JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Jaka pseudoroporterka...
Mam pytanko... w sprawie jakiegoś szkiełka, które będzie się nadawać na taka niby "reporterke".. czyli w miare długie (ale nie bardzo), ale za to jasne... i (co wyda sie niewykonalne) tanie... czyli nie chodzi tu o te wielkie 300/2.8 Pentaxa AF, za 26 000zł, ale jakieś coś do tysiaka $... bo chodzi o zakupy w USA oczywiście (jeśli nowy) lub u nas w Europie (jeśli to byłby jakiś starszy - może M42 coś)

Szkiełko ma być jasne, nie za ciężkie (choć pokoksić jakby co można) i w miare długie (po podłączeniu do cyfranki) ... czyli niby 200/2.8 już chyba by mogła być (??)

[ Dodano: 2006-06-13, 23:50 ]
Ale nie musi to od razu tyle kosztować!!
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Re: Jaka pseudoroporterka...
Szkiełko ma być jasne, nie za ciężkie (choć pokoksić jakby co można) i w miare długie (po podłączeniu do cyfranki) ... czyli niby 200/2.8 już chyba by mogła być (??)

No i już sam dałeś sobie odpowiedź - szukaj 80-200/2.8. Jeśli zraża Cię cena pantaxowego szkiełka, wejdź w Sigmę, zebrała sporo dobrych opinii. W cyfraku dostaniesz odpowiednik jakiegoś 100-300 (niekt jeszce nie wypuścił odpowiedniego szkła dla APS-C).

Moje skromne zdanie - używam z DS'em FA 28-105 PZ i naprawdę nieźle to śmiga. Acha - chcesz się pobawić w reporterkę, to daj zobie spokój z analogiem, inaczej droga zabawa stanie sięjeszcze droższa.

Ale nie musi to od razu tyle kosztować!!

A widziałeś kiedyś jakieś tanie hobby? Jasne szkła są ZAWSZE drogie i - niestety - ciężkie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
100-300 f4 sigmy masz teraz za 3500zl - zobacz post "dla zwolennikow dluugiej lufy"
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
O co chodzi z ta reporterką bo jeśli o reprterkę to w miarę długi szkło jest tu zupełnie zbędne. Polecane jest zazwyczaj 35 mm. Pantax ma tu szkiełka wybitne. Klasycy fotografii humanistycznej preferowali jeszcz 50 mm. Zawsze możesz też podpiąc zomma.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
O co chodzi z ta reporterką bo jeśli o reprterkę to w miarę długi szkło jest tu zupełnie zbędne. Polecane jest zazwyczaj 35 mm. Pantax ma tu szkiełka wybitne. Klasycy fotografii humanistycznej preferowali jeszcz 50 mm. Zawsze możesz też podpiąc zomma.


Nie zgadzam się. Zależy co kto ma na myśli mówiąc o (pseudo-) reporterce. Ty mam wrażenie mówisz o "poezji ulicznej", jaką uskuteczniali wielcy i sławni. Natomiast moim skromnym zdaniem, w dynamicznej sytuacji, jaką jest np. manifestacja, stałka 35 lub 50mm kompletnie się nie sprawdzi.
a) w tłumie za wąsko. W wielu sytuacjach marzyłem o czymś szerszym niż 28 mm. Tutaj nie da się kadrować chodząc.
b) w wielu sytuacjach za szeroko - miałem ostatnio taki motyw - demonstracja neofasztów odgrodzona od publiki kordonem policji. I jak tu machnąć zbliżenie jednego czy drugiego łysola? Zapinam do DS'a 28-105, marząc o czymś trochę dłuższym (kątem oka widzę, jak zgromadzona licznie profeska fotograficzna zapina niejako z automatu do swoich 1D 80-200 w miejsce 17-40).
I tyle. Stałki mam zazwyczaj w torbie dwie i służą mi głównie do portretu/krajobrazu, ale to sytuacje typowo statyczne.
 

rami Dołączył: 04 Cze 2006
Mertz napisał/a:
w dynamicznej sytuacji, jaką jest np. manifestacja, stałka 35 lub 50mm kompletnie się nie sprawdzi.


to prawda, na manifestacjach roznorakich zazwyczaj 24mm albo 28mm lepiej sie sprawdza. :-)
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
pozwolę sobie wtrącić się raz jeszcze, bo chyba za ogólnie i laicko to napisałem...

1. rozumiem, że jak długa-jasna to droga i ciężka (ale nie chce czegoś na wzór białych Canoników)

2. słowo pseudo użyłem, bo to nie ma być obiektyw (taaaaaki jasny i taaaakidlugi)... myślałem np. o koncertach (z 10 metrów zrobić zdjęcie wokalisty, czyli nie musi być dłuuuuugi, ale powienien byc jasny)... bo zakresy szersze - o których mówicie - jako takie mam

3. nie musi to być zoom

4.Mertz -> z jakim analogiem??

5. Czy można by stałkę taką starą na M42 podpiąć do cyfry naszej ukochanej firmy i to by sie sprawdziło... ja rozumiem, ze ostrość ja nastawiam... ale czy cyfra nie "zwolni" robienia zdjecia ??
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Jaka pseudoroporterka...
JN napisał/a:
Szkiełko ma być jasne, nie za ciężkie (choć pokoksić jakby co można) i w miare długie (po podłączeniu do cyfranki) ... czyli niby 200/2.8 już chyba by mogła być (??)

Jesli nie zalezy Ci na AF - to godny polecenia obiektyw jest tutaj:
http://cgi.ebay.de/ws/eBa...AMEWA%3AIT&rd=1
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sylwiusz bo cie kopne w kostke !!!!

[ Dodano: 2006-06-14, 11:16 ]
;-)

[ Dodano: 2006-06-14, 11:17 ]
wlasnie nie wiem jak to licytowac aty mi tu.....
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
o.... ale bawił sie ktoś kiedyś takim czymś 200/2.8.. czyli do cyfranki 300/2.8... i czy musi to być koniecznie Pentax :>?? ... czy jak znajde cos o takich samych parametrach (jasność, ogniskowa) to tez moze być...
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
JN napisał/a:
o.... ale bawił się ktoś kiedyś takim czymś 200/2.8.. czyli do cyfranki 300/2.8... i czy musi to być koniecznie Pentax :>?? ... czy jak znajde cos o takich samych parametrach (jasność, ogniskowa) to tez moze być...

Ja sie bawilem swego czasu Sigma 70-200/2.8 - piekna sprawa, choc duza i ciezka ;-) 200/2.8 wazy prawie polowe tego i jest sporo mniejsza. Cos za cos. Mozna tez pomyslec o 85/1.4, ktora ma bdb ostrosc juz od f2, wiec na koncerty z cyfranka tez by sie nadala, choc trzebaby stac blizej ;-)

[ Dodano: 2006-06-14, 11:20 ]
Fafniak napisał/a:
sylwiusz bo cie kopne w kostke !!!!

[ Dodano: 2006-06-14, 11:16 ]
;-)

[ Dodano: 2006-06-14, 11:17 ]
wlasnie nie wiem jak to licytowac aty mi tu.....

Hmm... zeby uniknac takich konfliktow w naszej rodzinie, proponuje zalozyc nowy dzial forum pt. "rezerwacj" i tam bedziemy wpisywac aukcje, ktore sobie rezerwujemy, zeby nie wchodzic sobie w droge :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie spoko :-) - ja mam taki zamiach we lbie ze nie wiem co zrobic
mam troche kaski odlozonej...ale na wszystko jak zwykle nie wystarczy....
Ale to A* 2.8 200 to moje takie "bzdurne" chciejstwo od 5 lat...tylko jakos nie wyjszlo dotad...

[ Dodano: 2006-06-14, 11:26 ]
a jak to cholerstwo przetlumaczyc na jakis ludzki angielki/polski jezyk?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Mertz napisał/a:
demonstracja neofasztów odgrodzona od publiki kordonem policji. I jak tu machnąć zbliżenie jednego czy drugiego łysola?


Ja tez mialem taki motyw, jednak nie wyciagnalem nawet aparatu z torby, bo zabraklo waznego elementu w postaci kordonu policji. A taki piekny kadr bylby, wlasnie na 20mm, a nie 200 - dziarscy chlopcy w brunatnych koszulach pod 3 krzyzami w Gdansku. Nieststy byli jeszcze rezolutni mlodziency w glanach i szwedkach w odwodzie ;-)

dzerry
 
tomeczz Dołączył: 27 Kwi 2006
Zamiast kupowac szklo za tysiaka daj policji next time na piwo i wpuszczą cie w kordon. Zrobisz takie foty tanim zoomem 35-70 ze z world press foto ci pozazdroszczą.

Niby jak jedna łysa głowa ma prezentować manifestacje? (no chyba ze ma to byc czesc całej serii.)

takie długie lufy 200-300 to jedynie na przyrode i sport.
 

darku  Dołączył: 20 Kwi 2006
JN napisał/a:
o.... ale bawił się ktoś kiedyś takim czymś 200/2.8.. czyli do cyfranki 300/2.8... ?


Cudo, cudo, cudo. Na koncercie jak najbardziej przydatny. Za tydzien bede na koncercie Iry i Brodki, wiec cos wrzuce z tego szkla.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
tomeczz napisał/a:
Zamiast kupowac szklo za tysiaka daj policji next time na piwo i wpuszczą cie w kordon. Zrobisz takie foty tanim zoomem 35-70 ze z world press foto ci pozazdroszczą.

Niby jak jedna łysa głowa ma prezentować manifestacje? (no chyba ze ma to byc czesc całej serii.)

takie długie lufy 200-300 to jedynie na przyrode i sport.


ja ost.trafiłem w pradze na ichnich faszystów , takie smieszne chłopaki łysawe tu i ówdzie i krzyczące "narodnyj odpor" :D w każdym razie, kordon był, policjanci czescy genialni - wyglądają jak rambo w zbroi robocopa pomalowanego na czarno. nic dziwnego ,że łysi byli spokojni i czesi z chodników krzyczeli do nich skini, faszyści. nie do pomyślenia w kraju, jeśli chce się dożyć średniego choćby wieku :)

w każdym razie, ja sobie robiłem 50mm , i podchodziłem na kilka metrów do tych glin i łysych.
a później wyciągałem jak trzeba było detale pod powiększalnikiem :) taka zaleta analoga malutka - kadrowanie nie ograniczone jak robisz na małą formatke (15x21)
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Cytat
Cudo, cudo, cudo. Na koncercie jak najbardziej przydatny. Za tydzien bede na koncercie Iry i Brodki, wiec cos wrzuce z tego szkla.


Znalazłem takie coś, ale M42, za nie całe 7 stów.. fakt, że nie jest to Pentax, ale Zeiss tez daje rade.. ale jak to działa z cyfranka?? I czy nie jest to za kłopotliwe (lekki korpus, ciezkie szklo)?

Cytat
wlasnie nie wiem jak to licytowac aty mi tu.....

Spokojnie, ja się dopiero przymierzam...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach