tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
Lampa błyskowa do *istDSa...
Witam
Ostatnio przestał mi wystarczać prosty TTL z mojego Sunpacka przy współpracy z DSem. w szczególności brakuje mi błysku wypełniającego i denerwuje to ze body skarca czas np w trybie AV po uruchomieniu lampy (praktycznie wyklucza to poleganie na automatyce przy zdjeciach reportażowych- trzeba sprawdzić ustawić a chwila juz sobie minie). Lampa wbudowan jakoś mnie nie zacheca do PTTLa (zaczynajac od wspomagania AF, o ile dostrzegłem to przedłbysk i w gruncie rzeczy takie sobie efekty końcowe), a jakos nie udało mi sie dotrzeć do sensownego opisu co która lampa moze i co która lampa z moimi body zrobi (zarówno analogowym jak i cyfrowym).
Oferowana jest lampa 360 FGZ - siła błysku nienajmocniejsza ale wydaje się najlepsza (tzn że bedę mół ja nad nią panowac a nie ona nademną) ale sa jeszcze alternatywy w postaci poprzednich modeli (500FTZ) lub niezlaeznych producentów (np Metz)

Czy ktoś podzieli się ze mną swoimi przemyśleniami an ten temat? Jeśli jest w okolicach w-wy jakiś szcześliwy posiadacz 360FGZ lub 500FTZ i byłby skłonny użyczyć mi takie urzadzenie do organoleptycznego przetestowania byłbym wdzięczny ogromnie
Tomek

P.S. pewnie bedę chciał coś nabyć wiec jak ktoś się chce pozbyc czegoś mi podchodzacego prosze o konatkt.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja jestem generalnie zainteresowany kupnem lampy do DSa, myślałem o jakimś tanim ttlu.
tomekl napisał/a:
ale sa jeszcze alternatywy w postaci poprzednich modeli (500FTZ)

Ale 500FTZ jest tylko TTLem
tomekl napisał/a:
w szczególności brakuje mi błysku wypełniającego

nie da się tego zrobić przez osłabienie błysku lampy i parametry jak bez lampy?
tomekl napisał/a:
denerwuje to ze body skarca czas np w trybie AV po uruchomieniu lampy

ale to generalnie problem z lampą, DS nie ma trybu fill-flash gdzie by nie ruszał czasu, nie ma też opcji ustawiania max czasu z lampą (nikon tak ma) i (chyba) lepszą lampą nic tu nie zrobisz. Ja to obchodze trybem manualnym - co sprawdza się we w miarę stalych warunkach lub taka kombinacją parametrów aby mieścić się w czasach synchronizacji.

może sie ktoś wypowiedzieć jakiś posiadacz 360FGZ

ps1. sprzedajesz tego sunpaka?
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
DS-a kupiłem niedawno i powoli zaczynam kompletować osprzęt. Za lampą rozglądam się od dłuższego czasu. Ciekaw jestem jaka będzie cena Pentax-a AF540FGZ. Tu zgodność z body nie podlega dyskusji.
Na Allegro znalazłem Metz-a 54MZ-3 z adapterem do Pentaxa. Tania nie jest, ale szkoda mi wyrzucać 400 zł na coś z czego niebawem nie będę zadowolony.
Macie jakieś doświadczenia z tą lampą?
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
Cytat
Ale 500FTZ jest tylko TTLem

Ale ma regulację mocy co już daje pewne pole do popisu... a napewno nie ma korekcji błysku na lampie?

Cytat
nie da się tego zrobić przez osłabienie błysku lampy i parametry jak bez lampy?

w moim sunpacku nie. tzn na negatywie tak ale zabawą z czułością filmu. Mi chodzi o rozwiązanie które właczałbym jednym przyciskiem a nie musiał ustawiać kilka róznych fukcji bo na to nie ma czasu.

Cytat
ale to generalnie problem z lampą, DS nie ma trybu fill-flash gdzie by nie ruszał czasu, nie ma też opcji ustawiania max czasu z lampą (nikon tak ma) i (chyba) lepszą lampą nic tu nie zrobisz.

w instrukcji do DSa pisza że AF360FTZ, AF500FTZ i AF330FTZ zapewniają "tryb błysku z zynchronizacją i kontrolą kontarstu" - to chyba to?

PS. Pewnie sunpacka pozbęde się jak coś bardziej wyrafinowanego nabędę
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomekl napisał/a:
tryb błysku z zynchronizacją i kontrolą kontarstu

obawaim się że nie - kontrola kontrastu to praca z dwoma lampami wbudowana i zewnętrzną na kablu (manual strona 35)
tomekl napisał/a:
Ale ma regulację mocy co już daje pewne pole do popisu

zasadniczo to najważniejsza jest regulacja mocy - ale pracująca w trybie automatyki
360FGZ taką ma (od -3 do +1) ale dla 500FTZ nie znalazłem takiej opcji

[ Dodano: 2006-05-28, 12:15 ]
Tak troche poprzeglądałem sieć i doszedłem do wniosku że podczas pracy w TTLu nie może być uwzględnienia korekcji w mocy błysku. W p-ttlu po błysku pomiarowy automatyka wie jaki ma zrobić błysk, a wiec może uwzględnić korekcje. W TTLu określenie jak długi ma być błysk wyliczane jes na bieżąco.

Generalnie - jakie macie lampy i jak realizujecie tryb doświetlania oraz czy jesteście z tego zadowoleni?
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam!
A ja przymierzam się do takiej lampy:
http://www.foto-tip.pl/sk...products_id=577
Cena znośna w porównaniu z Pentaxem. Pare osób juz ja testowało i nie jest źle.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Też na nią patrzyłem ale ktoś kupił tumaxa i strasznie piszczał. Napisz jak kupisz.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
A o sigmach DG 500 Super, albo ST nie mysleli?
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
Nikt nie miał kontaktu z Metzem? Wydanie 900 zł oznacza koniec moich rezerw finansowych. Chciałbym wiedzieć, czy nie wyrzucam ich w błoto.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Metz chyba nie ma pTTLa, do DSa bedzie OK, ale kto wie, co bedzie w nastepnych puszkach? moze calkowicie zrezygnuja ze zwyklego TTLa? W tej samej cenie jest Sigma DG 500 Super z pTTLem.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
ostatnio na mailingu, dwoch uzytkownikow Sigmy pisze o swojej walce z ta lampa - dobrze nie jest, niestety.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sebastian napisał/a:
Metz chyba nie ma pTTLa

Nie ma

Sebastian napisał/a:
W tej samej cenie jest Sigma DG 500 Super z pTTLem.

Wg. mnie Metz lepiej oświetla klatkę od Sigmy. Miałem obydwa, ostała się ino Sigma, zostawiłem ją ze wzgledu na HSS.Teraz czekam na Pentaxa 540 FGZ.
 
hejkumkejkum  Dołączył: 31 Maj 2006
Witam!
Ja z trochę innej beczki. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie gdzie można kupić w Polsce lampę SEF-36PZF (samsung). Tak sobie kombinuję, że powinna być tańsza od Pentaxowej AF 360 FGZ :)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
poszukalem sobie, no i wcale nie tansza
http://www.geizhals.at/a190088.html
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
To jaką tanią lampę w TTLem mam kupić do DSa aby miała fill-flash?
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jak czas pozwoli to jutro może wrzucę próbki wypełniania flaszem jakie dzisiaj z Alkiem popełniliśmy. No i sam Alek też się musi zgodzić bo to jego podobizna będzie. Jak dla mnie to zestaw DS +Metz 40 spisał się nieżle.
Canin napisał/a:
DS nie ma trybu fill-flash gdzie by nie ruszał czasu, nie ma też opcji ustawiania max czasu z lampą (nikon tak ma)

Co znaczy że nie ma opcji ustawiania max czasu -w automacie czasu ustawia zawsze najdłuższy możliwy czas przy jakim zdjęcie z ręki będzie nieporuszone.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Co znaczy że nie ma opcji ustawiania max czasu -w automacie czasu ustawia zawsze najdłuższy możliwy czas przy jakim zdjęcie z ręki będzie nieporuszone.

A jeżeli ja mam granitową rękę? albo robię ze statywu a lampą chcę zmienić proporcję światła? Albo .... i tu z dziesięć innych powodów. Dlaczego aparat ma za mnie decydować jaki najdłuższy czas mogę użyć?
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Witaj
Spoko, moze z Wawelu czy jakies przy piwku z pieknego grodu Kraka.....:) Generalnie przyjemnie sie robilo DS i stalkami plus Metz. Sam DS dobrze wykonany, ciekaw jestem jak wyjda odbitki z RAW
Pozdrawiam
Alek
PS Moze nawet zmienie wtedy zdjeciu przy sobie..:)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach