Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
Jarek Dabrowski, wole swoje pod kazdym wzgledem
Rozumiem, zdaję sobie sprawę, że jeszcze nie pojechałeś do Argawena po kalibrator. :)
A na serio, to przesadziłeś z czerwieniami, pasy na drodze są żółte, a naookoło tez nie było tak "rdzawo".
Michu napisał/a:
Trzeba było zachować je na RC.
te DNG łyka chyba tylko Lightroom/ACR (chociaż SilkyPix chyba też) - za mało softu do obróbki.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
A na serio, to przesadziłeś z czerwieniami, pasy na drodze są żółte, a naookoło tez nie było tak "rdzawo".


A gdzies ty uwidzial takie niebo, Jarek?

Moze w Las Vegas
Parano ? :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
A gdzies ty uwidzial takie niebo, Jarek?
Moze w Las Vegas
Się śmiejesz, a to zdjęcie było zrobione jakieś 100 mil od Vegas.

Co do koloru i jasności nieba, to dlatego takie jest, bo miałem zamiar wstawić je na plfoto. ;-)

...


A co mi tam, wstawiłem.
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Odświeżam, bo... kupiłem se VueScana PRO.
I dopiero teraz się zastanawiam, czy faktycznie mi była potrzebna ta wersja PRO.

Bo PRO ma możliwość zapisania RAWa, w dodatku z możliwym rozszerzeniem DNG. A to fantastycznie nadaje się do dalszej obróbki w LR.
Ale! Przecież LR identycznie dobrze radzi sobie z obróbką TIFFów.

Zakładając, że:
- skanuję i obrabiam tylko B&W negatywy,
- skanuję zawsze 16bit,
- VueScan tylko ma zeskanować, a dalsza obróbka w LR,
to czy naprawdę potrzebowałem wersji PRO? Przecież w podstawowej wersji też mogę zapisywać do TIFF, 16bit, grayscale. Oczywiście - w tej opcji obraz zeskanowany poddawany jest filtracji i koloryzacji - ale mogę to wyłączyć.

Jaka zatem jest różnica dla LR, jeśli materiałem wejściowym jest RAW albo nieobrabiany w Vue TIFF?

(Rozumiem, że RAW spełni się jedynie przy skanowaniu filmów kolorowych, by ew. później "skanować" z pliku)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
costa napisał/a:
Jaka zatem jest różnica dla LR, jeśli materiałem wejściowym jest RAW albo nieobrabiany w Vue TIFF?
W zasadzie zadna. Na pierwszy rzut oka surowe tiffy sa jakies takie ciemniejsze. Moze zeskanuje raz do tiffa, a raz do rawa i porownaj? Ten DNG to tez sciema, bo to tak naprawde tiff ze zmienionym naglowkiem. No chyba, ze masz skaner ICE to jeszcze cos tam jest dodawane.

Natomiast zdecydowanie niebagatelna zaleta wersji pro jest nieograniczony czasowo upgrade. A Ed Hamrick robi updejty bardzo czesto.

dz.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
DNG można skompresować (mniej zajmuje niz tif).

Ja natomiast mam sporą zagwozdkę z DNG właśnie - otóż jeśli dobrze rozumiem help, to jeśli w 'Output' zaznaczę 'Save Film' to DNG powinien zawierać również korekcje kolorystyczne z Vue (w sumie przeczy to już idei rawa jako takiego, bo to już nie jest surowy skan anymore). No i nie potrafię tego zrobić - jedyne co do DNG może zostać zapisane to ICE (przy ustawieniu 'Save' a nie 'Scan' w comboboxie). Domyślam się, że to nie bug, ale feature, ale w takim razie co robi opcja 'Save Film' przy skanowaniu do DNG?

A tak swoją drogą, to teraz z LS-50 moje DNG są dość mocno prześwietlone... nie wiem o co biega, w LR muszę zjeżdzać z ekspozycją w dół i recovery w górę. Próbowałem zmniejszać 'analog gain' ale chyba to niewiele pomogło...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
costa, a kupiles te ramki z betterscnaning.com?
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
dan, z betterscnaning.com kupiłem szybkę do małego obrazka do plaszczaków Epsona. Kupowałem z myślą głównie o precyzyjnym docisku filmu do ramki, by uzyskać jednakową ostrość na całej płaszczyźnie. Mocno wygięty film docisnęła dopiero wtedy, jak na krawędziach szybki dokleiłem gąbkę, a ta była przyciskana przez klapę. No i ostrość nieznacznie podskoczyła. Natomiast super sprawdza się jej działanie w kontekście efektu Newtona - w końcu po powstała ta szybka.

A ja od wczoraj mam Minoltę Dual Scan III i już mi szybka niepotrzebna :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Rozumiem, dzieki.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
ale w takim razie co robi opcja 'Save Film' przy skanowaniu do DNG?


przy c-41 odwraca i zdejmuje maske, tak jakbyś skanował slajd kolorowy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
przy c-41 odwraca i zdejmuje maske, tak jakbyś skanował slajd kolorowy.
Ale tą maskę zdejmuje automatycznie, wg. tego jaki rodzaj negatywu ustawisz, tak? Nie musisz się bawić w "Lock base color"?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
guerilla napisał/a:
przy c-41 odwraca i zdejmuje maske, tak jakbyś skanował slajd kolorowy.
Ale tą maskę zdejmuje automatycznie, wg. tego jaki rodzaj negatywu ustawisz, tak? Nie musisz się bawić w "Lock base color"?


tak,
ale równie dobrze możesz użyć lock base color
i tak najlepiej zazwyczaj dać generic color neg. bo te jego ustawienia wcale a wcale nie pasują, czasami miałem negatywy które miał w spisie i robił strasznego babola jak się je ustawiło dokładnie
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Hej,

Wczoraj zauwazylem dziwne zachowanie Vuescana. Zeskanowalem pierwszy pasek filmu BW do RAW-a i byl ciemny jak nalezy. Niestety kolejne sa sporo jasniejsze! Tak jakby nie byly surowe zupelnie.

Wywalilem Vuescana razem ze wszystkimi ustawieniami, zainstalowalem jeszcze raz i caly czas to samo... nic nie rozumiem. Dlaczego sam z siebie przestal skanowac w opcji linear? :roll:
W zakladce kolor mam "none", w output "raw output with: scan" (czyli powinien na biezaco zapisywac dane z matrycy na dysk)

Dwa wycinki nienaswietlonych fragmentow filmu:
1. Ciemny RAW:
http://dan.pentax.org.pl/vue_raw/pasek_1.jpg

2. Jasne niewiadomoco:
http://dan.pentax.org.pl/vue_raw/pasek_2.jpg
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Dan rozwiazales ten problem? Ja chyba mam podobny. Niby mam wszystko ustawione na brak ingerencji vuescana a jednak to co widze w preview i na koniec co wypluwa sie rozni. Ba gdy bez ingerencji softu zeskanuje epsone wszystko wydaje sie jasniejsze i mniej nasycone.

Jak to sie skanuje w tym trybie linear zeby nic a nic a nic nie tykal vuescan skanu?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Pemigan napisał/a:
Dan rozwiazales ten problem?

Samo wrocilo do normy. "Uroki" Vuescana...

Pemigan napisał/a:
Ba gdy bez ingerencji softu zeskanuje epsone wszystko wydaje sie jasniejsze i mniej nasycone.

EpsonScanem nie zeskanujesz w linear (dlatego jest jasne).
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
No tak tak to wiem, ze epson soft nie skanuje liniowo, ale mi chodzi oto ze podglad skanu mam jasniejszy niz plik zapisany na dysku. gdy porownam to co zapisal vuescan na dysk a to co mam w preview po skanowaniu to sa dwa rozne negatywy ( zeskanowane jako pozytyw ).

Nie mam pojecia czemu :(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
chodzi oto ze podglad skanu mam jasniejszy niz plik zapisany na dysku

U mnie zachowuje się podobnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach