cooopec  Dołączył: 03 Sty 2009
Odwracanie negatywów BW - porównanie
Czytając forum natchnąłem się na wasze dyskusje na temat odwracania i skanowania negatywów czarno-białych.Sam skanuję od około roku i próbuję osiągnąć optymalny workflow, choć nie zawsze mam wystarczająco duzo czasu.

Niedawno nabyłem program ColorNeg, ale nie do końca byłem do niego przekonany. Miałem kilka problemów z jego obsługą, jednak ostatnio coś mnie natchnęło
i zmusiłem się aby go opanować( bo w sumie kosztował te 130zl). Okazało się, że daje naprawde bogate szarości, nieporównywalne do uzyskiwanych poprzez inne metody.
Pomijam jego możliwości przy odwracaniu negatywów barwnych.

Postanowiłem, że pokaże Wam co dostaję korzystając z różnych sposóbów odwracania.
Użyta fotografia została wykonana na t-maxie 400 i wywołana w labie. Sknowałem Vuescanem do RAW na epsonie v700. Obróbka Photoshop.


1. Komenda invert w ps + poziomy bez ruszania środkowego suwaka.



2. Krzywa od Alkosa (cs2_inv) + poziomy bez srodkowego suwaka.



3. ColorNeg



A tutaj powtórka + krzywe, tak żeby pokazać co się dzieje z histogramem i ile informacji tracimiy używając poszczególnych metod.


1.


2.


3.


Moje wnioski:

Krzywa inwersji powoduję najwiekszą strate informacji(efekty jednak są przyjemne w odbiorze), uzycie zwykłej inwersji daje dość dobre obrazy(ale wymaga wiecej czasu), ColorNeg wypluwa obrazki z duza sepraracją tonów w jasnych partiach, dodatkowo bogate szarości oraz bardzo dużo szczegółów w cieniach( i to wszystko w bardzo krótkim czasie).

Ogólnie rzecz biorąc, ColorNeg to kawał dobrego softu, warty swojej ceny!


Napiszcie co o tym sądzicie! ;-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jak mówił Michu na seminarium: oglądasz obraz czy histogram? Sam piszesz, że mimo "dużych strat informacji" zdjęcie wygląda najlepiej. W praktyce nigdy nie zauważyłem tych strat informcji.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
color neg dał ci minimalnie mniejszy kontrast w światłach, w porównaniu do normalnej inwersji. Niewygoda i absurdalny wręcz interfejs nie rekompensuje wątpliwych plusów.

Zwłaszcza że trójka ostatnia wygląda najgorzej ;-)
 
cooopec  Dołączył: 03 Sty 2009
co do absurdalnego interfejsu sie zgadzam, ale z tego co ja widze(na moim monitorze) to colorneg daje bardzo bardzo duzo tonow w okolicach 128 do 0 RGB.

jak dodamy do tego jeszcze fajna krzywą to foty wygladaja naprawde genialnie, na tyle ze mozna zingnorowac minusy tego plug-ina IMHO.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach