GhOsT9  Dołączył: 17 Mar 2007
K10D - na co zwrócić uwagę?
Witam!

Rodzinka chce sobie zakupić porządny aparat do pracy. Jako że najkon D200 ciut przydrogi i niedorobiony a olympus nie ma nic w tym segmencie, na placu boju pozostają K10D i 30D. Wiadomo, że w obu przypadkach trzeba doliczyć dodatkowy, jaśniejszy zoomik.

Wychodzi mi tak:
- K10D kit + 16-45 to jakieś 5900 pln
- 30D + 17-40 to jakieś 7000 pln

W moim mniemaniu K10D to lepszy aparat, ale ciągle słyszę o problemach z bandingiem, FF/BF, problemach z działaniem AF przy pewnych rodzajach oświetlenia itp. Moglibyście mnie oświecić jak to obecnie wygląda? Pentax coś z tym w ogóle robi, czy ciągnie model bez zmian a poprawki będą w następcy K10D?

Macie jakieś numery serii, których powinno się unikać?

Dodatkowe pytanie: czy w Pentaxie można zejść poniżej 18mm w ekwiwalencie? Z tego co wykopałem wychodzi że najszerszym słoikiem (nie rybie oko) jest 12-24 co przy cropie 1,5x (chyba?) daje 18mm. Niezbyt szeroko... jest coś grubszego pomijając rybie oko? Pytam o zoomy AF, żadnych staroci ze strychu...

Jak wygląda sprawa z tymi obiektywani na silniku ultradźwiękowym?

Jako że jest opcja z zakupem w hameryce, to czy ta słynna firma Apollo (czy jakoś tak) honoruje gwarancje od wujka sama? Serwis na Polskę jest znośny czy denny?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: K10D - na co zwrócić uwagę?
GhOsT9 napisał/a:
W moim mniemaniu K10D to lepszy aparat, ale ciągle słyszę o problemach z bandingiem, FF/BF, problemach z działaniem AF przy pewnych rodzajach oświetlenia itp. Moglibyście mnie oświecić jak to obecnie wygląda? Pentax coś z tym w ogóle robi, czy ciągnie model bez zmian a poprawki będą w następcy K10D?

Nie wypowiadam sie, w praktyce poki co nic z tego nie przeszkodzilo mi w robieniu dobrych zdjec.

Cytat
Dodatkowe pytanie: czy w Pentaxie można zejść poniżej 18mm w ekwiwalencie? Z tego co wykopałem wychodzi że najszerszym słoikiem (nie rybie oko) jest 12-24 co przy cropie 1,5x (chyba?) daje 18mm. Niezbyt szeroko... jest coś grubszego pomijając rybie oko? Pytam o zoomy AF, żadnych staroci ze strychu...

Zostaje tylko Sigma DG 10-20.

Cytat
Jak wygląda sprawa z tymi obiektywani na silniku ultradźwiękowym?

Pierwsze dwa beda wkrotce. 4 kolejne jeszcze w tym roku.

Cytat
Jako że jest opcja z zakupem w hameryce, to czy ta słynna firma Apollo (czy jakoś tak) honoruje gwarancje od wujka sama? Serwis na Polskę jest znośny czy denny?

Z tego co wiem to tak, tylko osobiscie musisz oplacic przesylke do Niemiec w te i z powrotem.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
K10D kit + 16-45 to jakieś 5900 pln

Po co Ci kit i 16-45 na raz? Licz chyba raczej samą puchę + 16-45
 
GhOsT9  Dołączył: 17 Mar 2007
sylwiusz:
dzięki za info, posłucham jeszcze innych bo taktownie przemilczałeś niedoróbki...

bEEf:
kit będzie dla żyda... nie mów że za 100 pln nie opłaca się wziąć zatyczki do body wartej kilka stówek...

p.s. to nie dla mnie, siedzę jeszcze w innej stajni. jeśli Pentax dalej będzie otrząsał się z popiołów i pociągnie walkę z momopolistami, to niewykluczone że zmienię obóz... jakby jeszcze jakiś szeroki słoik zapodali...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
GhOsT9 napisał/a:
dzięki za info, posłucham jeszcze innych bo taktownie przemilczałeś niedoróbki...
Było bardzo dużo o niedociągnięciach( FF/BF niektórych puszek z niektórymi szkłami, banding, którego nie zauważyłem) K10D na tym forum, może poszukaj. Wiem, trudno sie przebić przez posty, ale przecież nie kupujesz puszki za 100zł. Mam K10D, ale po raz któryś nie chce wciąż wymieniać plusów i minusów Pentaxa.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dodatkowo [za argawenem pisząc] problemów FF/BF ze szkłem typu 16-45 mieć nie powinieneś, bo jest to przypadłość dla jasnych obiektywów. Poczytaj wątki o FF/BF z K10D.
LINK i kilka innych wątków z tekstem k10d w temacie.
co do numerów seryjnych w pierwszym poście jest moje zestawienie
LINK
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
GhOsT9 napisał/a:
jakby jeszcze jakiś szeroki słoik zapodali...

Nie bardzo wiem o co Ci chodzi, w Canonie też najszerzej masz 10mm (czyli ekwiwalent 16mm), w Nikonie nie wiem, ale raczej nie szerzej. Do Pentaksa masz 10mm w bardzo dobrej Sigmie, albo 12mm w oryginalnym szkle.
Co nie zmienia faktu, że 30D to bardzo fajny aparat, tylko akurat argument o braku szerokiego szkła do mnie nie trafia...
 
GhOsT9  Dołączył: 17 Mar 2007
dzięki za linki i cierpliwość, poczytam sobie.

Cytat
w bardzo dobrej Sigmie

tutaj bym się spierał... można powiedzieć, że 10-20 jest tania, niezła jakościowo ale bardzo dobrą bym jej nie nazwał. mydło po rogach zanika dopiero po grubym przymknięciu, winieta też niewąska. Pentax mógłby coś od siebie rzucić i kiedyś pewnie to zrobi. no, ale o czym innym był temat.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj GhOsT9.
Może kolejno: Banding został wyeliminowany w jednej z aktualizacji softu, choć tak po prawdzie, to była raczej mocno naciąganya wada - co w sumie potwierdziły próby uzyskania tego zjawiska na forum. FF/BF rzeczywiście występuje, choć ostatnio już jakby przycichło o tym - być może owa przypadłośćtyczyła puszek z początkowej serii produkcyjnej. Co oczywiście nie znaczy, że obecnie się to nie przytrafi. To chyba najwieksza i najważniejsza wada. Oczywiście na tej podstawie puszkę możne spokojnie wymienić na nową. Dodatkowo do firmware 1.10 włącznie masz możliwość kalibracji AF z menu serwisowego, więc można to jakoś obejść. AF Pentaksa - mimo iż znacznie poprawiony nadak miewa problemy w trudnych warunkach oświetleniowych. O ile w normalnych jest na poziomi właśnie 30D czy D80, to jednak z nastaniem mroku miewa chwile nostalgii.
Z drugiej strony - po wejściu na forum Canona - też zetkniesz się z problemem FF/BF w puszkach 30D, odstekiem niewstrelonych zdjęć w cel, mimo poprawnego działania AF. To chyba norma obecnie i wynika z szybkości postępu, więc braku czasu na dokładne sprawdzenie i przetestowanie sprzętu.
Osobiście również miałbym problemy z wyborem puszek: obie są bez wątpienia świetne i sprawiają raczej wrażenie inwestycji na długie lata niż krótkotrwałego wydatku.
Pytasz, czy 12-24 to najszersza oferta Pentaksa. Jeśli chodzi o szkło firmowe, to owszem (nie licząc Fiszaja 10-17). Czy to nie wystarcza? W Olku to byłoby szkło 9-18, myślę, że jak na szeroki kąt, to i tak jest nieźle. Oczywiście, jeśli to nie wystarcza, pozostaje polecana przez Sylwiusza Sigma 10-20 lub w skrajnych przypadkach Sigma 12-24 z analogiem.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
jednak z nastaniem mroku miewa chwile nostalgii.
Świetnie to ująłęś :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
FF/BF ze szkłem typu 16-45 mieć nie powinieneś, bo jest to przypadłość dla jasnych obiektywów.
Ludzie miewają BF/FF z kitem, a Fafniak przeciez miał jakieś potężne problemy z F 70-210/4-5.6.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, miewają, ale to są już wyjątki wyjątków :-( Na szczęście nieszczęsna przypadłość z bf/ff przeważnie zdarza się z jasnymi szkłami. Fakt faktem, że wszyscy wolelibyśmy, aby tego nie było w ogóle.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ludzie miewają BF/FF z kitem, a Fafniak przeciez miał jakieś potężne problemy z F 70-210/4-5.6.
- fakt trafilem jak zwykle\puszke.... :evil: - ale teraz jest bardzo ok....lacznie ze zdjeciami w ruchu...

Nie bardzo rozumiem pytania o szeroki kat.....pentax ma tego tyle co inne systemy.....?!
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
GhOsT9 napisał/a:
K10D kit + 16-45 to jakieś 5900 pln

Tak swoją drogą k10 + 16-45 można spokojnie kupić za 5100-5200, więc po co kit? Na sprzedaż raczej nie ma sensu, ponieważ trochę tego jest już na rynku, a cena nie jest zbyt duża...

Pozdrówka
Marucha

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach