Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
dziękuję za pomoc (choć, jak widać z poziomu mojej wiedzy, nie mogę obiecać, że to mój pierwszy i ostatni problem :-) ). i przy okazji dziękuję, że zechciałeś się podzielić swoim doświadczeniem i napisałeś te tutoriale, są bardzo pomocne.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rado napisał/a:
nie mogę obiecać, że to mój pierwszy i ostatni problem


no problem :-)

Rado napisał/a:
i przy okazji dziękuję, że zechciałeś się podzielić swoim doświadczeniem i napisałeś te tutoriale, są bardzo pomocne


ciesze sie ze sluza nie tylko mi :-) To taki moj maly wklad w podtrzymanie fotografii analogowej ;-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:


ciesze sie ze sluza nie tylko mi :-) To taki moj maly wklad w podtrzymanie fotografii analogowej ;-)


Nie taki mały ten wkład...! ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
Nie taki mały ten wkład...!


Co, że mój wkład...? Ano, niemały, niemały... :evilsmile:
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Kupilem sobie pod choinke V200 i po krotkich testach - wszystko hula jak trzeba. No i roznica w invercie byla spora, przynajmniej na testowych fotach :-)
Ta!
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
Moje spostrzeżenia po zeskanowaniu iluś tam negatywów. Mam Coolscana V i choć jest to super sprzęt, dedykowany, itd. to jest z nim duży problem (ten typ generalnie tak ma, z tego co wyczytałem), a mianowicie niechętnie skanuje negatywy jako pozytywy. Za każdym razem występuje przesunięcie klatki, czasami duże, czasami mniejsze, które jednak da się softem (Nikona) poprawić tak, żeby skanować to co trzeba. Ale skanowanie wsadowe całego paska jest niemożliwe, każde zdjęcie trzeba skanować osobno. Próbowałem Vuescana ale prawdopodobnie z opisanego wyżej powodu ten program się regularnie wysypywał więc dałem sobie z nim spokój. Metoda alkosa jest zdecydowanie najlepsza. Skanowanie negatywu jako negatywu (z obrotem neg->poz w Nikon Scan) daje o wiele gorsze rezultaty. Nie jestem fachowcem więc nie wiem jak to dokładnie nazwać ale chyba chodzi o przycięcie świateł. Objawia się to np. tym, że na zdjęciu skanowanym jako negatyw znikają (częściowo rzecz jasna) drobne liście i gałęzie drzew, które znajdują się na granicy z niebem. Przy skanowaniu jako pozytyw widać więcej.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Rado napisał/a:
Ale skanowanie wsadowe całego paska jest niemożliwe, każde zdjęcie trzeba skanować osobno. Próbowałem Vuescana ale prawdopodobnie z opisanego wyżej powodu ten program się regularnie wysypywał więc dałem sobie z nim spokój


Ja skanuję Epsonem V350 z Vuescanem. Ustawiam maksymalny obszar skanowania (potem wycinam klatkę w PS). Pierwsze 4 klatki kanują się w całości. 5 różnie (w zalezności jak przytnę pasek). 6 czasem lekko jest ucięty (ale nie wątpie, że to wszystko da się jeszcze skalibrować - ale już mi się nie chce grzebać).

VS czasem mi się wiesza, ale nie tak by to było bardzo denerwujące.
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
jorge.martinez, tak jak napisałem, podejrzewam, że VS się wiesza bo problem jest hardware'owy.

A może zna ktoś jakiś patent, żeby nie przesuwało tych klatek?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Przy skanowaniu do slajdu szybko przestałem liczyć na automatyczne wykrywanie klatek.

Jeśli Twój soft daje możliwość skanowania maksymalnego obrazu oraz ustawienie początkowego punktu paska, to eksperymentalnie można to jakoś skalibrować (manipulować tą wartością tak, by każda z 6 klatek pokazała nam się w całości).
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
jorge.martinez napisał/a:
Przy skanowaniu do slajdu szybko przestałem liczyć na automatyczne wykrywanie klatek.

No to jest jakieś pocieszenie, że w innym skanerze też przestawienie na inny rodzaj filmu niż jest skanowany może doprowadzić do przesunięcia klatek. Znaczy, że to normalka. Przesunięcie jest na każdej klatce inne, nie da się tego skalibrować hurtowo. Ale już się przyzwyczaiłem do tego. Nie chcę tu za dużego OT robić. Miało być o metodzie alkosa - jest b. dobra i z niej korzystam, więcej wyciska z obrazu i daje większe możliwości wpłynięcia na zamierzony efekt.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
jeśli można, prosiłbym o odświeżenie pierwszego postu, bo poznikały porównania presetu z automatem skanera
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
xneon, a po co Ci to? Sam możesz porównać.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
sam nie mogę, nie wołam i nie skanuję u siebie, a chcę namówić człowieka, do którego oddaję negatywy na tę opcję, do czego namacalne przykłady przydałyby się.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Poproś go, żeby Ci zeskanował do tiff na nautralnych ustawieniach, a resztę zrób sobie sam :-)
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
może jak sam zobaczy przy obróbce pojedynczej klatki, że lepiej dać mi pobawić się suwaczkami i zdjąć z siebie odpowiedzialność, to będzie skory do współpracy :)
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
W sumie zwykle skanowałem jak leci z vuescana i potem męczyłem czarno-białe w PS. Ale teraz zastosowałem opisaną tutaj metodę, po odwróceniu, levelach, kontraście efekty są po prostu świetnie, małym nakładem pracy (bo w akcji robię od razu przycięcie i zapis). Udało mi się nawet uratować kilka mocno niedoświetlonych klatek z TMAXa P3200, o których sądziłem że są już stracone.
 

lobo  Dołączył: 30 Kwi 2009
Pozwoliłem sobie wziąć wspomnianą wcześniej w tym temacie krzywą i pobawić się w imagemagick. Na tyle na ile potrafię to określić - działa :-)
Użyłem tego:
http://www.fmwconcepts.co...urves/index.php
Przygotowałem sobie mały skrypt który wczytuje TIFFy pasków z Epsona V300 (skanowane xsane'm), tnie na klatki (w przybliżeniu), odwraca krzywą i konwertuje do 8 bitów. Następnie wyrzucam nieudane klatki, odpalam GIMPa - trochę kadrowania i poprawek, odpalam drugi skrypt który rozciąga kontrast, wyostrza i konwertuje do JPG.
W efekcie otrzymuję pliki które mi pasują.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
mam pytanko do alkosa, bo dostałem od dicketta pierwszy post ze wszystkimi samplami, bardzo ładnie to wygląda, można wstawić link do paczki z nim?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
jasne ze mozna :-)
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
no to proszę: http://www.sendspace.com/file/wsncce
dickettowi co prawda doszły tam jeszcze slajdowe opisy, ale porównanie i tak działa na korzyść

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach