Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
[lampa] Problem z lampą i starym obiektywem AF
Soligor (Tokina) AF 28-70/3.5-4.5 Macro. Lampa wbudowana.

Soligor pancerny, ma styki i AF, jest jasniejszy i ostrzejszy od kita, chociaz glosniejszy i wolniejszy - ale nie moge nim zrobic foty z flashem - lampa wali wtedy pelna moca i przeswietla.

Czy robie jakis blad w ustawieniach aparatu? Z kitowym obiektywem czy innym, nawet bez stykow, lampa dziala ok i potrafi sie dostosowac do warunkow. Robie pomiar - i jest ok. Tu....niestety - lampa foty przepala. Czy duza, czy mala przeslona - przepali. Za to fajnie wychodza foty bez lampy, bo jest wyraznie jasniejszy od kita, nadaje sie do muzeow, gdzie jest zakaz uzycia flasha ;-) .

Soligor automatycznie wymusza jeden tryb pracy korpusu: Aperture Priority Automatic Exposure.

Czy mozna to jakos zmienic - bo jest niezalezne od ustawienia trybu pracy aparatu?
Cos robie nie tak?
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Podobny wątek jakiś czas temu założyłem, bo problem mam ten sam, ale z obiektywami bez styków (na adapter m42). Próbowałem chyba wszystkiego i w menu nie znalazłem żadnego ustawienia. W sytuacji gdy nie korzystam z obiektywów ze stykami pozostaje mi "dyfuzor" z kartki A4 ;-)

Co prawda masz Soligora ze stykami i AF, więc to dziwne. Czy nawet jak w menu ustawisz Flash Exp. Comp na -2.0 to nadal wali pełną mocą? Swoją drogą, czemu ten obiektyw wymusza pracę w trybie Aperture Priority Automatic Exposure?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zadam jedno, może naiwne pytanie - w jakim położeniu był pierścień przysłon na tym Soligorze?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Z kitowym obiektywem czy innym, nawet bez stykow, lampa dziala ok i potrafi się dostosowac do warunkow.
A to bardzo dziwne, bo, o ile się nie mylę, to ze szkłami bez styków wbudowana błyskotka wali pełną mocą.
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Jeżeli było na A to coś może być uszkodzone.. jezeli w innej pozycji to wszystko jest ok. Jeśli pierścien przysłony jest w innej pozycji niż A to lampa wali pełną mocą (z tego co pamiętam...)
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Superkomornik ma racje. Zignorowalem test lampy na pozycji A. Na tej pozycji dziala wszystko w manualu tak jak trzeba. W innej pozycji przyslony, na programach tematycznych lampa blyska na max. W sumie z tego wynika, ze obiektyw musi miec troche elektroniki, by dzialaly programy tematyczne aparatu. Plesniak z autofokusem, lampa i cyfrak - jedyna pozycja by lampa dzialala poprawnie to A na pierscieniu przyslon. Z tego wynika, ze programy tematyczne dzialac beda z tylko nowoczesnymi obiektywami.
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Ja znam tylko 4 programy tematyczne: P, A, S, M :mrgreen: 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach