Pulsar  Dołączył: 20 Kwi 2006
Adapter M42
Gdzie można wysyłkowo zakupić dobry adapter bagnet -> M42? Na allegro obecnie nie ma...
 
januk  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zobacz http://www.raysfoto.pl/ - napisz do nich o cennik

Ja mam w cenniku: 65 PLN (z ostrzeniem do nieskończoności)

 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tez tam kupowalem. Szybka wysylka i oryginal Pentaxa, a przynajmniej taki napis jest na przejsciowce :-)
 
januk  Dołączył: 19 Kwi 2006
A w cenniku stoi firma (?): KOOD :-)
 

Pulsar  Dołączył: 20 Kwi 2006
No więc dziękuję bardzo za RAYSFOTO. Już do mnie leci adapter. Niestety nie są to pentaxa - ponoć nie ma na rynku adapterów pentaxa. Natomiast ten co leci to wiem jedynie, że: ostrzy w nieskończoność i jest produkcji japońskiej. :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Też myślałem o RAYSFOTO ale ostatecznie mam 2 sztuki "własnej" roboty - oczywiście z ostrzeniem do nieskończoności.

 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pilnik, pilka do metalu, wiertarka..... podziwiam:-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Niedokładnie jak napisałeś - tokarka i wycinarka elektroiskrowa. Oczywiście w wersji najprostszej wystarczą tokarka i pilnik.
Gdyby ktoś potrzebował służę szkicami.
 
Bradley
Oryginalna przejsciowka ma blaszke, ktora powoduje zatrzasniecie sie przejsciowki w bagnecie. Wtedy, aby wyjac przejsciowke trzeba najpierw wykrecic obiektyw z gwintu w przejsciowce i wyjmowac przejsciowke z korpusu. Znam juz patent z odmontowaniem blaszki - wtedy obiektyw mozna luzno odczepic od korpusu z przejsciowka, ale to wywoluje u mnie pewien dyskomfort psychiczny, ze obiektyw zaraz odpadnie od aparatu, a mam tez taki obiektyw, ktory musi byc dobrze przyczepiony bo wielki i ciezko sie nim kreci. Czy przejsciowka Twojej produkcji zatrzaskuje sie w bagnecie i mozna wtedy przyciskiem w korpusie odczepic obiektyw razem z przejsciowka - tak, jakby byl to obiektyw z mocowaniem Pentaxa? Takie rozwiazanie byloby rewelacyjne, ale nigdzie nie ma go w sprzedazy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Niestety przejściówka się nie zatrzaskuje ale gwint jest na tyle dopasowany, że obiektyw wypina się razem z przejściówką. Nie znam wewnętrznej konstrukcji bagnetu przy obiektywie i nie chciałem kombinować aby nic nie zepsuć. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby wykonanie do każdego obiektywu kompletnego bagnetu z zamkiem w miejsce bagnetu z gwintem. Myślałem o takim rozwiązaniu i mam rozrysowane do Heliosa ale nie miałem dostępu do mikrofrezarki.

 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bradley napisał/a:
Czy przejsciowka Twojej produkcji zatrzaskuje sie w bagnecie i mozna wtedy przyciskiem w korpusie odczepic obiektyw razem z przejsciowka - tak, jakby byl to obiektyw z mocowaniem Pentaxa? Takie rozwiazanie byloby rewelacyjne, ale nigdzie nie ma go w sprzedazy.


to jest mozliwe tylko wtedy, gdy przejsciowka nie ma blaszki a w obiektywie zrobisz otwor na dynks co wystaje z korpusu. Wlasnie sie zastanawiam nad takim rozwiazaniem, bo uzywanie kluczyka do wygrzebywania (tak wlasnie, bo nie jest to ot taka banalna operacja) przejsciowki z bagnetu juz mnie meczy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nad otworkiem lub nacięciem w obiektywie też się zastanawiałem. Myślałem też nad zabezpieczeniem, aby przy wypinaniu przejściówka nie odkręcała się z obiektywu ale tokarz zrobił gwint na tyle ciasny, że przejściowka się nie odkręca.
Jeśli chodzi o otwór na zatrzask to musi on być na promieniu 27,5 w odległości 110° od góry obiektywu. Jego średnica to 2 mm.

 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
masz rysunki przejsciowki - jak zrobisz jakies dotyczace otworu w obiektywie, to chetnie sobie zobacze :] szukalem bardziej konktretnych danych, co do polozenia tego otworka, ale chyba trzeba to po prostu zmierzyc ewentualnie zastanawialem sie nad metoda 'na chybil trafil' ;)
 
Bradley
[Usunięty]
Wlasnie sobie dobrze obejrzalem jak to jest zrobione (w ME Super). Faktycznie trzeba by rzezbic w obiektywie, czego robic nie zamierzam. Testowalem juz przejsciowke z odkrecaona blaszka i nawet niezle operuje sie malym obiektywem, ale obawiam sie, ze jak przykrece Sonnara 200/2.8 to obiektyw z przejsciowka bedzie sie krecic w bagnecie a nie pierscien ostrzenia :-) A mialo byc tak pieknie... ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zmierzone wymiary kątowe i srednic bagnetu przy body. Do pomiaru średnic użyłem suwmiarki natomiast wymiary kątowe uzyskałem przez zrobienie zdjęcia bagnetu, wrzucenie zdjęcia do AutoCAD-a i wyznaczenie wymiarów graficznie.

 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sonnara uzywam przez przejsciowke psix/m42, wiec otworek spokojnie mozna by w niej zrobic. Poza tym, jesli ktos sie zdecyduje to nalezy pamietac o odkreceniu dupki z obiektywu _przed_ wierceniem - gdzies czytalem, ze ktos wiercil ot tak, i pozniej caly obiektyw byl do czyszczenia z opilkow. Przerobka nie taka straszna - w koncu to nawet nie musi byc pelny otwor - wystarczy nawiercic. Potraktuj to jak wycieranie lakieru w celu umozliwienia przewodzenia dla stykow - to kto wie, jak zrobic sobie szklo A? ;]
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oczywiście jeśli położenie otworu wyznaczymy niedokładnie to musi być większy aby obiektyw się zatrzasnął. Wiercenie oczywiście na wymontowanej "dupce". Samo nawiercenie może nie wyjść bo np. w Heliosie "dupka" ma grubość, w zależności od miejsca, od 1 do 2 mm.
Jeśli to z niczym nie koliduje to dobrze wewnątrz przykleić jakiś "kapturek" aby przez wykonany otwór zanieczyszczenia nie dostawały się do obiektywu.

 
Bradley
[Usunięty]
Jakos nie jestem przekonany do wiercenia w obiektywie. Moze lepiej skonstruowac nowa dupke do niego z bagnetem... :-)

A jesl juz mielibysmy wiercic to chyba bezpiecznie byloby wyznaczyc miejsce dla kazdego egzemplarza osobno.

P.S.
Moj Sonnar to electric - ma styki, wiec jesli ktos sie uprze to moze i sobie wykombinuje przeniesienie przyslony :-)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja położenie otworka wyznaczyłem w ten sposób, że odrobinę białego lakieru naniosłem na bolec w body aparatu, potem przycisnalem przycisk aby go schowac, nastepnie wkrecilem obiektyw z przejsciowka, puscilem przycisk i wtedy bolec zrobil kropeczke w odpowiednim miejscu. Po tym wykrecilem obiektyw a tam gdzie byla biala kropeczka wywiercilem otworek. Proste? :-D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla uzupełnienia tematu wrzucę szkice przygotówki po toczeniu (tokarzowi oczywiście trzeba dostarczyć obiektyw z gwintem M42 aby miał wzornik gwintu) oraz wymiary gotowej przejściówki (w wersji wykonanej przeze mnie).
Promienie zaokrąglenia wcięć R1,5. Wcięcia do średnicy 44,5.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach