Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 058
Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
- stosowanie narzędzia Split Toning (Tonowanie) globalnie na skanach czarno-białych; dopuszczalne kolory tonowania to: sepia, niebieski, złoty
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)
- zamiana zdjęć kolorowych na czarno-białe

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.
Każdy uczestnik może przysłać jedną pracę.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick . W przypadku jednego skanu nazwa TIFFa i rara taka sama. W przypadku przesyłania większej ilości zdjęć proszę o nazywanie TIFFów wg wzoru: PC_skan_nick_numer. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to godz. 22:00 18 maja 2010 (wtorek).
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Zapraszam do udziału :-D
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Przepraszam za opóźnienie. Przez to pakowanie się na PPD zapomniałam zupełnie o obowiązkach ;-)
1. D@dik


2. dybon


3. eAndre


4. Gringo


5. Iza


6. mario633


7. pawelek-79


8. pawgra


9. Setmag
 
Setmag  Dołączył: 19 Kwi 2009
dybon - bardzo przejrzyście i bez szumu co widać na prawej stronie koła, zrównoważony kontrast i ciepły kolorek.

Podążając za pomysłem xneona z wypisywaniem czego subiektywnie brakuje, plus od siebie dodam również co mi się podoba w pozostałych:

D@dik - osty kontraścik widać artefakty szczególnie po lewej stronie.
eAndre - wszystko OK podobnie jak dybon.
Gringo - nieco śmielszy od poprzednika kontrast przez co wygląda efektownie lecz uciekło parę detali.
Iza - również ciekawie jak w przypadku dybona i eAndre
mario633 - przesycone kolorki i agresywny kontrast jako miniaturka wygląda ciekawie lecz przy stosunku 1:1 wychodzi zbytnie "podkręcenie".
pawelek-79 - ciekawy sprany efekt i przy tym bardzo ciepła charakterystyka wygląda dzięki temu jak stara fotka
pawgra - musisz mieć coś nie tak z monitorem ew. ustawieniami w programie

Zdecydowanie lepiej jest brać pod uwagę wszystkich uczestników, przeglądałem jak wyglądały stare PC oraz RC i powiem szczerze ,że o wiele więcej się o pracy mówiło oraz oceniano często wszystkich - co moim zdaniem jest bardzo dobrym sposobem na szlifowanie swojego warsztatu.
 

D@dik  Dołączył: 06 Cze 2008
Najbardziej podoba mi się eAndre....ładnie "naświetlone" i najwięcej detali widać na nim....
Potem Dybon , ale tu troszku ciemniej na zdjęciu...
Potem Setmag - trochę mi jakoś leci w fiolety też śnieg w nadkolach...
To na pudle ;-)
Za Setmagiem powtórzę, że Pawgra może ma coś z kalibracją monitora... no chyba że celowy silny efekt artystyczny...
Aha moje się mi też podoba ;-P ....próbowałem oddać kolory w jakich się malowało VW Passaty (podejrzewam że na fotce to on) - tu zbliżony do butelkowych zieleni ;-)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
kurna... u mnie ten obrazek wgląda ZUPEŁNIE inaczej... w jaki sposób mam dobrze skalibrować monitor w lapku ??

Iza - skasuj moją pracę plizz... przecież tego nie da się oglądać...
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
widzę, że żadnych detali ze śniegu w kole nie dało się wyciągnąć - tak jednolicie jest zbity?
D@dik wygrywa, głównie dlatego że reszta za szaro :) choć gdyby za kontrastem mario633 dodać trochę nasycenia...
 

D@dik  Dołączył: 06 Cze 2008
Pawgra był wątek http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=8493 kalibracyjny...można popróbować, chociaż lapkowe LCD są trudne do ustawienia i często różnie jest z regularnością podświetlenia na nich...
 
Setmag  Dołączył: 19 Kwi 2009
xneon - dokładnie śnieg na felaszce jest zbity, można co prawda przedstawić delikatną fakturkę ale jeśli próbuje się ostrzej to wszystko inne leci na łeb.
D@dik czasami wywołując fotki sugeruję się faktycznymi kolorami ale jeśli chodzi o motoryzację nie mam dobrej orientacji, kolorek podszedł mi pod metalik ala Laguna Initiale Paris 8-) kiedyś taką na fotce gruntownie wywoływałem.

A co do kalibracji to jest coś tutaj naprawdę pokombinowane, wątpię żeby lapek miał tak od nowości, nie wydaje mi się aby był to po prostu słaby ekran - coś musiało być przypadkowo grzebnięte w profilach.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
xneon napisał/a:
widzę, że żadnych detali ze śniegu w kole nie dało się wyciągnąć - tak jednolicie jest zbity?

tak

D@dik napisał/a:
próbowałem oddać kolory w jakich się malowało VW Passaty (podejrzewam że na fotce to on) - tu zbliżony do butelkowych zieleni

Tak, na fotce to on. Kolor zielony, ale czy butelkowy, to nie wiem. :P
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Mi znowu pasuje praca mario633, kolor lakieru jest taki "żywy".
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
pawgra napisał/a:
Iza - skasuj moją pracę plizz... przecież tego nie da się oglądać...
pawgra, sorry, ale się spóźniłeś z prośbą - byliśmy już na PPD ;-)
Teraz to będzie głupio skasować, bo ludzie, bo nie będzie wiadomo, o czym ludzie pisali.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach