rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Markus napisał/a:

Więcej życzliwości.
To co było/jest fajne na tym forum to przyjacielska atmosfera.

Może napiszmy to większymi literami... Albo nagrajmy głosem znanego aktora ;-)

Wracając do softu Pebala. Można lubić lub nie. Daje lepsze lub gorsze efekty, zgoda. No ale co komu szkodzi zapaznanie się z efektami jego pracy :?: Ja nie mam nic przeciwko komentarzom Pebal, do bani ten soft, bo... konkrety. A nie tak - nie, bo nie.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Pebel napisał/a:
Wiele razy prosiłem o wykładnie tego regulaminu i niestety nikt nie potrafi mi jej przedstawić.

Służę uprzejmie pomocą - czego konkretnie nie rozumiesz w zdaniu: "Nie można używać warstw, masek, selektywnych zmian. Nie można używać oprogramowania do HDR, ani funkcji do HDR wbudowanych w inne programy".

rbucz napisał/a:
Ja nie mam nic przeciwko komentarzom Pebal, do bani ten soft, bo... konkrety.

Kurcze, ale niech Pebel założy NOWY wątek np "SNS-Resizer - wasze opinie" a nie wpada w taki, który trwa, żyje i co ważne OPIERA się na założeniu, że TUTAJ takich programów nie używamy (bo tak się dżentelmeńsko umówiliśmy)...
Mnie nie chodzi o sam program, ani o efekty jego użycia, tylko miejsce i sposób poinformowania nas o jego istnieniu ;)

 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
"Podstawową ideą jest to, żeby się jak najwięcej nauczyć i jak najlepiej zabawić"

To jest chyba sedno całego regulaminu.

W gruncie chodzi o to co da się osiągnąć używając "cyfrowego negatywu" czyli pliku Raw bez ingerencji w samo zdjęcie czyli potocznie rozumiane kadrowanie, klonowanie itp.

HDR jest jedną z technik obróbki granica pomiędzy nim a innymi działaniami jest subtelna w końcu on też operuje na wszystkich pikselach zdjęcia.

Robiąc HDR ze zdjęcia łatwo przekroczyć granicę kiczu ale to już sprawa oceny i wrażliwości oglądających.

Myślę że jeśli autor pisze jak osiągnął dany efekt to wystarczy ,można się dzięki temu nauczyć jak korzystać z różnych dostępnych narzędzi.
Zabawa też jest po pokazuje różne podejścia do tematu i rozwiązania problemu ze zdjęciem.
Ocena efektu powinna nie obrażać jego twórcy.
Zwyczajne podoba się ,czy zupełnie nie trafia wystarczy do oceny.
Nawet napisanie że to kicz bez "wycieczek osobistych" w stronę autora to dobra ocena.

Podsumowując oceniajmy zdjęcia a nie autorów tych przeróbek.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przepraszam, ale ja wymiękłem. Przykro mi, nie potrafię napisać jaśniej o co chodzi w RC, niż napisałem wcześniej.

Przez ponad 130 tygodni nie było praktycznie żadnych nieporozumień - i niech tak pozostanie. Przypominam, że udział w zabawie nie jest obowiązkowy.
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Jarek Dabrowski napisał/a:
Przepraszam, ale ja wymiękłem. Przykro mi, nie potrafię napisać jaśniej o co chodzi w RC, niż napisałem wcześniej.

Przez ponad 130 tygodni nie było praktycznie żadnych nieporozumień - i niech tak pozostanie. Przypominam, że udział w zabawie nie jest obowiązkowy.

Sory, ale czy ja kwestionuje regulamin?
Pytam co rozumiesz pod pojęciem obróbki HDR. Pytam ponieważ część tej obróbki pozwoliłeś wykonywać w PS. Czy tak trudno jest Ci odpowiedzieć na to pytanie?

Jeżeli coś się kwestionuje i uznaje jako niezgodne z regulaminem, to powinno się napisać dlaczego. Jak na razie to kwestionuje się coś tylko dlatego, że ma w nazwie HDR. Czy Twoim zdaniem ten powód jest wystarczający?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pebal napisał/a:
Pytam co rozumiesz pod pojęciem obróbki HDR.
Ja? Przecież HDR to ogólnie rozumiane składanie wielu ekspozycji w celu osiągnięcia wysokiej pojemności tonalnej i moja definicja nie ma nic do rzeczy. Pomijam już, że tak naprawdę z jednego rawa to będzie jakiś pseudo-HDR, no ale ciągle będzie to składak.
Pebal napisał/a:
część tej obróbki pozwoliłeś wykonywać w PS.
Nieprawda - nie rozumiesz. Inni rozumieją, ty nie. Naprawdę nie mam zamiaru udowadniać, że nie jestem wielbłądem.

I ciągle się drapię po głowie, zastanawiając się dlaczego nie założyłeś osobnego wątku na temat swojego programu do HDR, tylko mieszasz tutaj. Mogłeś wejść na forum z przytupem, a wszedłeś rozchlapując kałużę dookoła.

EOT.

[ Dodano: 2009-11-18, 16:28 ]
Pebal napisał/a:
ma w nazwie HDR. Czy Twoim zdaniem ten powód jest wystarczający?
Żeby naprawdę zakończyć tą bezsensowną dyskusję, napiszę, że TAK.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jak każdy regulamin nie jest w stanie przewidzieć wszystkich możliwości.

Myślę że nie ma co się dalej spierać.

Ma być nauka i zabawa to niech tak zostanie.

Czy ktoś obrabia zdjęcie PS, GIMP, Photomatix czy inne cudo nie powinno mieć żadnego znaczenia.Byle autor napisał czego i jak użył.

Jarek nie wymiękaj...
Jesteś twardy ,że też Ci się chce to tak długo prowadzić ? :-)
123 odcinki to już coś.

Bez oskarżeń i spierania się o słowa w poszczególnych punktach regulaminu żyje się lepiej.

Ps. Pebal tu popieram kolegów załóż osobny wątek w dziale Lightroom o swoim programie tam każdy sobie go oceni i zgłosi uwagi.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Markus napisał/a:
Ps. Pebal tu popieram kolegów załóż osobny wątek w dziale Lightroom o swoim programie tam każdy sobie go oceni i zgłosi uwagi.


150% poparcia dlatego co napisał Markus.
Pebalu! będziesz mógł TAM informować o nowych wersjach, userzy będą mieli TAM miejsce do pokazywania swoich SNS-HDR-obrazków, a my wszyscy będziemy TAM piali z zachwytu nad Twoją pracą (bo faktycznie - jest z czego) ;)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
I tym optymistycznym akcentem należy zakończyć dyskusję oczekując na 125 odcinek RC :-)
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
Ok, niech będzie, Wy macie rację a ja nie. PS nie pozwala na zwiększanie lokalnego kontrastu, rozjaśnianiu cieni i ściemnianiu świateł, tylko mnie się tak wydaję. Nie jest ważne aby obrabiane obrazy były naturalne, ważne jest aby używać tylko Wam znanego oprogramowania. Nie ważne czy potraficie coś uzasadnić ważne, że w grupie siła.

Pomimo wszystko pozdrawiam i życzę Wam dobrej zabawy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pebal, jakiś czas temu zostały, przez twórcę tej zabawy, ustalone jej zasady. Jeśli te zasady Ci się nie podobają to nie bierz w niej udziału ale nie rób zamieszania.

Możesz zaproponować zabawę z własnymi zasadami i na pewną znajdą się chętni do wzięcia w niej udziału.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
My też pozdrawiamy i czekamy na autorski wątek Nowy program do obróbki HDR.

ps.Mam kilka pytań i propozycji odnośnie tego softu :-)
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
plwk napisał/a:
Pebal, jakiś czas temu zostały, przez twórcę tej zabawy, ustalone jej zasady. Jeśli te zasady Ci się nie podobają to nie bierz w niej udziału ale nie rób zamieszania.

Możesz zaproponować zabawę z własnymi zasadami i na pewną znajdą się chętni do wzięcia w niej udziału.

Nie chciałem zmieniać regulaminu. Chciałem się tylko dowiedzieć, dlaczego mój program go łamie a PS i wiele innych programów nie. Nikt nie potrafił mi na to rzeczowo odpowiedzieć. Autor regulaminu też woli się od sprawy odwrócić, zamiast odpowiedzieć na konkretnie zadane pytanie. Prawda jest taka, że ja wiem co robi PS z technicznego punktu widzenia i wiem, że robi dokładnie to samo co mój program.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Markus napisał/a:
ps.Mam kilka pytań i propozycji odnośnie tego softu


O! I będę miał gdzie dodać sugestie następnego programu czyli np: SNS-Virtualraw opartego o algorytm opisany TUTAJ ;)

Pebal napisał/a:
Nie chciałem zmieniać regulaminu. Chciałem się tylko dowiedzieć, dlaczego mój program go łamie a PS i wiele innych programów nie. Nikt nie potrafił mi na to rzeczowo odpowiedzieć.


Program nie łamie regulaminu. Bardzo ogólnie to *używanie* Twojego programu go łamie. Bo regulamin zabrania używania takich narzędzi, które same z siebie (automatycznie) generują takie efekty. Dlaczego tak jest? BO TAK SIĘ TUTAJ UMÓWILIŚMY ;)
 

Pebal  Dołączył: 15 Lis 2009
izbkp napisał/a:
Program nie łamie regulaminu. Bardzo ogólnie to *używanie* Twojego programu go łamie. Bo regulamin zabrania używania takich narzędzi, które same z siebie (automatycznie) generują takie efekty. Dlaczego tak jest? BO TAK SIĘ TUTAJ UMÓWILIŚMY ;)

To jest konkretny argument. Ja bym jednak nie przeceniał możliwości automatu, bo ten raczej nigdy nie wygeneruje obrazu o jakości jakiej się oczekuje. Zawsze trzeba coś poprawić.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
no to :-B i RC125 :mrgreen:
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Markus napisał/a:
"Podstawową ideą jest to, żeby się jak najwięcej nauczyć i jak najlepiej zabawić"
To jest chyba sedno całego regulaminu.


Dokładnie. Pozostaje tylko przez lata trenować te same nawyki, które są podstawą dla dalszej obróbki. Potem można samodzielnie wykonać krok dalej, by uzyskać nawet profesjonalne efekty. Pewnie będą osoby, co tego kroku nigdy nie wykonają, nie znajdą inspiracji, innych programów i tutoriali - ale trudno - zabawa jest, gdy wszyscy mają tak samo, bo darmowy soft nie będzie w stanie konkurować z narzędziami komercyjnymi, i takie "zawody" stracą sens.
Szkoda tylko, że aż tak uczuleniowo traktuje się podejście do realizacji "freestyle", jeśli idzie o obróbkę - bo nagród w zawodach nie ma - prócz zachwytów, i założę się, że sporo osób żyje w błogiej nieświadomości, jakie efekty można wyciągnąć z zaawansowanej obróbki.
Tym sposobem, narzucone ograniczenie zamienia się w cenzora wiedzy - ale jak się to komuś nie podoba, to może przecież zawsze swoje własne RC założyć. :mrgreen:
Podsumowując, gratulacje i podziękowania dla Jarka za zaangażowanie, że to tak długo i sprawnie prowadzi!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach