PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Już trzeci dzień siedzę nad skanerem i dopiero dzięki tej metodzie udało mi się uzyskać satysfakcjonujące wyniki.
Myślę że jest to max z płaszczaka epson v350. Mam Photoshop 7 i przy edycji musiałem zmniejszyć z 16bitów na 8bitów/kanał...

Co o tym sądzicie? (forum trochę przeskalowało zdjęcia...)



 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Niebiesko trochę. A na jakich ustawieniach skanujesz?
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
jorge.martinez napisał/a:
Niebiesko trochę. A na jakich ustawieniach skanujesz?


Skanuję jako pozytyw, 48bit, Korekcja tonów: Linear, Histogram automatycznie dobiera. Bez profilu w PS... Może to wina ekranu ? Mam LCD...


Edit: zrobiłem mały test (ustawienia w PS są takie same!), zdjęcia przeskalowane, lekko wyostrzone w irfanview...

1. Histogram auto, linear color, bez profilu w PS


2. Histogram domyślny, linear color, bez profilu w PS


3. Histogram auto, linear color, Profil w Ps: Adobe (1998)


4. Histogram auto, linear color, Profil w Ps: Epson V350(film)



Jorgemartinez: Twoje aktualne zdjęcie na street-blogu mi się bardzo podoba pod względem kolorów... co robię nie tak ? skoro Ty uzyskujesz tak wspaniałe kolory...
 

blazejs  Dołączył: 24 Wrz 2008
Zdaje sie, ze aparat ci przecieka.. i sprobuj kontrast lekko podbic.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PrzemoWu, spróbuj się pobawić w pipetowanie szarości - mury, chodnik itp. WB powinno się ładnie ustawić, jęśli trafisz ;)
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
zorzyk napisał/a:
PrzemoWu, spróbuj się pobawić w pipetowanie szarości - mury, chodnik itp. WB powinno się ładnie ustawić, jęśli trafisz ;)


Pipetowanie szarości w Levels przy RGB czy przy każdym kanale z osobna?

edit: pipetowanie rgb dałem na chodnik, wyszło coś takiego: (wyostrzone w PS)

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No i jest dużo lepiej.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
A nie wolałbyś np. tak?

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Moim zdaniem lepiej to jest poniżej :evilsmile:



Choć na pewno nie idealnie ;-)
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Wg. mnie obie wasze wersje mają zbyt wiele niebieskiego... moja własna jest dobra...

Ta metoda w przeciwieństwie do opisanej w temacie 'skanowanie best ever' jest prostsza, nie trzeba bawić się z jakimiś maskami które mogą być dla kogoś trudne np. mnie.
Czasami gdy są problemy z pipetowaniem można użyć maski jako szarości(oczywiście jeżeli skanujemy bez przycinania zdjęć...)

Tu zdjęcie poprawione pare postów wyżej:


 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
No to pozostaje Ci tylko kalibracja monitora. :evilsmile: Nic innego mi nie przychodzi do głowy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PrzemoWu napisał/a:
Wg. mnie obie wasze wersje mają zbyt wiele niebieskiego...

To znaczy, że masz monitor ustawiony na zbyt wysoką temperaturę barwową (np. 9300K zamiast 6500K) 8-)

[ Dodano: 2009-08-22, 13:06 ]
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
zorzyk napisał/a:
PrzemoWu napisał/a:
Wg. mnie obie wasze wersje mają zbyt wiele niebieskiego...

To znaczy, że masz monitor ustawiony na zbyt wysoką temperaturę barwową (np. 9300K zamiast 6500K) 8-)


Mam monitor LCD... czy wogóle można kalibrować takie monitory?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Oczywiście! :-)

A nawet powinno się.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
PrzemoWu napisał/a:
nie trzeba bawić się z jakimiś maskami które mogą być dla kogoś trudne np. mnie.
Pozornie. Co jest trudnego w zeskanowaniu czystej klatki? Wystarczy zrobic dokladnie tak jak jest w instrukcji - nic wiecej nie trzeba robic, a odwraca sie praktycznie samo. Przyklad z mega upierdliwiego NPC. Z automatu dostajemy nawet buraczkowa dominante, ktora wylazi z Fuji NPC przy szerokich planach. Za to pieknie nadaje sie do portretow.



 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008

Chociaż wersja zorzyka jest jednak troszkę lepsza według mnie. ;-)

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
PrzemoWu napisał/a:
Twoje aktualne zdjęcie na street-blogu mi się bardzo podoba pod względem kolorów

To skan metodą alkosa. http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=24464

Bez ostatniej części czyli balansu bieli.

[ Dodano: 2009-08-22, 13:27 ]
Ostatecznie można przeskanować do surowego Tiffu czy to jako pozytyw czy to jako negatyw i się bawić krzywymi i dla pewności balansem kolorów.
Ja tak robię przy skanowaniu slajdów. Tylko niestety nie daje to gwarancji powtarzalności kolejnych klatek.

[ Dodano: 2009-08-22, 13:33 ]
Metoda alkosa nie sprawdza się u mnie w przypadku niedoświetlonych klatek. Już się nie daje niczego wyciągnąć. Przy zwykłym odwracaniu i regulacją krzywymi obraz wychodzi, ale oczywiście ma te swoje szumy i ziarna.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Przyklad z mega upierdliwiego NPC


Ale fajne to z łabędziem. Jak z głowy Shauna Tana :-D

polecam: http://www.shauntan.net/books.html
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
zorzyk napisał/a:
PrzemoWu napisał/a:
Wg. mnie obie wasze wersje mają zbyt wiele niebieskiego...

To znaczy, że masz monitor ustawiony na zbyt wysoką temperaturę barwową (np. 9300K zamiast 6500K) 8-)


Teraz poprawiłem ustawienia monitora na 'game' - 6200 Kelwinów i różnica jest odczuwalna ;) dzięki

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach