Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Przestrzeń barw, a ustawienie CRT, a plik profilu CRT.
Czytam sobie o przestrzeniach barw, ustawieniach, gdzie czego lepiej używać. Minie jeszcze trochę czasu, zanim z chaosu porządek się wyłoni. Już mi oczy od tego czytania :shock:
Męczy mnie kilka pytań, na które nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi.
Zastanawiam się nad jedną rzeczą. :roll:

Mam monitor bańkowy, w którego menu mogę wybrać sRGB i wybieram sRGB. W aparacie ustawiam sRGB, w profilu PS ustawiam sRGB. Dodatkowo są jeszcze pliki z profilem monitora. OS ma prawidłowy driver monitora. Zdjęcia do labu.

1. Czy należy jeszcze wybrać plik profilu skojarzony z monitorem typu sRGB?
2. Czy zostać przy domyślnym pliku profilu monitora (czyli taki jaki ustawia się po wgraniu drivera od monitora) i dodatkowo skalibrować monitor metodą „na oko” ?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tomaszttr, przechodziłem to, kombinowałem z profilami itp. Wszystko to o kant d.., chyba że sam pójdziesz do tego labu obsługiwać maszynę :-) IMO jedyne wyjście - oddać kilka fotek dla testu, na oko ocenić jak się mają do tego, co na ekranie i w zależności od wyniku inspekcji:
- otworzyć piwo mówiąc "gotcha!"
- pokręcić gałkami na monitorze
- zmienić lab.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Moj kuzyn robi w Adobe RGB, na kompie obrabia w Adobe RGB, konwertuje na sRGB i do labu. Mowi, ze nie ma porownania do zdjec wykonywanych i obrabianych w sRGB, jesli chodzi np. o kolor skory.... :roll:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan, no niby jakim cudem....
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf, Ja to sobie tak tlumacze:

Przestrzen Adobe jest szersza, wiec robiac w niej zdjecia, rejestrujemy wiecej kolorow.
Co prawda w trakcie obrobki tych kolorow i tak nie widac, bo amatorskie monitory to +/- sRGB, ale... moze plik skonwertowany z aRGB do sRGB w Szopie lepiej oddaje kolory niz plik, ktory jest od razu w sRGB? :?:

Ja tego nie moge zweryfikowac, bo moje cyfrowe malpki canona rejestruja tylko w sRGB :-P

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bEEf, może właśnie cudem? ;-)

Tomaszttr, bierzesz odbitkę "wzorcową" z labu do chaty, taki sam plik wyświetlasz sobie na monitorku i kręcisz gałkami, żeby się zgrały oba obrazki. Ja tak zrobiłem i nie narzekam. W końcu nie trzeba na każdym zdjęciu robić jakiejś aptekarskiej korekty, no nie?
Howgh!

[ Dodano: 2007-04-25, 19:59 ]
Czytałem kiedyś, że jeżeli aRGB to jest 100% wypas, to sRGB ma już tylko 75%, a przestrzenie labów na oko 50% "miodności" wysublimowanego pierwowzoru. Chyba nie ma o co się napinać...

[ Dodano: 2007-04-25, 20:01 ]
O! Znalazłem sznurka:
http://www.phototrip.pl/p...le/profile.html
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
bEEf napisał/a:
otworzyć piwo mówiąc "gotcha!"


Tja... to napewno zrobię :mrgreen: :-B

dan, Twoja teoria może mieć dramatycznie małą rację bytu :-D , ale jednak może. Chodził mi po głowie taki pomysł, żeby po obróbce aRGB konwertować do sRGB, a potem do labu. W chwili uniesienia sprawdzę to organoleptycznie, albo powyższe założenie odnośnie konwersji jest, delikatnie mówiąc błędne.

Ryszard, dzięki za linka. Ostatnio zmienił się właściciel labu, do którego oddawałem filmy do obróbki. Pamiętam ten lab odkąd... sięgam pamięcią. Robili bardzo dobrze na materiałach FUJI. Goście chyba poszli na emeryturę :cry: Zobaczymy jakie "układy" da się wypracować z nowym właścicielem-laborantem i zrobię tak tak zasugerowałeś z ta odbitka wzorcową.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Tomaszttr, do labu to tylko w sRGB, bo oni maja pod to maszyny ustawione i jak zaniesiesz aRGB, to kupe dostaniesz.

Sens uzywania aRGB jest tylko wtedy, kiedy posiada sie urzadzenie rejestrujace w tej przestrzeni.

Tutaj Radek Przybyl wyjasnia, ze konwersja z Adobe RGB do sRGB wcale nie musi byc korzystna:
http://www.fotosite.pl/in..._fotolab%C3%B3w

Ja jeszcze nie znalazlem zrodla, ktore jednoznacznie wskazywaloby na zasadnosc stosowania aRGB w odniesieniu do konkretnych sytuacji :-?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Tomaszttr, dowiedz się od laboludków w jakiej przestrzeni barwnej wciągają pliki do maszyny. W "moim" labie jest tak: skany sRGB -> obróbka w sRGB -> do labu też sRGB, a maszyna (Agfa dLab) sama to sobie przekręca na swój profil. Więc ja się w ogóle tym nie martwię i programik do konwersji mogę skasować. :-> Pozdrawiam!
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
dan, przeca pisałem, że do labu w sRGB :-B

Dzięki za wszystkie rady. Jeżeli ktoś ma coś jeszcze do dodania (chociaż tyle już było na ten temat) to bardzo proszę.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Tomaszttr, pisales, ze miales taki pomysl :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach