Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Wymiary bagnetu K
Potrzebuję wymiary bagnetu K, najlepiej w formie rysunku technicznego, ale aie mam w domu suwmiarki. Czy ktoś ma w domu suwmiarkę i nadmiar wolnego czasu, żeby to dla mnie wykonać? A może ktoś wie, gdzie można taki rysunek znaleźć.
Na mojej uczelni mam aktualnie warsztaty techniczne i postanowiłem wykonać pierścień pośredni do makro. Wykonanie tulejki nie jest jakimś skomplikowanym wyczynem, ale trudniej będzie z bagnetem z obu stron.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Matewka napisał/a:
Potrzebuję wymiary bagnetu K, najlepiej w formie rysunku technicznego, ale aie mam w domu suwmiarki.

Suwmiarka to za mało.

Mam tylko coś takiego


Oraz wymiary grubości przejściówki
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
O jasny gwint! Tzn. O jasny bagnet ;) Skąd ty masz takie rzeczy kolego? Wielkie dzięki!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie jestem na 100% pewny wymiarów kątowych bo mierzyłem je przy użyciu zdjęcia bagnetu otwartego w AutoCADzie.
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Myślę, że powinny się zgadzać bez względu na skalę odwzorowania zdjęcia. Chyba że fotografowany bagnet nie leżał równolegle do płaszczyzny matrycy aparatu fotografującego... Ale jakieś tam małe odchyłki nie mają znaczenia. Jak zrobię ten bagnet i nie będzie pasować to najwyżej naniosę jakieś poprawki i zrobię jeszcze raz.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Matewka
a można spytać po co ci to??
będziesz go sam szlifował toczył czy frezował czy jeszcze inny sposób obróbki??
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Wszystko zrobię praktycznie od zera (jeśli starczy mi czasu na zajęciach). Zdobędę tulejkę i dwa pierścienie, które poddam obróbce od toczenia aż do polerki.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
sie znaczy ręcznie??
i jak chcesz to połączyć ze sobą??
nie łatwiej z jednego kawałka??
chcesz zrobić przejśćówkę jakąś czy co??

generalnie jestem pełen podziwu i trzymam kciuki za powodzenie :)
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Chcę zrobić pierścień pośredni do makro. Jeszcze nie wiem czy 50mm czy więcej, może z 80. Bagnet "żeński" i "męski" będą wykonane osobno i przykręcone do tulejki.

[ Dodano: 2009-12-18, 18:44 ]
Nie wiem czy lepiej z jednego czy z trzech. Jestem początkującym tokarzem ;) Twój pomysł może się okazać praktyczniejszy. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Matewka napisał/a:
Chcę zrobić pierścień pośredni do makro.

Widziałem gdzieś w sprzedaży takie że środek to były pierścienie M42 a tylko elementy końcowe nakręcany i wkręcany to bagnet K.

Szkice były mi potrzebne do tego
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
No ładne cacko!

[ Dodano: 2009-12-18, 19:23 ]
No ładne cacko!
Masz więcej takich?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
2 sztuki na własne potrzeby (ze stali narzędziowej).
 

KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
Kiedyś widziałem heliosa z fabrycznym (chyba) bagnetem pentax-k na allegro, poszedł tak szybko jak się pojawił ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
chyba czegoś nie rozumiem
bo niby wy tu o makro a jednak wychodzi na to że to zwykła przejściówka z M42 na bagnet Pentaxa

sam posiadam dwie takowe jedna która w teorii powinna ostrzyć na nieskończoności ale nie ma tego magicznego pierścienia w którą wpada blokada mocowania więc czasami mi się zdarza przekręcić obiektyw i sam wypada
a druga z tym pierścieniem mocuje się super poźniej wkręcam sobie któryś z M42 i zabawa w makro cudo (tym bardziej z konwerterem) ale dalej jak kilka metrów to już se nie wyostrze

o czymś takim mówicie??
jutro wieczorem wrzucę fotki jak wrócę bo chwilowo wszystko mam w rozsypce po kątach
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Uznajmy, że w tym wątku chodzi tylko o sam bagnet K. Wykonanie tulejki służacej jako pierścień pośredni nie jest niczym trudnym i nie wymaga posiadania żadnych konkretnych wymiarów, więc ten problem możemy odłożyć na bok. Chodzi mi tylko o bagnet K.

plwk, bardzo ładna rzecz. Element, z którego wykonałeś ten bagnet był pierwotnie pierścieniem czy krążkiem? I ile taki kawałek kosztuje? :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To był kawałek pręta albo rury. Ja zrobiłem rysunek a resztę tokarz w pracy i kolega mający wycinarkę elektroiskrową. Konstrukcję dostosowałem do technologii wykonania.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
pozwolę sobie odkopać troche temat
czy ktoś posiada rysunek (wymiary) bagnetu ale tego elementu który jest w aparacie.
chcę sobie zrobić uchwyt na obiektywy i najlepiej było by mi wyfrezować w całym elemencie otwory które by mi służyły jako dekielki
coś na zasadzie pudełka z mocowaniem na obiektywy.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rivelv, a nie prościej zwymiarować dowolny dekielek bagnetu obiektywu ?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no niby tak
chociaż miałem nadzieje że ktoś posiada jakąś wersje rysunku (najlepiej w opcji autocada) czy innego żeby wrzucić to bezpośrednio na frezarke.
podstawowa wersja (czyli budowa prototypu) i tak oprze się o 4 szt dekielków przymocowanych do tego pojemnika.
jak już mi się uda - podzielę się wyglądem i przemyśleniami.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rivelv, może to Tobie pomoże https://www.google.com/se...ZVkVrgU1PZNJUM:
musisz zjechać trochę niżej.
Tyle, że to chyba jest też na początku tego wątku. Pzdr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach