Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
dyfuzor ? cos co lepiej oświetli makro...
cześc wszystkim,
byłem dzisiaj w plenerze i chcac zrobic makro foto z użyciem lampy blyskowej i zbliżeniem sie maxymalnie do obiektu moj obiektyw z raynoxem na snap-on przysłaniają swiatło z lampy i zdjecie jest oświetlone w 3/4. Dolna czesc zdjecia to jest jeden cień.

Niestety w tej chwili nie mam sponsora :D aby kupic jakis bajer typu lampa, dyfuzor zeby lepiej oświetlało, chcę zrobic własnorecznie takie "coś" nakładajac na lampę, zeby umozliwiło pełne oświetlenie i zarazem bardziej miekkie światło.

Macie jakies sugestie, pomysły ?
 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
najprosciej zrobić rozpraszacz:



Z soniaczem nawet nieźle działał.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
1. Wywal mocowanie snap-on i zastosuj zamiast niego redukcję filtrową z gwintu Twojego obiektywu na stosowany przez Raynoxa M43. Mocowanie snap-on nie dość zę nie gwarantuje pokrycia osi optycznych obiektywu i konwertera to jeszcze poszerza niepotzrebnie koniec obiektywu utrudniając zarowno kadrowanie (np. zrobienia zdjecia siedzącemu na ziemi owadowi z jego poziomu) jak i oświetlenie motywu (cień który opisujesz).
2. Weź białą chusteczkę higieniczną (np. Velvet z supermarketu), wytnij z niej kawałek o rozmiarach ok. 10x15cm, włóż w przezroczystą torebkę foliową (mniej się brudzi) i zamocuj na ramce z drutu nad konwerterem pod kątem ok. 45 stopni. Błyskając nawet lampą wbudowaną w taką chusteczkę uzyskasz całkiem przyjemne oświetlenie motywu. Muisz tylko sprawdzić, do jakiej liczby będziesz mógł przymknąć przysłonę, aby energii błysku lampy wystarczyło (np. w K10D z SMC-FA100f2.8 macro i DCR250 przy minimalnej odległości ostrzenia i czułości 200ISO lampa wbudowana wyrabia się do przyslony 22 - oczywiście z Twoim obiektywem może być inaczej ze względu na inną jego długość).
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Prostokąt 7x10cm (strzelam z wymiarem, trzeba dopasować eksperymentalnie do obiektywu) z kalki technicznej wstaw pomiedzy Raynoxa i obiektyw. Możesz przykręcić ten papier przejściówkami, przymocować snap-onem, etc. Stoi on pionowo na końcu wysuwającego się obiektywu.

Modyfikacje:
- kalkę możesz zalaminowac (będzie trwalsza)
- kalkę możesz pochylić o 45 stopni, zrobić jakieś dodatkowe elementy zbierające więcej światla z lampy, etc...

Mi działa bezbłędnie dla 70-300mm i 100mm, ładnie doświetla te elementy, które normalnie by się nie doświetliły bo zasłaniał je obiektyw i oczywiście zmiękcza światło. W terenie można takim zalaminowanym pracować w rosie czy deszczu.

Nie wiem czy to miało ze 2 mm:
http://algorytmy.pl/foto/index.php?id=2409
i oczy: http://algorytmy.pl/foto/index.php?id=2410

Jeszcze warto dać +1EV (czasem +2EV) aby zdjęcia były jaśniejsze. A błysk +1, bo zwykle światła dla 200ISO brakuje.
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
dziekuje, tak zrobie z tą husteczką i drutem.
Cobretti, ładne zdjecia muchy, niestety jak ja załoze raynoxa do mojej sigmy 70-300 to maxymalna ogiskowa której moze uzyc wynosi okolo 135mm bo przy dłuższej mam mydło i bardzo małą GO. Na dodatek przez załozenie raynoxa do sigmy musze z niego wykręcic jedną soczewke (z dwoma jest wszystko zamydlone)

PS: wczoraj mnie bardzo nerwy poniosły i przekonałem sie ze jednak musze kupic jakis manualny obiektyw z ogniskowa około 135-200mm. Co polecacie na ta chwile i żeby jego jakosc ostrzenia byla wporządku ?
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Bomber, kup Pentax 100mm macro 1:1, Tamron 90mm 1:1 lub Sigme 105mm 1:1 - wazne jest odwzorowanie 1:1, bo tylko tak zrobisz dobre makro... Ja mam Pentaxa 100mm, jest dla mnie najwygodniejszy, najlzejszy i najmniejszy, ladnie wspolgra z Raynoxem (mam pierscien - przejsciowke do wkrecenia Raynoxa bez snap-on)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Może coś takiego cię zainteresuje:
http://cgi.ebay.de/Vivita...1QQcmdZViewItem
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Podobnież bardzo, bardzo dobre szkiełko.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
argawen napisał/a:
Podobnież bardzo, bardzo dobre szkiełko.

a i cena nie jest powalająca, ale to jeszcze 6 dni
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
tamron 90 jednak odrazu odrzucam, poniewaz swoje kosztuje i moim zdaniem na moim miejscu nie oplaca mi sie (narazie) kupowac 90mm za taką kwote.
chce jakis manualny obiektyw, o wiele tanszy

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach