scati  Dołączył: 19 Kwi 2006
Program do masowej podstawowej obrobki zdjec
Witam wszystkich...Potrzebuje waszej rady i waszych doświadczeń. Poszukuję programu do masowej obrobki zdjęć ze ślubu. Chodzi mi o poprawe kontrastu, wyostrzenie, podciagnięcie kolorów itp. Ważne jest również aby nie był to program który pochłonie całe zasoby mojego procka. Photoshop i jemu podobne zasobożerne kombajny odpadają. Photofiltre jest dobry ale chyba nie do końca dopracowany ponieważ zdarzają mu sie błedy przy zapisie obrobionych zdjęć. Bardzo proszę o podzielenie się ze mną waszymi z pewnoscią wiekszymi doświadczeniami w tej kwestii....Serdeznie wszystkich pozdrawiam........
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
kazdy program zerze Ci cala mozliwa moc obliczeniowa z prostego powodu - chce wykonac zadanie jak najszybciej. Jesli to pod winde i chcesz nadal normalnie pracowac, uzyj CPUkillera albo po prostu zmniejsz priorytet procesu. Z powodzeniem uzywam tego drugiego rozwiazania i sprawdza sie doskonale.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Program do masowej podstawowej obrobki zdjec
scati napisał/a:
Witam wszystkich...Potrzebuje waszej rady i waszych doświadczeń. Poszukuję programu do masowej obrobki zdjęć ze ślubu. Chodzi mi o poprawe kontrastu, wyostrzenie, podciagnięcie kolorów itp. Ważne jest również aby nie był to program który pochłonie całe zasoby mojego procka. Photoshop i jemu podobne zasobożerne kombajny odpadają. Photofiltre jest dobry ale chyba nie do końca dopracowany ponieważ zdarzają mu się błedy przy zapisie obrobionych zdjęć. Bardzo proszę o podzielenie się ze mną waszymi z pewnoscią wiekszymi doświadczeniami w tej kwestii....Serdeznie wszystkich pozdrawiam........

No coz, niestety wiekszosc zaawansowanych programow graficznych stawia wysokie wymagania przed sprzetem. Moim zdaniem w tej chwili do powaznej pracy bez min. 1GB RAM nie ma co sie zabierac. Na szczescie pamiec staniala na tyle, ze to nie problem. Photoshop do masowej obrobki sie nie nadaje za bardzo, jak do obrobki jest 300-400 zdjec to mznaby sie zarabac otwierajac i zamykajac kazde z osobna :-) Masowa obrobka bedzie wygodna w programach predysponowanych do tego. Polecam wyprobowanie sprawdzonego Bibble (http://www.bibblelabs.com) albo wersji beta (dziala jeszcze nieco wolno) Adobe Lightroom (http://labs.adobe.com/technologies/lightroom/). Te dwa programy daja na pewno mozliwosc masowej obrobki JPEGow czy TIFFow. Do masowej obrobki plikow RAW poza wymienonymi programami wybor bedzie wiekszy - np. SilkyPix (http://www.isl.co.jp/SILKYPIX/english/) czy Capture One (http://www.phaseone.com/)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
oraz PS + Adobe Camera RAW do RAWów - masówka jak najbardziej możliwa, a efekty (zachowanie w światłach i cieniach) znacznie lepsze niż SilkyPIX.

A propos, czy SilkyPix będzie do ściągnięcia dla nas, czyli właścicieli DS-ów, DL-i i D ?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
oraz PS + Adobe Camera RAW do RAWów - masówka jak najbardziej możliwa, a efekty (zachowanie w światłach i cieniach) znacznie lepsze niż SilkyPIX.

Duzo jeszcze zalezy od operatora ;-)

Cytat
A propos, czy SilkyPix będzie do ściągnięcia dla nas, czyli właścicieli DS-ów, DL-i i D ?

A niby z jakiej racji?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
z racji Photo Laboratory 3 :)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
z racji Photo Laboratory 3 :)

Tam jest tylko zawarta technologia przetwarzania RAW z Silkypix, reszta ma niewiele wspolnego z orginalnym Silkypix, nadal interfejs jest raczej z pentaxowych programow do RAW i przegladania ;-)
 

scati  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sylwiusz....Bibble odpada.......rozsypuje mi sie kiedy probuje załadować katalog ze zdjeciami..Domyslam się ze podczas odzyskiwania ich z karty(byly wczesniej usuniete) cos stracily i Bibble ma z nimi problem....
 
gompky  Dołączył: 22 Kwi 2006
Re: Program do masowej podstawowej obrobki zdjec
Photoshop do masowej obrobki się nie nadaje za bardzo, jak do obrobki jest 300-400 zdjec to mznaby się zarabac otwierajac i zamykajac kazde z osobna :-)

ale przecież można w PSie obrabiać zdjęcia masowo, program sam otworzy, wykona zadane czynności (o ile będą uniwarsalne dla wszystkich zdjęć), zapisze i zamknie.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Program do masowej podstawowej obrobki zdjec
gompky napisał/a:
ale przecież można w PSie obrabiać zdjęcia masowo, program sam otworzy, wykona zadane czynności (o ile będą uniwarsalne dla wszystkich zdjęć), zapisze i zamknie.

Pewnie, ze mozna sobie zrobic action i zapuscic batcha, ale ja wole miec kontrole nad takimi rzeczami ;-)
 
gompky  Dołączył: 22 Kwi 2006
to jasne, każdy obrazek nawet przy wyostrzaniu wymaga innych ustawień, tyle, że to już przestaje być "obróbka masowa"
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
gompky napisał/a:
to jasne, każdy obrazek nawet przy wyostrzaniu wymaga innych ustawień, tyle, że to już przestaje być "obróbka masowa"

Jak dla mnie masowa tak - hurtowa - nie ;-) Takie programy jak Bibble swietnie sobie radza z obrobka masowa, chocby dlatego, ze mozesz obrabiac foty nie wczytujac i nie zapisujac potem z osobna kazdej ;-)
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jesli chodzi o rawy to rawshooter dobrze sobie radzi z obrobka i konwersja wielu plikow jednoczesnie, konwersja w tle nie zabija maszyny mozna dalej pracowac.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
2 GB Ramu i po sprawie... albo i więcej by się przydało :D
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mój sprzęt: Pentium D 805 (2 core, 2.66@3.33) + 1 GB RAM + HD WD 160 GB/8 MB cache.

Obróbka za pomocą CS2/ACR PEF-y do jpg, 120 sztuk, trwało to trochę (ale nie za długo, ale nie zanotowałem ;-) ) i w tym czasie komputer w pełni funkcjonalny (Kaspersky AV w locie, www == Forum P@PL :-) , poczta itd.).
 

scati  Dołączył: 19 Kwi 2006
No to ja chyba będę musiał zakupic jakąs kość pamięci........
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
ja pracuje na 512 i przy obrazkach 6Mpx naprawde nie ma tragedii :)
 

scati  Dołączył: 19 Kwi 2006
I_ka ja tez mam 512 i jednak troche za wolno mi to śmiga.....zwłaszcza kiedy włącze PS i pracuje na TIFF-ach...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
mowisz o obrobce rowkow czy tiffow? Poza tym, sprawdz sobie jakie masz wykorzystanie pamieci i bedziesz wiedzial. Jesli na raz otwierasz tylko 1-2 do kilku plikow 6Mpx to raczej nie powinno byc problemow. Zabawa to zaczyna sie z plakatami w 300dpi ;] Zawsze mozna wylaczyc historie :)
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Do jpg rewelacyjny jest EASY THUMBNAILS. Nie znam lepszego programu do ostrosci, kontrastu oraz zmiejszania. Prosty, i dziala super. Obrabia pojedycze zdjecia, lub cale katalogi. Osobiscie preferuje algorytm Lanczos3. Programik jest darmowy, do sciagniecia z sieci. Polecam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach