Co lepsze?
Pentax K-x
85% Complete
85 (85%)
Sony a500
8% Complete
8 (8%)
Canon eos 450D
6% Complete
6 (6%)
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Papirus1:

Jeśli idzie o wady:

Live View - niby jest ale dość wolny (przy jasnym oświetleniu jeszcze OK, przy słabszym świetle porażka) - tak więc nastaw się na robienie zdjęć przez wizjer (co w lustrzankach ponoć jest raczej normą :-P )
Mi to nie przeszkadza bo polubiłem wizjer i tylko tak robię zdjęcia.

Brak podświetlanych punktów AF w wizjerze - w wizjerze ciężko stwierdzieć okiem gdzie dokładnie aparat złapał ostrość. Są ustawienia Automatyczny AF 5 punktów lub Auto AF 11 punktów ale z uwagi na brak podświetlania są wg. mnie średnio przydatne. Złapana ostrość jest potwierdzona sygnałem dźwiękowym i odpowiednim wskaźnikiem na wizjerze/wyświetlaczu.
Nigdy nie miałem podświetlanych punktów AF więc mi tego nie brakuje.

Zasilanie: jeśli nie posiadasz ładowarki i akumulatorków to musisz doliczyć dodatkowy koszt do ceny aparatu (polecam Sanyo Eneloop koszt około 30-35 pln za 4 sztuki).
Ale poza tym to rozwiązanie wg. mnie ma sporo zalet:
- porównaj ceny zapasowego aku do pozostałych modeli z ceną 4 np. Eneloop
- jak ci gdzieś w trasie padną akumulatorki to po prostu odwiedzasz kiosk i po sprawie
- piszesz że chcesz aparat na dłużej: jak będzie z dostępnością akumulatorów (i ich ceną) do innych aparatów za 4-5 lat ?

Optyka: wiem że na początku ciężko ocenić co będzie potrzebne (przynajmniej ja mam z tym problemy) ale porównaj sobie ceny obiektywów które ewentualnie kiedyś chciałbyś sobie nabyć.

Do tego dochodzi to o czym koledzy pisali w kwestii lamp – ale tu się nie wypowiadam bo nie mam o tym na razie zielonego pojęcia ;)


Jeśli się zdecydujesz to zważ tylko na to że obiektyw dołączany do aparatu jest trochę okrojony (plastikowy bagnet, brak QSFa, brak tulipanka). Można (a przynajmniej ja tak zrobiłem) kupić w dość przyzwoitej cenie aparat z obiektywem DA 18-55 II (który to obiektyw posiada wyżej wymienione elementy).
 
Papirus1  Dołączył: 22 Lut 2010
Dzięki drimik.
Wiem wszystko o tych obiektywach ,można za 1000zł złożyć zestaw profesjonalnych obiektywów ,to gigantyczna zaleta.
Skoro jest pilot ,to po co mi wężyk ? :)
a autofocus... Hmm i tak będę ręcznie ostrzyć ,kiedy będę chciał ustawić ostrość na coś konkretnego. Jeżeli będę cykał budynki czy portrety to ten AF wystarczy. (Przecież można jeszcze Lajw wju użyć)
Pozdrawiam :)
 

belzebub  Dołączył: 05 Sty 2010
W porównaniu z konkurencją w podobnej cenie to IMO najlepszy aparat.

Papirus1 napisał/a:
Wiem wszystko o tych obiektywach ,można za 1000zł złożyć zestaw profesjonalnych obiektywów ,to gigantyczna zaleta.

Canon i 4/3 mają najwięcej dostępnych przejściówek, ale używanie niesystemowych (a czasem systemowych) obiektywów wymaga znajomości tabeli kompatybilności i ograniczeń pomiarowych. Nikon nie raczy być kompatybilny nawet z własnymi obiektywami i lampami.
Pentax oczywiście nie mógł być gorszy i utrudnił używanie emek kastrując bagnet, ale to nic w porównaniu do konkurencji.

Papirus1 napisał/a:
Skoro jest pilot ,to po co mi wężyk ? :)

Jest wygodniej - nie trzeba celować od przodu. Nie wymaga baterii i z reguły można nim włączyć AF.

Papirus1 napisał/a:
a autofocus... Hmm i tak będę ręcznie ostrzyć ,kiedy będę chciał ustawić ostrość na coś konkretnego. Jeżeli będę cykał budynki czy portrety to ten AF wystarczy.

Tu się całkowicie zgadzam.

Wady i zalety już znasz. Dodam tylko, że na rzecz Canona IMO przemawiają 2 więcej funkcje bezpośrednio z przycisku, trochę lepsze trzymanie i wyraźniejsze informacje w wizjerze. AF uważam za porównywalny.
Natomiast k-x oferuje większą swobodę w czułości i najlepsze wyniki (rawy i jpgi) - a to ostatnie jest celem fotografii.
Mnie to wystarczyło (inaczej zachęcałbym do olka lub cwanona na innym forum :evilsmile: )

I bierz eneloopy lub podobne. Mam je w całym domu i jak szybko potrzebuję sprawne to pruję ze sprzętu RTV.
 

kataryniarz  Dołączył: 19 Gru 2009
belzebub napisał/a:
Jest wygodniej - nie trzeba celować od przodu.

Od tyłu też działa :-)
 

belzebub  Dołączył: 05 Sty 2010
kataryniarz napisał/a:
Od tyłu też działa :-)

Rili? Jak tak to fajnie, ponieważ już zacząłem kombinować z jakiś DIYowym "przedłużaczem".
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
dorzucę jeszcze jedna wadę jeżeli chodzi o automatyczne 11 i 5 punkty AF tak naprawdę nie wiadomo gdzie ostrzy, o ile u konkrecji określone jest że na najbliższy obiekt to w instrukcji k-x napisane jest najlepszy i faktycznie nie jest to często najbliższy.
jedynie sprawnym/pewnym AF jest na punkt (centralny lub jeden z 11)

Przy obiektywach M (pełny manual) lampa jest wyzwalana pełną mocą (brak p-ttl - akurat tego posunięcia to bardzo nie rozumiem)

kataryniarz napisał/a:
Od tyłu też działa :-)
ale tylko odbitym od jakieś ściany, pewnie? Dla pewności można dać małe lusterko :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Artiip napisał/a:
Przy obiektywach M (pełny manual) lampa jest wyzwalana pełną mocą (brak p-ttl - akurat tego posunięcia to bardzo nie rozumiem)

Skąd body ma wiedzieć co jest u stawione, żeby obliczyć moc błysku.
Artiip napisał/a:
o ile u konkrecji określone jest że na najbliższy obiekt to w instrukcji k-x napisane jest najlepszy i faktycznie nie jest to często najbliższy.

Jeśli najbliższy nie jest widziany przez czujnik AF to nie będzie uwzględniony.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
plwk napisał/a:
Jeśli najbliższy nie jest widziany przez czujnik AF to nie będzie uwzględniony.

Problem w tym, że jeśli nawet jest widziany to nie ma żadnej gwarancji, że zostanie uwzględniony. A niektóre aparaty mają taki tryb pracy - jako jeden z kilku do wyboru - że zawsze ostrzą na najbliższy obiekt spośród widzianych przez AF.
Co oczywiście też potrafi popsuć zdjęcie, bo gdzieś z boku w polu widzenia była gałązka.
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
plwk napisał/a:
Skąd body ma wiedzieć co jest u stawione, żeby obliczyć moc błysku.
p-ttl i tak robi przedbłysk pomiarowy, więc? OK manual, wiec nie mierzy, chociaż mógłby dawać wybór: pełny błysk i p-ttl :)
MiQ27 napisał/a:
Problem w tym, że jeśli nawet jest widziany to nie ma żadnej gwarancji, że zostanie uwzględniony
Dokładnie, nie wiadomo kiedy. Jakaś zależność jest z ilością punktów które widzą obiekt bliższy, zwykle jednak "zwycięża" centralny - ale też nie zawsze - po prostu nie wiadomo co sobie AF wybierze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy przedbłysku pomiarowym w pttl przysłona nie jest przymykana tylko body wie do jakiej ją przymknie i może sobie wszystko skalkulować, z obiektywem bez styków body nie wie jak będzie przymknięty obiektyw więc brakuje danych do obliczeń.
 

dudi  Dołączył: 26 Mar 2009
plwk, czyli gdyby Pentax zrobil soft w ktorym dalo by sie ustawiac informacje o przyslonie przed zrobieniem zdjecia to pttl by zadzialal? Np. zakladam M 50 1,7. Do SR podaje ogniskowa 50mm. Pozniej przed wykonaniem zdjecia kolkiem nastaw ustawiam przyslone np 5,6 itaka sama na obiektywie i aparat sobie kalkuluje. Wszystko wydaje sie takie proste. Szkoda ze rzeczywistos jest inna.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
dudi napisał/a:
gdyby Pentax zrobil soft w ktorym dalo by sie ustawiac informacje o przyslonie przed zrobieniem zdjecia to pttl by zadzialal?

Gdyby Pentax nie wykastrował bagnetu z takiej blaszki mechanicznego przeniesienia ustawienia wartości przesłony, to pTTL by działał bezproblemowo.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
romeoad napisał/a:
Gdyby Pentax nie wykastrował bagnetu z takiej blaszki mechanicznego przeniesienia ustawienia wartości przesłony, to pTTL by działał bezproblemowo.


Czy czasem lampa prócz przysłony nie pobiera jeszcze jakichś innych informacji?

Czyli teoretycznie moja lampka powinna działać w TTLu ze szkłami M w MZ5n.
 

Wodnick  Dołączył: 03 Paź 2009
Ale super ankieta!
Drżę z ciekawości o wyniki :mrgreen:
Mam jeszcze kilka propozycji podobnych ankiet.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
jorge.martinez napisał/a:
Czy czasem lampa prócz przysłony nie pobiera jeszcze jakichś innych informacji?

W przypadku F/FA/DA/DFA/itp pewnie jeszcze odległość na jaką jest ustawiona ostrość. Ale mój stary MZ-5n z obiektywem A w trybie Av (czyli z pierścieniem przesłon ustawionym na wybraną wartość) i lampą TTL naświetlał poprawnie - bo ma ten nieszczęsny popychacz, którego np. nie ma MZ-50 oraz wszystkie DSLRy oprócz (chyba) oryginalnego *ista. No i widziałem w wizjerze wybraną wartość przesłony, ale to z powodu styków.

Dodatkowo, zdjęcia z lampą z Flektogonem 20mm f/4 też naświetlał poprawnie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
romeoad, *istD też nie ma dźwigni do odczytu wybranej przysłony
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
romeoad, no to dobre wiadomości.

Wstyd przyznać, że mając w posiadaniu od 2 lat AF280T oraz MZ-5n może ze 2 razy używałem TTLu.

Nie ma co narzekać na dźwignię... Idę o zakład, że to by była jedna z bardziej awaryjnych części w Pentaksie ;-)
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Z tej trójki wybrałbym kx-a bo ma bagnet K, ze wszystkimi jego zaletami i wadami i tak też zagłosowałem. :-)
 

belzebub  Dołączył: 05 Sty 2010
Pentax K-x 81%
Sony a500 9%
Canon eos 450D 8%

81+9+8 = :evilsmile:
 

andrusz  Dołączył: 27 Lip 2007
belzebub napisał/a:
Pentax K-x 81%
Sony a500 9%
Canon eos 450D 8%

81+9+8 = :evilsmile:

2% głosowało na pozostałe modele ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach