ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Co to za bagnet?
Znaleźliśmy ostatnio w domu u znajomej trzy obiektywy,
Pentacon 29/2.8
Orestor 100/2.8
Pentacon 200/4
ale nie wiemy co to za mocowanie, a nie mamy do tego aparatu. Może ktoś z Was wie?

Z tego co wyszperałem na necie to chyba Exakta, ale nie wiem tego na pewno.

PS. Wybaczcie jakosc zdjęć, ostatnio noszę ze sobą tylko analoga i trzeba było pstrykać komórką:/



 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Exakta na 100 %.
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Dzięki :-D
Znajoma ma ochotę wziąć sie za fotografię analogową i chciałaby te szkła jakoś wykorzystać. Teraz trzeba będzie sie zastanowić czy szukać do tego sprawnego aparatu, czy wymienić te szkła na inny bagnet, np. K czy m42, gdzie łatwiej o niedrogie body w dobrym stanie. Trzecia opcja to przejściówka, ale tutaj tez szału nie ma:/
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:-) Jest to nowy bagnet Exakty. Dokupienie sprawnego aparatu wydaje się być :idea: najtańszym rozwiązaniem.
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Mówisz... A wiesz może które modele konkretnie mają takie mocowanie? Żebym wiedział czego szukać. Wyszperałem, że RTL1000, któreś jeszcze?
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
ulro napisał/a:
konkretnie
to nie wiem, ale nie spodziewał bym się ich wiele :-/
 
Zbyszek W.  Dołączył: 04 Cze 2008
Ulro.
To są obiektywy do wszystkich typów Exakty i Exy produkcji NRD. Wiem bo pracowałem na Exaktch wszystkich typów 24x36 łącznie z Exaktą RTL 1000. To są bardzo dobre obiektywy. Wpadnij do Galerii na Monte Cassino 5 to przyniosę Exaktę i będziesz mógł przymierzyć te obiektywy. Zresztą można kupić tanio Exaktę w komisie czy na Allegro.
Exakta to systemowy aparat z bardzo rozbudowanym oprzyrządowaniem od fotografii medycznej do mikro, makro i astrofotografii. Ma możliwość wielokrotnej ekspozycji na jednej klatce i ma zamontowany nożyk do odcinania filmu w aparacie. Można do niego zakładać dwie kasety i w każdej chwili zmieniać film bez konieczności zwijania powrotnego i korzystania z ciemni. Pozdrowienia Zbyszek
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Do tego można dorzucić również Topcony serii RE, D czy pokrewnych.
Nie mylić z serią do obiektywów typu UV czy Pentax K.
Też bardzo porządne aparaty i obiektywy.
Acha, jest przejścióka Exacta - EOS, tylko parę groszy kosztuje...
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Dziękuję Panie Zbyszku. Dam znać kiedy będę mógł zajrzeć do Galerii z tymi obiektywami ;-)

a_czacha napisał/a:
jest przejścióka Exacta - EOS, tylko parę groszy kosztuje...

Dzięki, a_czacha, juz ją znalazłem. Chyba lepiej wyjdziemy na kupnie aparatu exakty ;-)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
ulro, na 2. zdjęciu obiektyw (Pentacon 200/4, prawda ?) wygląda jakby miał wymienną dupkę (piszę, bo niedawno sam pytałem ;-) )- możliwe, że najłatwiej uda Ci się zaleźć jej wersję na m42... jeśli się przyda oczywiście.
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
PK napisał/a:
Pentacon 200/4, prawda ?

Prawda :-) :-B
Nie przyjrzałem się temu szkłu zbyt dokładnie (ten Orestor najbardziej mnie zainteresował), ale rzeczywiście dupka chyba jest wymienna. Ale pozostałe dwa szkła nie mają nic takiego, więc i tak trzeba będzie poszukać aparatu albo przejściówki na jakiś inny bagnet. Myślę, że może pojawią się adaptery na bagnet K albo m42, skoro są do Canona.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Z innymi systemami będzie ciężko. Exacta ma dość specyficzny sposób zapinania bagnetu, może być ciężko ze zmieszczeniem tego w czymś mniejszym od dziury EOSa.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:-) Myślę, że może pojawią się adaptery na bagnet K albo m42, skoro są do Canona. Jak by mogły być toby już dawno były .Tylko Eos ze względu na dużą średnice bagnetu przyjmie obiektywy wielu innych systemów [ patrz oferta dostępnych adapterów ] :idea:

[ Dodano: 2010-03-29, 20:58 ]
:!: http://allegro.pl/item979782452_piekna_exakta.html
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
ulro napisał/a:
Chyba lepiej wyjdziemy na kupnie aparatu exakty

Urlo

Mnie ze starych jakże dobrych, analogowych czasów pozostała Exakta oraz kilka szkieł (Carl Zeiss Jena). Obiektywy te były bezużyteczne dla systemu Pentaxa. Za pośrednictwem forum znalazłem namiar na bardzo rzetelny warsztat :
Marek Mazur

ul.Grunwaldzka 162 80-258 Gdańsk

tel. 583460591.
W zakładzie tym przerobiono mi dwa obiektywy na bagnet K. Opłata za usługę w granicach normy - bardzo przystępna. Teraz mogę obiektywy te używać jako M. Warto się zastanowić nad dostosowaniem tych szkieł do Pentaxa. Pozdrawiam!
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Nazwany, dziękuję za info ;-) Tę opcję też weźmiemy pod uwagę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach