Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Matówka z klinem
Poważnie myslę o zakupie matówki z klinem do DSa. Można taka nabyć droga kupna nawet w polsce (obszerna dyskusja na ten temat) że o róznych KatzEye nie wspomnę. Niestety Andee nie ma (nie miał?) wymiarów matówki do Pentaxa i trzeba by pomierzyć.
Ale jaką wybrać: klin + mikroraster, a może sam mikroraster? Warto jaśniejszą wersję? O ile potem oszukuje pomiar i czy oszukuje w pentaxie. Czy punkty ostrzenia będą wyświetlane czy nie?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
A ja korzystając z tematu spytam przy okazji czy w DLu również można wymieniać matówki?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oficjalnie nie można ale podobno dla chcącego nic trudnego.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
A ja korzystając z tematu spytam przy okazji czy w DLu również można wymieniać matówki?

Niby nie, ale w praktyce pasuja te od Ds-a :mrgreen:
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam dedykowaną do ist D matówkę KatzEye z klinem i mikrorastrem i bogatszy o doświadczenie w użytkowaniu drugi raz nie zapłaciłbym za nią więcej niż 100pln. A zapłaciłęm przeszło 100usd. Plus wysyłki, cła i podatki. Wygląda na to, że matówka z klinem w silny sposób wpływa na wskazania światłomierza. W przypadku pomiaru CW wskazania są poprawne dla otworu przesło 1:4 i jaśniejszych. Spota można używać dla obiektywów 1:2,8 i jaśniejszych. Dla jasnych obiektywów z bagnetem KA i nowszym nie ma zatem problemu. Ten natomiast jest dla obiektywów bez styków, gdzie pomiar następuje przy roboczej przesłonie. Zachowanie światłomierza było jak dla mnie mocno nieprzewidywalne i po kilku miesiącach powróciłem do standardowej matówki. Samo ostrzenie jest dużo łatwiejsze niż dla standardu.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
mklnet napisał/a:
Spota można używać dla obiektywów 1:2,8 i jaśniejszych

To dlatego że spot trafia w sam srodek klina.
A gdyby tak żażyczyć sobie matówkę tylko z pierścieniem mikrorastra (bez kllina) i zwykłym matowym środkiem? Wtedy CW powinien tak do 5,6 nie przekłamywać a przy ciemniejszych zawsze można by spotem pomierzyć.
A jak punkty ostrzenia? wyświetlały się prawidłowo? (W 300d i 350d się nie wyświetlają ale w 20d już tak)
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
mklnet napisał/a:
Spota można używać dla obiektywów 1:2,8 i jaśniejszych

To dlatego że spot trafia w sam srodek klina.
A gdyby tak żażyczyć sobie matówkę tylko z pierścieniem mikrorastra (bez kllina) i zwykłym matowym środkiem? Wtedy CW powinien tak do 5,6 nie przekłamywać a przy ciemniejszych zawsze można by spotem pomierzyć.

Myślę, że w takim przypadku i CW i spot działałyby OK. Pewnym problemem byłoby przełamanie nawyku w ostrzeniu nie na centralny punkt matówki, ale na pozycję z pierścienia mikrorastra. Szkopuł w tym, że takiej matówki póki co nie ma - może ktoś będzie prekursorem?
Canin napisał/a:

A jak punkty ostrzenia? wyświetlały się prawidłowo? (W 300d i 350d się nie wyświetlają ale w 20d już tak)

Punkty ostrzenia są wyświetlane tak, jak w standardzie. Mi brakowało jeszcze linii, chociażby takich, jak w standardowej matówce - są użyteczne przy kontrolowaniu pionów.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zapytałem Andee co i jak z tymi matówkami

> - masz może już wymiary?
1. Niestety nie posiadam do chwili obecnej wymiarow matowki Pentaxa DS

> - czy można zrobić matówkę cez centralnego klina (tylko pierścień
> mikrorastra) - chodzi o to aby w centrum tam gdzie mierzy spot była
> gładka matówka aby pomiar nie przekłamywał
> - ewentualnie matówka z klinem przesuniętym w bok na pierścień
> mikrorastra (wiem że to dziwnie będzie wyglądać)
Taka matowke mozna wykonac (z centrum czystym, dla "prawidlowego" pomiaru), niestety material na nia jest praktycznie niemozliwy do dobycia. Przesuniecie klina jest niemozliwe, klin bedzie w takim przypadku dzialal wadliwie...

> - jak bedzie to matówka jasniejsza (z soczewką) to pomiar będzie
> przekłamywał na plus - o ile?
3. Z moich doswiadczen wynika fakt ze przeklamania sa rozne dla roznych body, dla Canona jest to okolo -1EV dp -2EV dla body amatorskich (350d, 300d). Dla body semipro (10d, 20d) przeklamania sa mniejsze, do przyslony f5.6 mozna pracowac bez korekty EV powyzej z minimalna korekta. Dla 5d przeklamania nie wystepuja. W doby Olympusa przeklamania sa bardzo duze i dla jasnej matowki moga dochodzic do -3EV. W Minolcie D7D przeklamania nie wystepuja gdyz pomiar swiatla odbywa sie przed matowka.

> - można zrobić matówkę z liniami?
4. Tak mozna wykonac matowke z liniami.

> - aktualny cennik?
5. Cena oscyluje w okolicach 300zl za matowke jasna oraz 150zl za matowke standard, linie podzialu to dodatkowe 40zl.

[ Dodano: 2006-06-16, 09:28 ]
Zmartwił mnie że nie da się zrobić bez klina :(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach