opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk napisał/a:
Ty tak poważnie

:evilsmile:

nie
nigdy nie podłączałem lampy od Olka do Pentaxa ;-) (co innego od Nikona ;-) )
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
opiszon, "na automatyce własnej " Czytać trzeba opiszonku, czytać :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Dada no oki, niech ci będzie :-P
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
Witam wszystkich:) jestem tu nowy i widząc ten post nie chciałem zakładać nowego o podobnej tematyce... mam nadzieję, że mnie nie zjecie :)

Mam k200d i od dłuższego czasu zastanawiam się - może inaczej - szukam m.in. lampy zewnętrznej. Zastanawiałem się na początku między dwoma : Metz 48 lub 58. Lampa potrzebna mi jest do fotografii studyjnych, ślubnych albo jakieś doświetlenie przy plenerkach - co głowa przyniesie. Zajmuję się jak narazie amatorsko robieniem zdjęć (mimo, że wciągnęło mnie to już ładnych parę lat temu) ale jak pewnie niektórzy z Was chciałbym to amatorsko zamienić na słówko profesjonalnie, zawodowo ;]

Wracając do tematu...Czytałem wiele opini o tych modelach, parametrach itp etc

Ostatnio byłem w sklepie fotograficznym, po jakąś już ostateczna radę, ale facet mnie zagiął :| ... powiedział abym dał sobie spokój z Metzem i zakupił Sb900 za ładnych 1600zł- powód? Metza nie nadaje się do fotografii studyjnych a tym bardziej do ślubnych, dlaczego? przepalanie palnika, którego nie obejmuje gwarancja.
Po 1. widziałem u wielu fotografów Metz'e i dobrze się sprawowałay- a trzaskali fotki jedna za drugą ( i gdzie tu przepalanie palnika), po 2. gdyby tak często padał palnik, to nie byłoby popytu na te modele, ale jeżeli jest to prawda to do czego w takim razie służą te lampy? po 3. sklep do którego miałem do tej pory zaufanie i w którym mogłem otrzymać porządną radę a nie tylko informacje, które reklamowałyby jakiś popularny model -bo to marka i dlatego jest dobry - (facet potrafił wyjaśniać wszystkie wady zalety, niczego nie owijał w bawełnę) sprawił że mam totalny mętlik w głowie i mam wrażenie, że zaczynają liczyć na to, że będę u Nich zostawiać grubą kasę :-/

Tak jak pisałem wcześniej jestem amatorem nie profesjonalistą. Nie stać mnie na jakieś masakrycznie drogie cacka ale też nie chce kupić rzeczy, którą będę musiał odstawić po jakimś czasie bo nie będzie się nadawać do pracy.

Dlatego zwracam się do Was o jakąkolwiek pomoc w dokonaniu wyboru:)

z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za jakiekolwiek błędy ale jestem po 2 nieprzespanej nocce
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dexter, co za koleś polecał Ci sb900 do pentaxa? :-D Pomijam już fakt, że palnik w tej lampie lubi się zagotować przy intensywnym użytkowaniu.

Od siebie polecam 540fgz. Mam, używam, jestem zadowolony.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dexter napisał/a:
powiedział abym dał sobie spokój z Metzem i zakupił Sb900 za ładnych 1600zł-

lampa Nikona do Pentaxa :?: :shock:
no to nieźle obeznany sprzedawca

ok, będzie działać, ale tylko na Manualu i w trybie A, a zakładam że mimo wszystko chciałbyś lampę z pTTL

[ Dodano: 2009-11-09, 12:59 ]
matth napisał/a:
palnik w tej lampie lubi się zagotować przy intensywnym użytkowaniu.

i to po kilku minutach zwykłej pracy na plenerze (byłem, widziałem, śmiałem się nie raz po cichu z kumpla :-P )
 
marrkj  Dołączył: 17 Mar 2007
sb900 do k200d równie dobrze mogłbyś kupić używaną sb26 i by wyszło owiele taniej.
Pentax 540fgz najlepszy wybór sam bym kupił ale w tej chwili cena tej lampy mnie odrzuca i pewnie jak dozbieram kasy kupie metza. Na forum jest sporo info o tym metzu. A może metz 48 af-1 tez dobra lampa tyle ze niema własnej automatyki.
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
no cóż :) może jednak nie będę robić reklamy tego sklepu :) i nie podam co za facet mi tak doradził... Na początku gdy usłyszałem o tym modelu Sb900, to nic o nim wcześniej nie wiedziałem - więc słuchałem z zaciekawieniem co mówi, ale jak teraz patrzyłem na necie, że to Nikon to hmmm yy fak o co chodzi? ;-)

Cytat
ok, będzie działać, ale tylko na Manualu i w trybie A, a zakładam że mimo wszystko chciałbyś lampę z pTTL


na pewno manual,A, i pTTL (chociaż ciężko mi rozgryźć do tej pory różnicę między pTTL a TTL, nie widząc w praktyce czym się różnią te opcje)

540fgz nie będę ukrywać cena jak dla mnie wysoka, jak na dzień dzisiejszy:)

p.s. właśnie jak z tymi Metzami - rzeczywiście są takie problemy z palnikami? i jak już to odkładać kasę na coś innego?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dexter, K200D nie ma TTL'a - ma tylko PTTL. 540FGZ co jakiś czas pojawia się na giełdzie, warto zapolować.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
A z Metzami jest tak, że w 58 padały te palniki. Ponoć coś zmienili i te co teraz są w sklepach, mają już tak nie padać.

Z Metzami 48 chyba nie było takich kłopotów. To przypadłość tej mocniejszej lampy raczej.

Najlepszy stosunek ceny do możliwości ma Metz 48 właśnie. I nie reklamuję go tylko dlatego że sam mam (bo miałem też 360 i 540, 540 była lepszą lampą od Metza). :-P
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Tak to jest, jak się za dużo czyta ;-)
Już na 100% byłem zdecydowany na Metza 58, a tu coś czytam o padaniu palników...
To jakaś "popularna" przypadłość? Czy coś z "dawnych czasów"?
Są jakieś przedziały numerów seryjnych, cy cuś, po których możnaby wstępnie rozpoznać, czy to model awaryjny, czy mniej?
Patrząc na porównywarki cenowe to za AF-540 trzeba wydać jakieś 1,8 tys. zł, natomiast za Metza 58 jakieś 1,4 tys.
Cztery stówki różnicy to nie mało... ale czytając o problemach z Metzem zastanawiam się, czy warto oszczędzać, czy jednak brać Pentaxa?
Podpowiedzcie coś... To będzie moja pierwsza lampa :-)
Będzie przede wszystkim błyskała z K20D, czasem z K200D (żonki).
Czy są ISTOTNE zalety pentaxowej 540-tki, które jednak skłaniałyby do wydania tych czterech stówek więcej?
Zamierzam również na dniach kupić Sigmę 70-200/2,8 i jakiegoś tańszego zooma do 300mm, więc każdy grosz się liczy.
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
Cytat
Patrząc na porównywarki cenowe to za AF-540 trzeba wydać jakieś 1,8 tys. zł, natomiast za Metza 58 jakieś 1,4 tys.


jakiś tydzień temu na Allegro była wystawiona AF-540 za około 1,600, więc już tylko 200 zł różnicy, a jeszcze wcześniej dowiedziałem się że bywały (okazje) za 1,500
także tak jak ktoś wcześniej pisał, zdażają się okazję i trzeba polować :)
przez pół roku może uda mi się uzbierać na 540tkę:) chyba że, powstanie coś lepszego i tańszego albo ceny spadną w dół :roll:
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Tu nie chodzi o pół roku czekania i zbierania na 540 :-)
Na upartego pieniądz miałbym od ręki...
Tu raczej chodzi o zasadność, o sens wydawania większej kwoty. Wg np. tej strony Metz wypada korzystniej i wydawanie paru stówek więcej na oryginalnego Pentaxa wydaje się mało sensowne. Ale wiadomo, że "tabelki" to nie wszystko. Dlatego też dopytuję...
 
a-w  Dołączył: 17 Lis 2009
jestem zupełnie świeżutki w temacie dSLR, tak w eksperiencji jak w posiadaniu; moja maszynka to jeszcze pachnący K-x, a pytanko do znawców tyczy lamp błyskowych; widzę tu mnóstwo rozważań na temat wyboru lampy, ale zasadniczo z nowych sprzętów, ja zaś mam starawą dość lampę PRACTICA B/D 36 z TTL-em; problemy są dwa: czy można toto w miarę bezpiecznie używać z K-x'em? napięcie na stopce lampy to 6,45-6,50V DC, gdzieś wpadło mi w oczy że pentax'y przeżywają napięcie do 30V ale czy ktoś cos wie konkretniej na ten temat? i drugie pytanko pod warunkiem pozytywnej odpowiedzi na pierwsze: czy ktoś może wie czy można, a jesli - jak wykorzystać automatykę TTL w tym zestawie?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
a-w, jeśli faktycznie ma te 6,5V na stopce to możesz zapiąć bez obaw. Pracować będzie tylko w manualu albo automatyce własnej jeśli posiada. K-x nie obsługuje TTL'a
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
Witam. Którą lampę lepiej wybrać do Pentaxa Super A, AF 280T czy Metza 32 MZ-3 z SCA do Pentaxa i sprzedający dokłada jeszcze SCA uniwersalny. Domyślam sie że gdyby miała być używana tylko z Super A to pewnie doradzicie 280-tkę ale chciał bym kupić lampę którą mógł bym podpinać do innych aparatów nie koniecznie Pentaxów i również cyfrowych ,wtedy oczywiście tylko w manualu lub w automatyce własnej lampy. Czy lampa Metza nie będzie ustepować funkcjami tej Pentaxa no i do tego troche współcześniej wygłąda i ma również pochył i skręt konieczny dla mnie.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Jasiek Matacz, ja postanowiłem nieco "przyżyłować" i ostatecznie zamówiłem u Czesia Metza 48 AF-1. Trochę już mi kasy było szkoda, bo jednocześnie zamawiałem Sigmę 70-200/2.8 i Tamrona 17-50/2.8... Więc trochę konto uszczupliłem...
To będzie moja pierwsza lampa, więc myślę, że na naukę wystarczy. A jak "dorosnę" do zmiany, jak poczuję, że potrzebuję mocniejszej, to ta będzie dla Połowicy...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Mało prawdopodobne, że realnie będziesz potrzebował mocniejszej lampy. ;-) Raczej jaśniejszych szkieł.
 
noorek  Dołączył: 23 Lis 2009
czy mogłby ktoś podać mi namiary na Pana Czesia? To forumowy sprzedawca?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach