Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Dylematy przed zakupem.
Witam.
Jako, że jest to mój debiut, chciałbym się ładnie przywitać z forumowiczami... i od razu sypnąć kilkoma pytaniami :)

Przyznam się bez bicia - zachorowałem na Pentaxa. Szczególnie do gustu przypadła mi "kasetka", jednak jak na studenta przystało - raczej nie wyrobię finansowo.
W takim układzie pozostaje Samsung GX-1S.

Co chciałbym kupić już wiem, jednak co będzie później?

Fajne manualne szkiełka można dostać za grosze i ich manualność mi nie przeszkadza.

Niestety przyszłym nabytkiem będzie również focił absolutny laik (konkretnie - moja rodzicielka).
Jak przedstawia się możliwość zakupu jakiegoś "automatycznego" zooma?

Na przyzwoity palnik raczej w najbliższej przyszłości się nie zanosi, jednak też mnie zastanawia, gdzie ewentualnie mógłbym popełnić taki zakup.

To na razie tyle.

Z góry dzięki za pomoc.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Misztu.
Za ok. 300PLN na Allegro masz kita (szkło podstawowe). Po podpięciu przekręcasz magiczną gałkę na korpusie w pozycje zielonego szlabanu i spokojnie rodzicielka zostanie mistrzynią operowania lustrzanką.
Z lampką też nie powinno być kłopotu, 1S współpracuje z samym TTLem, więc lampkę za rozsądną kasę też wyrwiesz.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Również witam kolejnego Pentaksmaniaka ;-) . Wydaje mi się, że nowy GX-1s jest sprzedawany tylko z kitem, tzn. nie znalazłem oferty z samym body.
 
gatto_nero
[Usunięty]
Polecam GX-1S. Dolicz sobie 150 pln na przyzwoity monopod. A wszystkie zakupy najlepiej robi się online. Polecam www.skapiec.pl gdzie możesz porównywać ceny różnych sklepików.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Skąpce, Ceneo i inne wynalazki znam ;)

Poza tym mam dostęp do hurtowni (w prawdzie komputerowych, ale aparaty też mają).

Cóż, nie pozostaje mi nic innego, jak uzupełnić brak gotówki i kupić wymarzony sprzęt :)

[ Dodano: 2007-03-19, 21:58 ]
Niesiony ciekawością mam kolejne pytania :)

Pentax DL2 i Samsung GX-1S są bardzo podobne.
O ile pamięć mnie nie myli, Samsung ma 11 pól AF i pryzmat (DL2 5 pól i lustro).

Ponieważ świat lustrzanek jest dla niczym świat drogich samochodów (widziałem, ale nigdy nie jechałem), będę wdzięczny za prosty wykład pt. "co to za różnica dla człowieka, który do tej pory ganiał z Minoltą Z3 a lustrzankę widział tylko w sklepie"? :)

Wiem tyle, że wg Allegro różnica wynosi 200 zł :>
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Misztu napisał/a:
Pentax DL2 i Samsung GX-1S są bardzo podobne.
O ile pamięć mnie nie myli, Samsung ma 11 pól AF i pryzmat (DL2 5 pól i lustro).


W DL2 jest 5 pól ale nie są one osobno podświetlane - w wizjerze zapala się tylko ogólna lampka potwierdzająca złapanie ostrości ale nie wiadomo w którym punkcie. GX-1S ma podświetlane z osobna wszystkie punkty dodatkowo 9 na 11 pól jest w układzie krzyżowym co zwiększa dokładność i szybkość pracy AF. GX-1S ma też większy bufor pamięci (można więcej zdjęć w jednej serii zrobić) i najważniejsze 2 cechy (przynajmniej dla mnie) duży wizjer z pentapryzmatem z możliwością wymiany matówek oraz obsługę analogowych (około 2 razy tańszych) lamp TTL. Ja bym się nie zastanawiał - jakby mi niewiele mamony brakowało to bym raczej dozbierał do GX-1S.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
piotrecius napisał/a:
....co zwiększa dokładność i szybkość pracy AF.
GX-1S ma też większy bufor pamięci (można więcej zdjęć w jednej serii zrobić)


To akurat mnie nie kręci tak bardzo, bo okazji do focenia sportu nie mam za wiele.
Zdecydowanie bardziej lubię ganiać po mieście i okolicach.

piotrecius napisał/a:
oraz obsługę analogowych (około 2 razy tańszych) lamp TTL.


To już mnie z kolei bardzo przekonuje w stronę GX'a, zwłaszcza, że już niedługo będzie odpowiednia kasa na koncie ;)
 
cagesplit  Dołączyła: 19 Mar 2007
Ja tak jak i autor wątku witam wszystkich po raz pierwszy. Mam podobny dylemat - mogę kupić k100 albo gx-1s (mam wrażenie że się kończą - na razie w 3 sklepach gdzie szukałem "już nie było" - btw jeśli ktoś ma namiar na "żywy" sklep w warszawie z samsungiem to będę wdzięczny). Samsung kosztuje ok 3/4 kasetki i nie wiem czy warto dopłacać... niby stabilizacja, ale bez pryzmatu... nie chcę zacząć na forum od flamowania ale chętnie poczytam sugestie
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
cagesplit, raczej nikt na to pytanie za Ciebie nie odpowie. Wszystkie "za" i "przeciw" zostały już kilkukrotnie przestawione i gruntownie przedyskutowane. Więc nie pozostaje nic innego jak osobiście dokonać badań organoleptycznych oraz zastanowić się nad własnymi priorytetami. \
Jakby co, to po zakupie pomożemy zredukować dysonans poznawczy ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
cagesplit, w fotorimeksie pytalas?
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
cagesplit napisał/a:
kupić k100 albo gx-1s

miałem to samo...do tego obok SR pojawił się snobizm :) no ale dokłądnie okreslając moje wymagania co do aparatu wziołem to co w stopce
 
cagesplit  Dołączyła: 19 Mar 2007
Zamówiłem dziś samsunga przez net - uznalem że wolę zamiast stabilizacji jakieś tele.

Na razie czekam na dostawę a tymczasem mam pytanie o m42. W analogowej minolcie przed pierwszym użyciem adaptera (kiedy to było... ;) musiałem wcisnąć ze trzy klawisze na raz żeby migawka chciała ruszyć. Pentax/Samsung jest wolny od takich zabezpieczeń?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
cagesplit napisał/a:
Pentax/Samsung jest wolny od takich zabezpieczeń?
Wolny. Oczywiście musisz sobie wcześniej ( raz) troszkę w menu poustawiać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach