Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
DNG kontra PEF
Witam,

Czy ktoś może pokrótce wyjaśnić różnice pomiędzy oboma formatami zapisu rawów (który od kogo pochodzi to wiem)
DNG jest prawie dwa razy większy od PEF. Z czego to wynika? Czy może DNG ma w sobie więcej , że tak to nazwę, informacji?
W którym formacie RAW warto fotografować?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tomaszttr, PEF w kadyszce jest kompresowany (bezstratnie), DNG nie. Informacji w pikselach tyle samo, ale o ile wiem DNG ma dodatkowo zapisany profil kolorów aparatu (jak się mylę, to mnie Bronek poprawi), czyli może lepiej się sprawdzać w innych programach niż PPL, które same w sobie nie mają dobrego plofilu.
Obstawiam, że jeśli wołasz w PPL-u, to lepszy będzie PEF, jako, że mniejszy.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Tak, DNG ma zapisany profil aparatu (dane kalibracji kolorów), pod konkretny ustawiony w aparacie balans bieli. Natomiast ostatnio nabrałem wątpliwości, czy PEF z kadyszki też tego przypadkiem nie ma.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Przeprasza ale czy każdy raw nie ma zapisanych takich informacji? Przecież w konwerterze raw jest opcja użyj balansu bieli wg wskazań aparatu czy cos takiego? Przeprasza jeżeli pytanie głupie ale nie znam się :oops: więc wolę zapytać. :-)
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
awakqwq, dokladnie, w PPL-u w zakładce WHITE BALANCE domyślnie jest zaznaczona opcja CAMERA SETTING. Przełączenie na OVERRIDE pozwala wyprać inne rodzaj balansu, albo SET COLOOR TEMPERATURE.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
awakqwq, profil kolorów to nie jest balans bieli. Profil to sprzętowa charakterystyka "przenoszenia" samej matrycy i elektroniki, czyli mówi, jak interpretować dane o kolorach na podstawie liczb zapisanych w RAW-ie, które bez tego są bezużyteczne. To właśnie głównie niewłaściwy profil powoduje, jak myślę, że najlepiej kolory oddaje PPL, a inne programy raz lepiej raz gorzej (choć ostatnio się nieco poprawiło).
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bEEf, właśnie. Chociaż właśnie używając DNG jest spora szansa że uzyskasz kolory z każdego programu takie same jak w PPL (uwaga, w ACR trzeba wybrać kalibrację "Pentax 1.0")
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Bronek napisał/a:
bEEf, właśnie. Chociaż właśnie używając DNG jest spora szansa że uzyskasz kolory z każdego programu takie same jak w PPL (uwaga, w ACR trzeba wybrać kalibrację "Pentax 1.0")

Ale w systemach pomocy do tych programów trudno znaleźć informacje, co masz włączyć, żeby doprowadzić do uwzględnienia profilu maszyny. Zresztą, jeśli się nie mylę, najczęściej nie wiadomo, czy i w jaki sposób dany program uwzględnia taki profil.

Przy okazji pytanie dodatkowe: czy w DNG zaszyty jest obrazek w formacie JPEG (np. do podglądów)?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Korba, nie da się nie uwzględnić profilu, raw jest, jak sama nazwa wskazuje, zbyt surowy, żeby coś z niego wynikało. Profil to nie jest żadna "ekstra" funkcjonalność, to coś niezbędnego, dlatego nic się nie włącza, a profil albo jest zapisany w programie, albo w samym raw-ie (jak w DNG). W najgorszym wypadku program przypisze jakiś domyślny profil albo coś zgadnie, wywalając na ekran kaszanę, ale najprawdopodobniej rzuci w twarz komunikatem "nieobsługiwany aparat" i koniec.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
bEEf, sam piszesz, że profil albo jest zapisany w programie, albo w samym raw-ie (jak w DNG). W najgorszym wypadku program przypisze jakiś domyślny profil albo coś zgadnie. No i właśnie o to mi chodzi, że najczęściej trudno wyczuć czy program bierze profil z rawa, czy jakiś domyślny, czy też zgaduje wg bliżej nieokreślonego algorytmu.

ACR i (ale tylko działający razem z pełnym PS-em) pozwala wybrać między profilem domyślnym i profilem kadyszki. Pytanie, czy da podobną możliwość w wypadku pliku z GX-10? No i drugie pytanie, jaki profil przypisuje do pliku, gdy pracuje z PSE.

Widzisz, same niewiadome, choć zapewne masz rację, że nie da się nie uwzględnić [jakiegoś] profilu.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
dla wszystkich "zamkniętych" formatów RAW brany jest profil zaszyty w programie, ale dla DNG nie ma takiej potrzeby, ponieważ plik DNG ma dobrze zdefiniowany format zapisu profilu (w pliku obrazu). Dlatego jest spora szansa (ale nie gwarancja) że obrabiając DNG zobaczysz takie same kolory co w PPL. Dla formatów "zamkniętych" nie ma szansy że takie kolory zobaczysz, chyba że jakiś konkretny format też zapisuje profil.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tomaszttr napisał/a:
DNG jest prawie dwa razy większy od PEF

a moje DNG robione z PEFow deela sa 2 razy mniejsze od tychze :mrgreen:
Nigdy nie uzywalem PPL i PEFow w ogole nie mam na dysku. Wole kompresowane DNG.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Bronek,
Bronek napisał/a:
(uwaga, w ACR trzeba wybrać kalibrację "Pentax 1.0")

Zakładam, że należy to ustawić w zakłedce CALIBRATE, CAMERA PROFILE. Ale ja tam mam tylko Embedded. :-/ Jak mu "podłożyć" profil K10?
O ile ACR to po Waszemu Adobe Camera Raw.
Mam na dysku 30 dniową wersję PS2.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Sprawdź czy masz najnowszą wersję ACR, chyba ma być 3.7.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Dzięki. Czytałem gdzieś, że wersja 3.7 jest tylko do CS3.
Miałem 3.2. Wgrałem plugina gdzie trzeba i jest OK.
Jeszcze raz dzięki za podpowiedź.
No to ludziska DOBREJ NOCY. Idę spać.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Tomaszttr napisał/a:
Embedded
... to po angielsku "wbudowany", czyli właśnie ten właściwy, zapisany wewnątrz pliku .DNG.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
A ja zapytam w kontekście Linuxa, czyli używając np Rawtherapee lepiej używać DNG niż pef dla kadyszki...??? tak powinienem to rozumieć?


Pozdrawiam
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
vivooo, pewnie trzeba sprawdzić i tyle... RawTherapee może akurat mieć ten profil jak trzeba. To możliwe, bo PEF-y z kaseki woła bardzo fajnie (choć i tak wolę na razie PPL-a, therapee jeszce trochę brakuje). A jeśli nie zobaczysz różnicy między RAW i DNG, to focić w PEF-ach, bo więcej wchodzi na kartę :-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Generalnie zrezygnowałem z DNG na rzecz PEF, bo póki co, więcej konwerterów obsługuje PEFy i łatwiej mi było eksperymentować. Stwierdziłem jakiś czas temu, że ACR i Lightroom daje wyniki gorsze i mniej naturalne od oryginalnych JPGów (chodzi mi głównie o kolory i zachowanie ich wzajemnych relacjii, a przez to specyficznego złudzenia przestrzenności). Przypuszczam, że właśnie o właściwą kalibrację kolorów chodzi. Męczyłem się długo, by zbliżyć się do oryginalnego JPGa i zawsze czegoś brakowało - owszem, było ostro i ładnie, ale mimo wszystko, JPG po doszlifowaniu balansu bieli wyglądał w moim odczuciu lepiej kolorystycznie. Ostatnio zacząłem używać SilkyPix i wreszcie jestem usatysfakcjonowany - naprawdę polecam...
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
odkopię bo się troszkę w kwesti wołania mogło zmienić :)

co używacie PEF czy DNG
ja przez wygodę ustawiłem niedawno DNG
czymś się konretnie różnią oprócz nazwy i wielkości?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach