomyliłem - choć pewnie zasada działania jest taka sama.

Problem w tym, że jak mam podłączony obiektyw do body i kręcę pierścieniem od przysłony to się ona nie przymyka. Obiektyw pozostaje otwarty cały czas. Muszę jakoś zablokować bolec z tyłu obiektywu.
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
zablokuj tak jak ci napisalem
robota na 10 minut

[ Dodano: 2007-02-19, 21:47 ]
a potem w ten obciety wklad wciskam kawalek gwozdzia albo zapalki jak sie da i dlugopis jest dalej do uzycia ;)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Z tego co wiem zwarcie styków bagnetu przy współpracy z obiektywami M42 dla działania pomiaru światła nie jest konieczne. Zwarcie tych styków jest natomiast konieczne by działało potwierdzenie ustawienia ostrości.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Z tego co wiem zwarcie styków bagnetu przy współpracy z obiektywami M42 dla działania pomiaru światła nie jest konieczne. Zwarcie tych styków jest natomiast konieczne by działało potwierdzenie ustawienia ostrości.

:-/ Hm... może one same się zwierają, bo ja NIGDY nic nie zwierałem, a potwierdzenie ostrości działa. Nawet przed chwilą podpiąłem sobie MIRa, żeby nie zgłupieć (zacząłem mieć wątpliwości ;-) ) i wszystko jest jak ma być bez zbędnych komplikacji. W trybie Av aparat mierzy światło (ten egzemplarz nawet nie wymaga korekcji ekspozycji, co bywa zmorą obiektywów na gwint - wciąż zresztą nie wiem czemu, nikt nie potrafi mi tego wyjaśnić) i gra gitara... Co do bolca przysłony, to inna sprawa. Trzeba typa zablokować (są na to różne patenty), to fakt 8-)

[ Dodano: 2007-02-20, 08:02 ]
... choć akurat w MIRze i innych wynalazkach, które posiadam bolca nie mam, więc nie mam co blokować :mrgreen:
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiele obiektywów M42 po założeniu do Pentaxa zwiera styki swoją podstawą. Trzeba samemu zewrzeć (np. kawałkiem folii aluminiowej)tylko wtedy, gdy podstawa obiektywu nie sięga styków lub nie przewodzi (bo np. jest polakierowana).
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Być może... Pisałem o swoich doświadczeniach. Mam 6 obiektywów na gwint i żadnego nie muszę "foliować" :-D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K100D ma w menu Custom pozycję FI with S lens used, włączenie której włącza wskaźnik ustawienia ostrości (niezależnie od zwarcia styków bagnetu). W menu K10D (na podstawie instrukcji) nie znajduję takiej funkcji i tu jest zapewne tak jak piszą posiadacze kadyszki czyli konieczne jest zwarcie styków.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach