Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
fota na tradycyjnym papierze - "rozjazd"
No mam problem 1 lub 2 fotografie mojego ojca zaczynaja dosc mocno....nabierac dodatkowych barw....o ile wiem to wina zlego utrwalenia lub....?
Czy znacie "przepis" na ratowanie..... to sa pojedyncze sztuki odbitek :cry:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To znaczy co się dokladnie z nimi dzieje ? Ciemnieją Ci w światlach, czy zaczyna wyłazic sreberko, bo rozumiem , że czarno-białe ?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
problem raczej w bielach ....

[ Dodano: 2007-04-28, 21:48 ]
ida w braz lub taki zabrodzony roz
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No to rzeczywiscie nieutrwalone do końca. Nie wiem czy kąpanie w utrwalaczu teraz pomoże-raczej tego co zafarbowało już nie usunie. Mam gdzieś opisany jakiś sposób na to chyba - poszukam i krzyknę co znalazłem.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzieki.....
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Fafniak, Znalazłem coś takiego ( nauka radziecka ma sposoby na wszystko :mrgreen: ) Cytuję cały opis w luźnym tłumaczeniu z rosyjskiego :" sposób przydatny dla odbitek, rzadziej dla filmów w przypadkach niedostecznego płukania, błędów w procesie utrwalenia i przy konieczności długotrwałego przechowywania obrazów. Zaleca się stosować przed osłabianiem, wzmacnianiem i tonowaniem, przyrządzać bezpośrednio przed użyciem. Roztwór jest nietrwały i nie mozna go przechowywać. Skład : woda utleniona 3% -125 ml, amoniak roztwór 3 % - 100 ml i woda do 1 litra. Odbitkę po płukaniu ( czyli mokrą ) trzymać w roztworze nie dłużej niż 6 minut, po czym ponownie płukać nie mniej niż 10 minut."
Inne sposoby jakich się doszukałem to kąpiel w sodzie ( ale nie piszą dokładnie w jakiej ) i w bardzo słabym roztworze nadmanganianu potasu - ale niestety nie ma żadnych szczegółów co do stężenia , czasu itp. Tyle się doszukałem i nic Ci niestety więcej nie poradzę . Zastrzegam, że nie stosowałem nigdy żadnej z tych metod , więc na doświadczenie moje w tym zakresie nie licz niestety. W ogóle to literatura mówi że ten zafarb różowawo-brązowy jest też skutkiem podwyższonej zawartości siarki w wodzie, lub powietrzu i to trzeba brać pod uwagę przy sposobie przechowywania odbitek itp. A tak na marginesie mnie dawno temu nauczyli ,że utrwalać trzeba zawsze 10 minut, a płukać 45 i nawet na papierach wielogradacyjnych do dziś to stosuję . Przynajmniej tyle z moich zdjęć, że mnie przetrzymają, a obraz się chyba nie wypłucze. :roll:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada,- dzieki po dlugim lykendzie chyba bede staral sie ratowac fote...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ponowne utrwalenie powinno pomoc. Co do cofniecia "rozowienia" - jak dada, tez o tym slyszalem. Ale utrwal jeszcze po tym, i dluuugo plucz.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Fafniak a dlaczeko tych zdjęć nie zeskanujesz :?: (pytanie to nie jest prowokacją, nie znam się więc pytam. Dla mnie laika wydaje się logicznym, że odbitkę mozna zeskanować i to chyba wystarczy żeby uratować zdjęcie?)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
awakqwq,
to tez jest wyjscie ale podstawa jest uratowanie odbitki....wiesz odbitka zrobiona "oryginalna" reka tworcy ma dla mnie wieksze znaczenie niz zrobiona potem na jakims plastiku....
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Fafniak ok rozumiem, ale czy w takim razie optymalnym rozwiązaniem nie byłoby uratować orginał i wykonać skan?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tak takie jest optimum..... problem polega na tym ze wiekszosc fot jest w duzyzh oprawach.... to trzeba rozbebeszyc......a ja nie mam na to zbyt wiele czasu i umiejestnosci zeby to potem posklejac...
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
ale do chemii też będziesz musiał rozbebeszyć
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tak wiem i strasznie mnie to martwi.....
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Tak czytam to, co Dada, znalazł, ale mi to wygląda na sposób na obielenie papieru albo zdjęcia i zalatuje znaczą agresją chemiczną.
Zrobiłbym tylko porządne utrwalenie i porządne płukanie po tym i nic więcej. W najgorszym razie, proces powinien się zatrzymać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach