junior1980  Dołączył: 18 Lut 2007
Lekki OT Jak skalibrowac monitor?
Witam zakupiłem sobie monitor pod obrabianie fotek z aparatu ...oczywiscie Pentaksa :D monitor to NEC 1990SXI i mam pytanie jak mam go skalibrowac czy sa jakies uniwersalne ustawienia mam do dyspozycji spektrofotometr eyeone

pozdrawiam
Maciek
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
junior1980 napisał/a:
monitor to NEC 1990SXI
I hate you. :)

Też taki chciałem, ale mi kasy nie starczyło.

Co do tematu, to ja nie pomogę, ale jest tu taki jeden na forum, co chwali się skalibrowanym monitorem, to może pomoże :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
junior1980 napisał/a:
spektrofotometr eyeone
- strasznie trudna nazwa......
to taki "dynks" ktory przyklada sie do monidla i puszcza program do kalibracji ? Jezeli tak to wszystko jest w instruckji.....tylko pamietaj zeby zalozyc nakladke dedykowana do LCD a nie CRT i w opcjach programu do kalbracji wybrac opcje LCD
Teoretycznie 6500K to uniwersalna temp. dla monidla....
 
junior1980  Dołączył: 18 Lut 2007
Kalibracja a wykonanie profilu to 2 rozne sprawy najpierw kalibrujemy monitor czyli przy pomocy uzadzenia pomiarowago najczesciej kolorymetru patrz popularne pajaczki albo spektrofotometru wyzszosc ani jednego ani drugiego nie została udowodniona :) spektrofotometr to urzadzenie duzo drozsze wykorzystywane rowniez przy wykonywaniu profili urzadzen drukujacych. Pytanie jest o parametry jakie sa uniwersalne i stosowanie przez fotografow generalnie sprowadza sie to głównie to ustalenia docelowych spodziewanych sie przez nas wartosci gamma tem bieli czy tez jasnosci na cm2 stad pytanie czy orientujecie sie moze jakie uzywac wartosci docelowe generalnie w poligrafi kiedys ustalonym standardem było 5000k poniewaz podswietlarki miały takie zrodła swiatła a jak jest w fotografi podobnie z gama która ustaliła sie na poziomie 1.8 ale mamy rozne krzywe gama dicom 2.2. pytanie wiec dotyczy tego a to dalsze automatyczne wyswietlanie kwadracikow to nic innego jak wykonanie profilu icc który ma zapisana charakterystyke monitora


pozdrawiam
Maciek
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
oj..... :-P
mam gamme na 2.2
6500K
czern na 0.3 i biel na 90

te ustawienia sa dla mnie zadowalajace .....
5000K jest raczej zbyt nisko (chyba ze druk faktycznie wchodzi w gre)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Fafniak, mam Eye One Display 2 i mogę co nieco opowiedzieć o nim :-D
- po pierwsze nie ma żadnej nakładki na LCD, jest po prostu czujnik którego nie wolno docisnąć do monitora LCD (bo przy odrywaniu można go uszkodzić)
- zanim zabierzesz się za kalibrację, znajdź ustawienia monitora które do kalibracji się nadają - czyli takie które nie przeliczają w żaden sposób kolorów. Dla tego modelu to jest "Color Control Systems" = Native (ewentualnie znajdź oprogramowanie do sprzętowej kalibracji NECa i skorzystaj z tego - ale nie potrafię tego teraz nigdzie znaleźć, chyba trzeba kupić dodatkowo)
- monitory LCD nie mają (zazwyczaj - mówimy o klasie cenowej poniżej $3000) nie mają możliwości regulacji koloru bieli ponieważ jedyne co w tych monitorach świeci (czyli fizycznie nadaje kolor bieli) to świetlówki, mogą tylko to ustawienie emulować. Punkt czerni najniższy, natomiast kontrast ustawić podczas kalibracji (pierwszy etap)
- i dlatego do balansu bieli najlepiej skorzystać z wbudowanego w monitor (native white point); zazwyczaj jest pomiędzy 6000K - 6500K (oprogramowanie pokaże pod koniec kalibracji ile to jest). Chociaż, dla dobrych monitorów (gdzie kolor sprzetowo ma więcej niż 8 bitów, w tym chyba i ten NEC) emulacja powinna być całkiem dobra - można wtedy użyć 6500K.
- jasność ustaw (to jest drugi etap kalibracji) sobie pomiędzy jakieś 120 - 140 cd/m2 , ale to raczej kwestia wygody. Nie ustawiaj dużo więcej niż 140 cd/m2 bo na monitorach LCD wraz z podnoszeniem jasności spada kontrast
- rzeczywiście gamma 2.2 jest najbardziej uniwersalna, bo jest standardowa (a dokładniej baaardzo zbliżona) dla standardu sRGB

[ Dodano: 2007-02-19, 23:34 ]
to oprogramowanie NECa nazywa się "spectraview II" ale trudno coś o nim znaleźć, bo 99% linków wskakuje na monitory o (niemal) tej samej nazwie. Tu jest strona producenta http://www.necdisplay.com/spectraview2/ , http://www.necdisplay.com...ws_v1_0_32.html i kilka słów od użytkowników http://photo.net/bboard/q...g?msg_id=00JpSU
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek, mam spydera w wersji 1 + soft optical (pantone colorvision)
mam 2 nakladki 1 do CRT 2ga do LCD + "zawieszka" na LCD
Umnie jest wybor kilku temp. barwowych + reg. poszczeg. skladowych R G B....
na ile to jest "prawdziwe" i do reg. tego do konca nie wiem poniewaz moj soft nie pozwala utworzyc 2 profili dla 2 monitorow....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach