xant  Dołączył: 04 Paź 2006
  Telekonwerter - pomocy !!!
Zakupiłem sobie telekonwerter i właśnie dziś przyszła przesyłka (listonosz złapał mnie przed wyjściem do pracy). Cały szczęśliwy na szybko zapiąłem go między K100D i kita. Niestety mimo, że telekonwerter ma stykii el. aparat traktuje ten zestaw jak obiektyw bez styków. Nie miałem czasu sprawdzać czy wszystkie styki prawidłowo przewodzą prąd (zrobię to wieczorem) porównałem tylko ich ilość i położenie. Okazuje się, że nie wszystkie styki z obiektywu pokrywają się ze stykami telekonwertera. Jest opisany jako KAX - może tu jest haczyk? W bagnet aparatu wchodzi ładnie i obiektyw w telekonwerter również bez problemu tylko przesłona jest na max i ciemno.

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
xant, zdjęcia nie jako załączniki, lecz na jakiegoś fotosika - to raz
dwa -> nie pomogę w temacie w 100%, ale znalazłem coś takiego:
LINK czytaj 3ci post od góry

a jak nie, to może skontaktuj się ze mną na PW, to podesle maila do kogoś, kto ma coś podobnego

[ Dodano: 2007-04-02, 16:50 ]
już mam, proszę:
Cytat
Natomiast klonwertery z bagnetem KA (konkretnie sprawdzałem Kenko 2x KAX Teleplus MC7 i Vivitar 2x macro focusing teleconverter) mają po 6 styków i po dołączeniu dowolnego obiektywu za ich pośrednioctwem aparat domaga się podania ogniskowej.

LINK
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
tref, wielkie dzięki.

tref napisał/a:
zdjęcia nie jako załączniki, lecz na jakiegoś fotosika

Oczywiście zapamiętam i następnym razem się zastosuję.

Czyli nie tylko moje cudo ma mniej styków niż aparat. Pytanie czy za pomocą tych, które mam (o ile działają) jestem w stanie kontrolować przesłonę z korpusu aparatu?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Widzę, żę mnie cytowałeś:-) Mam bardzo podobny telekonwerter Kenko (tyle, ze mój jest MC7 - 7-soczewkowy, ten ze zdjęć sądząc po długości to 4-soczewkowy MC4) i brak jednego styku powoduje, ze obiektyw AF zapięty pzrez ten telekonwerter zachowuje się jak manualny A - zatem pomiar zamiast matrycowego robi się CW i korpus pyta o ogniskowa dla antishake'a. Z opisanych objawów podejrzewam problem z kontaktami na stykach.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
telekonwerter zachowuje się jak manualny A - zatem pomiar zamiast matrycowego robi się CW
Ze szkłami KA pomiar matrycowy jest dostępny jak najbardziej. Tak jak P-TTL flasha.
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Widzę, żę mnie cytowałeś
:?: :?:
Nie bardzo wiem w którym miejscu :cry: Mógłbym poprosić o wskazówkę to bym cytat podpisał, coby nie było plagiatu :mrgreen:

Marek Wyszomirski napisał/a:
nie ma w wizjerze informacji o przysłonie, pomiar zamiast matrycowego robi się CW i korpus pyta o ogniskowa dla antishake'a

Dokładnie takie mam objawy. Czy to oznacza, że z kitem (18-55) tego telekonwertera nie da się użyć?

Marek Wyszomirski napisał/a:
obiektyw AF zapięty pzrez ten telekonwerter zachowuje się jak manualny A

Obiektywy A z pierścieniem przysłon ustawionym na A powinny chyba umożliwiać sterowanie przysłoną z aparatu? A może ja cuś nie do końca zrozumiałem? :oops:

Poza tym Marek Wyszomirski, wielkie dzięki :-B
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
xant napisał/a:
Nie bardzo wiem w którym miejscu
ja cytowałem Marka podając Ci info i link :mrgreen:
a co do załączników, to czym prędzej przenieś je gdzieś na serwer, bo polecą w niebyt...
20kB*100=2MB :shock: jak szybko nabija transfer, a śą 2 takie załączniki jak widzę. :mrgreen:

 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
tref, I wszystko jasne :-B
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Oj, coś dziś chyba roztrzepany jestem:-(((. W jednej wypowiedzi aż dwie plamy dałem. Oczywiście Jarek ma rację - pomiar matrycowy z obiektywami A działa - a więc i z telekonwerterem też będzie. Nie działają czujniki AF z wyjątkiem środkowego - więc tylko ten będzie dawał potwierdzenie ostrości (o ile obiektyw będzie wystarczająco jasny). Informacja o pzrysłonie w wizjerze też będzie - w moment po napisaniu swojej wiadomości zorientowałem się, że pokręciłem i skorygowałem - ale już Xant zdążył pzreczytać i zacytować:-)
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
tref, Wybacz, pierwszą uwagę na temat załączników odebrałem jako dobrą radę na przyszłość a nie kategoryczne żądanie na chwilę obecną. Zdjęcia były dlatego, że obawiałem się, że mam jakąś dziwną wersję bagnetu, ale jest standard więc zdjęcia wycinam. Jakby ktoś chciał bardzo to gdzieś je podepnę.

Marek Wyszomirski, czyli jeśli styki będą OK to kit i kasetka powinny gadać przez ten telekonwerter?? (Mam na myśli przesłonę)
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
no to założ, ustaw jakas przysłone z body, najlepiej 22, czas na sekunde czy dwie i pstryknij ;) potem zmien przyslone na jakas po srodku i to samo, zobaczysz czy dziala czy nie :)
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Powinny gadać. Sprawdź styki - obstawiam, że któryś nie kontaktuje.
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
Marek Wyszomirski, też tak myślę, ale jestem jeszcze w pracy a sprzęt w domu został. Wieczorem sprawdzę i jutro dam znać (w domu niestety nie mam sieci). Test zrobiłem "na szybko", tzn. podłączyłem telekonwerter, zobaczyłem że nie działa i koniec. Pytam bo zaniepokoił mnie ten napis KAX, nie byłem pewien czy to nie jakaś egzotyczna modyfikacja bagnetu K.

kosafwc, czytaj temat od początku. W pierwszym wątku pisałem, że nie działa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach