Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
ryve napisał/a:
no nieźle, nieźle. i jak - zabawa się podoba? ;-)


Zobaczymy jak coś ambitniejszego niż fotkę z balkonu spróbuje zrobić o-)
Ale nie jest łatwo tym operować.
 

geeker84  Dołączył: 30 Mar 2009
Stachu, widzę sprytny człowiek jesteś, powiedz mi więc czy do takiej przeróbki nada się HELIOS 44-2 2/58 mm :?: bo takiego Biometara w stanie idealnym ktoś mi zwinął z przed nosa na allegro za minimalną kasę a dokładnie 29zł :evil: bo ja byłem poza domem a z komórki nie chciał przyjąć kwoty :evil: Ten HELIOS na razie jest tani więc jak się nada to postaram się go wydrzeć dla siebie potem tylko bagnet albo najkrótszy pierścień pośredni i .... gumka :lol:
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
geeker84, z tego co wiem to raczej nie. Obiektyw średnioformatowy jest bardziej odsunięty od kliszy/matrycy na którą rzuca ostrość, przez co ruchowa przejściówka domowego typy jest dłuższa i bardziej "mobilna". Z heliosem na m42 ostrość na nieskończoność masz kiedy jest wkręcony równo z bagnetem.
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Wykonałem tilt-shifta z Flektogona 4/50 z PSIXa, krótkiego pierścienia pośredniego i (oczywiście) dętki.
Tutaj jest część efektów wpółpracy (slideshow wskazany):

http://www.flickr.com/pho...57619612190666/
http://www.flickr.com/pho...57619525079121/
http://www.flickr.com/pho...57619603290778/





 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
zbyllu, czym były robione te zdjęcia? (tzn. APS-C, FF czy MF?)

[ Dodano: 2009-06-12, 11:36 ]
Aha już widzę czym, fajnie :-)
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Eldred napisał/a:
fajnie :-)

Dzięki. :-D
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
zbyllu, jest jedno, które mi się szczególnie podoba.

Zgadnij które? :-)
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
fotonyf napisał/a:
Zgadnij które?

Może to?

 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
zbyllu napisał/a:
Może to?
:-D Ni,
to:
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
fotonyf napisał/a:
to

W sumie tak myślałem i (przekornie) coś mniej "męskiego" chciałem zaproponować. :-P

[ Dodano: 2009-06-12, 18:30 ]
No, i bardzo się cieszę, że Ci się podoba.
Dziękuję. :-D
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
zbyllu, bardzo ładna tonacja na pierwszym!

Kiedyś ktoś o portret pytał. Takie coś mi wyszło ostatnio:
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Stachu, nie mówi się "wyszło" tylko "wyciągnąłem". Bo inaczej każdy zrozumie, że nie robisz zdjęć tylko pstrykasz. :-P
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
Stachu napisał/a:
bardzo ładna tonacja na pierwszym!

Dziękuję Stachu. :-D
Dziękuję też za przepis na tilt-shifta. To dzięki Tobie mam w rękach bardzo inspirujące narzędzie. :-B
 
Saddam  Dołączył: 01 Kwi 2010
Zainspirowany tym historycznym wątkiem, pozwoliłem sobie na małą archeologię.
Zaciekawił mnie temat możliwości zrobienia obiektywu typu tilt. Niestety nie posiadam w swojej szklarni żadnego średnioformatowca, więc musiałem poszukać innej drogi do uzyskania uchylnego obiektywu.
Wykorzystałem do tego starą nasadkę tele, firmy nieznanej o nieokreślonej skali wydłużenia ogniskowej, ale za to o wspaniałych aberacjach chromatycznych.
Za pomocą tamy klejącej zamocowałem owego „mistrza aberacji” na obiektywie Cosinon 50/2… za pomocą taśmy klejącej, uzyskując taki oto cudo:







Połączenie taśma nie jest może zbyt eleganckie, ale nawet się trzyma. Głównym problemem tego ustrojstwa są potężne aberacje, zwiększające się wraz ze zwiększeniem kąta odchylenia konwertera względem osi obiektywu.
Pomimo tego uzyskane efekty wyglądają obiecująco:











Teraz czas pomyśleć o bardziej profi sposobie połączenia obiektywu z konwerterem… czeka mnie przymierzanie wszelkiego rodzaju rurek, uszczelek, gumek…
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Efekt jak z lensbaby... fajne.
 
Saddam  Dołączył: 01 Kwi 2010
Eureka!!!! Po długich poszukiwaniach, znalazłem wreszcie gumę pasującą do mojego tinta. Okazał się nią fragment gumowej obudowy starej latarki. Gumka pasuje jakby w tym celu zrobiona była:) Połączyłem nią stary mój badziewny tele konwerter z filtrem UV, dzięki czemu całe to ustrojstwo można nakręcić na obiektyw. Teraz całość wygląda tak:





Niestety wciąż mam problemy z aberracjami, próbowałem zastosować inny konwerter, zamontowałem na gumie szerokokątnego Kinga. Niestety eksperyment okazał się kompletną klapą, przy nawet minimalnym przekręceniu konwertera obraz rozmywał się całkowicie.

Popełniłem kilka testowych fotek tym cudem:








xrog napisał/a:
Efekt jak z lensbaby... fajne.

Nie znałem wcześniej tej konstrukcji, bardzo ciekawa i inspirująca. Może spróbuję dorobić do swojej zabawki taki mechanizm śrubowy…
A może by dało się przerobić na coś takiego Geliosa?
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Zachęcony tym wątkiem zmajstrowałem sobie własnego tilt-shifta. Kupiłem Flektogona 50/4, osłonę gumową na amortyzator motocykla, najcieńszy pierścień pośredni do makro i 2 kawałkami drutu złączyłem wszystko w całość. Wziąłem to cudo ze sobą na ślub i wyszły takie fotki:
1.


2.


3.


4.


5.


Niestety wynalazek po 15 minutach rozpadł się, muszę wymyślić coś lepszego od skręcanego drutu do łączenia. Znakomicie spisuje się guma osłony amortyzatora, bez problemu wygina się na wszystkie strony.
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
Hobbystom podpowiem, że rózniaste złączki harmonijkowe, gumowe, można kupić w sklepach
z częściami zamiennymi do pralek.
Np. tu http://sklep.north.pl/waz-polaczeniowy/12905.html
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
hej wam...

dziś skombinowałem co nieco z heliosem 44-4 ... ale no ja nie wiem... nie mam wogóle ostrości.. kręce ostrością w różne strony i jakoś tego nie widzę... :/
da się takie coś zrobić z tym obiektywem czy mam szukać czegoś innego ?

podłączyłem potem jupitera 135mm no i coś tam już dało się zrobić lepiej... ale zabójcza ogniskowa ... :/ chciałbym nieco szerzej
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
piotrek0001, jak helios na m42 to raczej nie da rady. Całość polega na tym że średnioformatowe obiektywy mają większą odległość od matrycy. Jak odsuniesz zwykły to tak jak pierścienie, masz makro wtedy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach