magneto  Dołączył: 01 Mar 2007
[*istDS] Srodek matowki
Moj DS mial nieco przesuniety centralny punkt AF (czerwony kwadracik) wobec matowki. Niejednokrotnie wyjmowalem ja, by poprawic ulozenie, ale niewiele to pomagalo. Teraz mam K10D i jest dokladnie to samo - punkt AF jest tuz nad srodkiem matowki. Ponownie, za rada z forum dpreview, postanowilem poprawic jej ulozenie - jedyne, co uzyskalem, to paprochy w wizjerze. Ktos powiedzial mi kiedys, ze brak zbieznosci punktow AF w pentaksie to cena, jaka sie placi za wymienialna matowke. Przyjalem to tlumaczenie.. tylko dlaczego aparaty ze stala matowka, DL-e i K100-tki, ktore ogladam w sklepach, rowniez nie trzymaja zbieznosci?
Jak dla mnie, jest to spora niedoroba ze strony pentaksa - w sumie nie wiadomo, na jaki punkt ostrzyc - na 'kwadracik', czy 'miedzy nawiasy'? Zeby wykonac testy ostrosci ustawiam aparat na boku - to jedyny sposob, zeby miec pewnosc, gdzie jest srodek. Tak chyba nie powinno byc?..
Jak jest u Was? czy centralny punkt ostrosci jest idealnie miedzy nawiasami? (□)

Przy okazji.. jak pozbyc sie drobnych paprochow z wizjera? Mam wrazenie, ze ulokowaly sie nie na matowce, ale na lustrze albo pryzmacie - moze ktos ma tu doswiadczenie w tej kwestii? :)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
U mnie w kasetce jest minimalnie w lewo. Ale na tyle niewiele, że zauważyłem to po miesiącu używania. magneto, pamiętaj, że to jest tylko lampka do potwierdzenia ostrośc i dla orientacji, który punkt jest aktywny. Gdyby była przeznaczona do celowania - śweciła by na stałe. Rozmiar i kształt czujnika i tak jest inny... Ja celuję na "nawiasy" w środku bo używam tylko centralnego punktu.

Porada polegająca na zmianie ułożenia matówki by dopasować ją do lampek jest totalnie bez sensu - bo przy okazji psujesz sobie obszar kadrowania, które powinno być priorytetem. Najprawdopodobniej to lampka jest przesunięta względem środka kadru, a nie odwrotnie.

Możesz zrobić testy z dwiema płaszczyznami w różnej odległości, np ściana w pokoju, krawędź drzwi i ściana w przedpokoju. Zobacz, kiedy czujnik zaczyna reagować na zmianę odległości.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
magneto, pamiętaj, że to jest tylko lampka do potwierdzenia ostrośc i dla orientacji, który punkt jest aktywny.
No właśnie nie. Mam wrażenie, że magneto pisze o fizycznym przesunięciu czajnika ;) AF w stosunku do matówki i próbie dopasowania matówki tak, żeby centralnie w niego trafiała.

Tutaj:
http://forums.dpreview.co...essage=22461756
Alan Chan ładnie pokazał, jakiej wielkości i jak poprzesuwane są czujniki w jego DSie.

Miałem zrobić podobny test u siebie w kadyszce, bo mam wrażenie, że też jest przesunięty - a przede wszystkim chciałbym wiedzieć, jak duży. Bo że jest za duży, to na pewno :/
W chwili wolnego czasu może uda mi się coś takiego zrobić.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jarku, no niekoniecznie:
Cytat
Moj DS mial nieco przesuniety centralny punkt AF (czerwony kwadracik)

Tu właśnie chyba leży problem - magneto utożsamia punkt AF z czerwonym kwadracikiem. Mój wywód właśnie dotyczył tego, że to nie tak.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Kupcie sobie DL-a to nie bedziecie mieli aktywnego punktu AF na matowce :P A tak serio to powinno byc rowno w miare... Ale chyba nie warto sobie glowy macic reklamowaniem tego...
 
magneto  Dołączył: 01 Mar 2007
milo napisał/a:
Kupcie sobie DL-a to nie bedziecie mieli aktywnego punktu AF na matowce :P

DL nie ma? Hahaha.. to chyba z rozpedu naklamalem :) Ostatni aparat, ktory macalem w sklepie i mial przesuniety srodkowy punkt (w bok) to byl K110D
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
magneto napisał/a:
tylko dlaczego aparaty ze stala matowka, DL-e


i w DLu matowka jest wymienna tez...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach