kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Przyśpieszanie AF w Pentax'ie
Właśnie przeczytałem to na "Pentax SLR Talk' na dPreview:

http://forums.dpreview.co...essage=20861734

Tip dotyczy przyśpieszenia AF w DS/DL dzięki sprytnemy wykorzystaniu AF-C.
Co prawda rada dotyczy DS i DL ale zastanawiam się czy mozna to zastosowac również w KaSetce. Niestety jestem w pracy i nie mogę sprawdzić :-(
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czy znajdzie się jakiś ludzki translator poratujący w potrzebie analfabetę mojego pokroju?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Facet pisze, że AF w tych aparatach jest dlatego taki wolny, bo aparat najpierw blokuje AF [na AF-S], a dopiero później jeszcze jeździ delikatnie w przód i w tył, żeby sprawdzić czy pierwsza 'lock' jest dobry. I dopiero wtedy daje 'zielone światło'.

Więc on nastawia na AF-C - wciska wpust do połowy - i w momencie kiedy jest pierwsze nastawienie ostrości - wciska spust do końca. Nie czeka na lekki podjazd do przodu, do tyłu i nie czeka na zapalenie zielonej lampki.

Miał 31 trafień w punkt na 31 prób.

Trzeba delikatnie i z wyczuciem naciskać spust, żeby nie wyzwolić migawki zanim się nie ustali po raz pierwszy ostrość.

No i jeszcze pisze, że jest zadowolony, że Pentax tak dokładnie ustawia ostrość i po 3 razy sprawdza, czy jest OK, ale on chciałby, żeby były 3 nastawienia ostrości - AF-S, AF-C i AF-high speed [albo cuś innego] - bez sprawdzania.

To tak na szybko :-) Jak cos poplątałam, albo przeoczyłam, to poprawcie :_D

 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
So, więc ... :-)
Autor tego postu pisze, że nieco wolny AF w pentakx’ach spowodowany jest tym, że ostrość jest mierzona 2 razy. Tzn., że po ustawieniu jej za pierwszym razem obiektyw dokonuje jeszcze ponownego niewielkiego ostrzenia "w przód" a potem troszeczkę "w tył" (sorki za to karkołomne tłumaczenie, zabrakło mi fachowych określeń). Czynność ta ma na celu sprawdzenie czy pierwszy pomiar był prawidłowy. Autor opisuje jak do przyśpieszenie AF w pentax’ie DS/DL wykorzystuje pewną właściwość AF-C (czyli continous auto focus). Mianowicie w AF-C po naciśnięciu spustu do połowy gdy aparat wykona pierwsze ostrzenie na wybrany obiekt można nacisnąć spust migawki do końca i zrobić zdjęcie, nie czekając na zapalenie się zielonego światełka potwierdzającego dokonanie AF przez aparat. Oczywiście spust można wcisnąć dopiero gdy w wizjerze zobaczymy ostry obraz. Nie wiem czy poza modelami DS/DL można to zastosować w innych modelach, ale artykuł wydał mi się na tyle interesujący aby podąć linka na forum.

P.S. Mam na dzieje, ze w miarę jasno udało mi się wyjaśnić "co poeta miał na myśli" :-)

[ Dodano: 2007-04-04, 12:15 ]
Syntetyczne tłumaczenie mygosi w 100% wyjasnia problem i jego solution.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
no ale to wydaje się po części oczywiste - AF-C z natury jest bardziej dynamiczny niż AF-S. Próbowałem na szybko przed chwilą z K100D, da się zrobić tak jak opisuje autor (co do celnoąści trafień nie wypowiadam się, bo oglądam tylko w aparacie - wygląda w porządku), choć nie wiem po co. :-/ Bo AF i tak jest dość szybki - chodzi po prostu o wykorzystanie tego, czego nie ma w AF-S, czyli możliwości zrobienia zdjęcia bez potwierdzenia ostrości. Gdy np. fotografujemy kaczkę startującą z bajora to może faktycznie jest okej, ale trzeba pamiętać, że AF-C ma swoje minusy, więc metoda "przyśpieszenia AF" nie jest wyjściem uniwersalnym.
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
To może ktos zrobi, na kształt C Wasiaware, soft, ktory będzie zawierać 3 rodzaje ostrzenia (czyli standardowe + 1 bez sprawdzania ;)
 

bigbunghole  Dołączył: 23 Maj 2006
Warto również pamiętać że w DS zmiana zasilania na litowe dodaje nieco kopa autofokusowi. Ci co mieli Ds-a z defaultowymi bateryjkami cr-v3 wiedzą o co chodzi. Na codzień w dsie mam akumulatorki crv3 hahnel, ale czasem jak się ładują wsadzam do puszki NIMH cameliony (odświeżane w IC-8800) ... i już nawet nie prędkość, ale ten jękliwy dźwięk obiektywu (zwłaszcza kita albo sigmy 18-125) działa dobijająco.
Niektóre "filterki" UV też skutecznie zamulają AF, nieraz wystarczy zdjąć żeby kręciło szybciej:-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Bo AF i tak jest dość szybki

No w kasetce tak, w DL-u trochę mniej...
 

xylus  Dołączył: 13 Sty 2007
Tak, może jest i szybciej, ale przekadrować nijak się nie da... Trza albo najpierw bawić się w wybieranie punktu AF (co w sumie nie będzie wcale szybciej), albo główny motyw zawsze będzie w centruk kadru...
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
xylus, po wciśnięciu do połowy spustu migawki nie blokuje Ci ekspozycji i AF?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Xylus, co prawda mi ta metoda też nie odpowiada, ale chcąc siętym pobawić, zdefiniuj sobie AF pod przyciskiem OK w menu.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
przy AF-C? W K100D nie blokuje(przynajmniej takie mam wrażenie - bo chyba byłoby to zaprzeczeniem AF-C), nie wiem jak w innych pentaxach? Może niekoniecznie ustawia na centralny punkt, jeśli mu się na to pozwoli, ale nie blokuje...
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
AF.C + przycisk AF - sposób na szybszy AF w K20D
K20D ma wyłączone podwójne sprawdzanie ostrości w trybie AF.C, co powoduje, że ostrzenie w tym trybie jest zdecydowanie szybsze (na moje oko o jakieś 50% w stosunku do AF.S). Przeczytałem gdzieś na angielskojęzycznym forum, że są użytkownicy, którzy ustawiają ostrzenie na przycisku AF, wyłączają ostrzenie na spuście migawki i pracują na trybie AF.C. W ten sposób mają zarówno tryb AF.C w jego standardowej formie z ciągłym ostrzeniem (trzymając cały czas wciśnięty przycisk AF) jak i blokadę ostrości na wybrany punkt (jednokrotne wciśnięcie przycisku AF i przekadrowanie). Pozostaje tylko kwestia odzwyczajenia się od naciskania spustu do połowy przy ostrzeniu. Zastanawiam się, czy ktoś z Was tak pracuje i czy widzi głębszy sens w tym rozwiązaniu? Co myślicie?
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
kndr napisał/a:
K20D ma wyłączone podwójne sprawdzanie ostrości w trybie AF.C

A jak to wygląda w K10D?
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Tutaj znalazłem coś na temat ulepszonego AF.C w K20D i porównanie do K10D.

http://ricehigh.blogspot....ng-of-k20d.html

Wynika z tego, że AF.C w k20d jest o ok 40% szybsze niż w k10d.

Podoba mi się podsumowanie:

Cytat
Indeed, to explain such stupidity, it is just the typical and classic Pentax behaviour - they never admitted problems and tried to hide them as far as possible! BUT why not let the old bugs in the past over and be *positive* in promoting their new products? What wrong to tell the world that they have debugged (or maybe just using the word "improved" marketing-wise) the old system (although after so many years) and now they have been able to bring out a better version of the SAFOX VIII. I think it should still be a very positive thing afterall!
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
Cytat
I am. Actually, I was strongly discouraged by the fact that my 16-50/2.8 can not achieve focus on my new K20D in low-light or just on more or less smooth\regular textured subjects when AF-S selected. It was never happen on my previous K10D. K20D often just do lo-o-ong cycle of AF hunting and finally give up with no focus confirmation. Situation became much better when used AF-C. I don't know if this is a problem of particular lens\camera combination, it will be subject of my further investigation, but for now I have what I have. Seems that my older non-SDM lenes focus much better on K20D than my 16-50. On K10D I haven't such problems at all though.
Totally frustrated with my new purchase... I mean K20D.


Mogę mu poradzić - Jak tylko firma "wydali" jakiegoś K30, natychmiast go kupuj !

A użytkownicy K10 ? Może wypuścić ostatecznie poprawione firmware ?
Eee... Nie ! Niech sobie nadal tkwią z ręką w nocniku, skoro nie lubią gonić za nowinkami (i złudzeniami).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
kndr napisał/a:
K20D ma wyłączone podwójne sprawdzanie ostrości w trybie AF.C
Co masz na myśli? W tyrybie AF-C priorytet ma migawka, cz znaczy tylko tyle, że aparat zrobi zdjęcie nawet jeśli nie ma potwierdzenia ostroci.

To nic odkrywczego, że firmy wolą sprzedawać nowe produkty zamiast dawać darmowe poprawki do już sprzedanych. ;-)
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
W tyrybie AF-C priorytet ma migawka, cz znaczy tylko tyle, że aparat zrobi zdjęcie nawet jeśli nie ma potwierdzenia ostroci.


Tak wiem, ale nie o to chodzi. Normalnie, aparat (K10D, K100D) potwierdza ostrość dwa razy (zarówno w trybie AF.S jak i w trybie AF.C) - stąd w gorszym świetle mogą pojawić się opóźnienia w ustalaniu ostrości. Powinno to dać lepszej jakości obraz. Czasem jednak, chciałoby się przyspieszyć ostrzenie, nawet kosztem dokładności. No i tutaj pojawia się pewna nowa, nie wspomniana w oficjalnych materiałach własność K20D. Jakimś zrządzeniem losu Pentax poprawił szybkość ostrzenia w trybie AF.C. Prawdopodobnie usuwając drugie potwierdzenie ostrości. Nie pochwalił się tym w oficjalnych materiałach, choć powinien.

Z moich obserwacji wynika, że przełączając AF.S na AF.C uzyskujemy spore przyspieszenie - około 50%. Zrobiłem sobie test w gorzej oświetlonym pomieszczeniu. Wybrałem 10 punktów na które kolejno ostrzyłem. Najpierw na AF.S, potem na AF.C. Różnica pomiędzy momentem zrobienia pierwszego zdjęcia i dziesiątego była zdecydowanie mniejsza gdy operację przeprowadzałem w trybie AF.C.

Wiadomo, że AF.C ostrzy w sposób ciągły. Stąd, w normalnej pracy, ze statycznymi obiektami, ten tryb jest uciążliwy i nie daje możliwości blokady ostrości za pomocą wciśniętego do połowy spustu migawki. Tutaj pojawia się pomysł z przeprogramowaniem przycisku AF z tyłu obudowy. W menu ustawiłem to tak, że spust migawki nie decyduje o ostrzeniu (od teraz w każdej chwili mogę zrobić zdjęcie - zarówno w trybie AF.C jak i AF.S), ale tę funkcję przejął przycisk AF (pod kciukiem).

Co to daje? Jest kilka pozytywów:
1) Jedno kliknięcie w przycisk AF działa jak AF.S a potem naciskam spust migawki. Szybkość o 50% większa niż w tradycyjnym AF.S.
2) Przytrzymanie przycisku AF działa jak AF.C i w dowolnej chwili naciskam spust migawki. Norma.
3) Zablokowanie ostrości w celu złapania poruszającego się obiektu w tzw. "pułapkę ostrości" jest proste bo wystarczy złapać ostrość na punkt, potem można zwolnić rękę i czekać. Poprzednio musiałem robić to na dwa sposoby - zablokować ostrość trzymając do połowy wciśnięty spust migawki albo przestawić ostrzenie na manualne.

Negatyw?
1) Nie wiem, czy dam radę przyzwyczaić się do tego rozwiązania.

Dlatego z ciekawości pytałem, czy ktoś ma ustawione ostrzenie na przycisku AF i wykorzystuje przewagę szybkości AF.C w k20 :)
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Ja chyba wolę powolniejszy, ale dokładniejszy AF ;)
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
stereo napisał/a:
Ja chyba wolę powolniejszy, ale dokładniejszy AF ;)


Właściwie, przejście na przycisk AF nie eliminuje dokładnego ostrzenia. W każdej chwili można przełączyć się na AF.S i wszystko jest po staremu (oprócz tego, że przy każdym zdjęciu trzeba nacisnąć dwa guziki, zamiast jednego). Popstrykam z nowymi ustawieniami i może jakieś wnioski wyciągnę :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach