jajurek  Dołączył: 10 Mar 2007
Negatyw albo slajd - i co dalej?
Chciałbym zapoczątkować wątek przeznaczony dla entuzjastów korpusów analogowych, mianowicie co koledzy robią po wywołaniu filmu negatywowego lub slajdowego, bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że idą do zakładu fotograficznego i zamawiają odpowiedni format odbitek słowami: "po jednej z udanych". Oczywiście chodzi mi o otrzymanie plików cyfrowych w celu dalszej obróbki na komputerze - czy na przykład używacie skanera negatywowego, czy oddajecie filmy do skanowania w porządnym zakładzie, czy zamawiacie odbitki i skanujecie je na domowym skanerze płaskim? Podobne dyskusje prowadzone są na innych forach, proszę np. zapoznać się z dyskusją na Canon Board:

http://canon-board.info/showthread.php?t=5831
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wywołuję negatyw. Skanuję całość, próbując w ten sposób odnaleźć choć jedną udaną fotę. W przypadku symbolicznego bingo! zlecam wykonanie odbitki w labie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Po wypstrykaniu rolki wracam do domu, wywoluje, susze i skanuje.

I tak (prawie) codziennie :evilsmile:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W czasach nie tak bardzo odległych (czyli jeszcze półtora roku temu) negatywy i slajdy (raptem zresztą 4 czy 5) skanowałem sam na dedykowanym Umaksie Powerlook 270+ (2700 dpi, 2.8 Dmax). Powód był oczywisty - zdjęcia z labu były, delikatnie mówiąc, "takie sobie". Jakieś dwa lata używałem tego skanera, a i teraz czasem się przydaje. Efekty (w subiektywnej ocenie) uzyskiwałem "całkiem niezłe" 8-)

Jednak z czasem coraz częściej zdarzało się, że nie mogłem dojść do ładu z kolorami/kontrastem, mimo, że używałem 2-3 typów negatywów (Kodak Royal Supra 400, Fuji Reala 100, czasem Kodak Portra, rzadko Kodak Profoto 100) i sądzę, że były to przypadki złego wywołania. To był bezpośredni powód mojego przejscia na cyfrę.
 
jajurek  Dołączył: 10 Mar 2007
Dziękuję za odpowiedzi i proszę o dalsze - rozumiem, że Michu i alkos pracują na fimach czarno-białych, czy może wywołują w domu np. negatywy kolorowe w procesie C41? Byłoby to chyba trochę trudne. I co dalej- na czym to skanowanie jest realizowane? Osobiście dotychczas wszystkie kolorowe negatywy skanowałem w zakładzie Agfa Center we Wrocławiu - koszt skanowania jednego filmu 10 zł, klatka 2000x3000; pracuję wyłącznie na Fuji Superia 200; teraz wstępnie skanuję w domu na Minolcie Scan Dual II - stary skaner, ale daje dobre wyniki. Podstawową wadą jest brak możliwości automatycznego usuwania rys i kurzu, zaletą dobra ostrość i niezłe kolory; kupiłem go niedawno na eBayu za umiarkowaną cenę ok.130 euro. Kto skanuje za pomocą skanera negatywowego, może zwrócić uwagę na przepis jednego z kolegów na temat odszumiania i wyostrzania skanów.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam Epsona Perfection 2450 Photo. Do moich zastosowań wystarczający. Skanery dedykowane są zdecydowanie lepsze, ale to w końcu protoplasta tej linii. Ostatni z rodziny - Epson V700 jest na tyle rewelacyjny, że zapomniałbym o jakichkolwiek innych maszynach do skanu. Wadą mojego egzemplarza z całą pewnością jest szybkość.
Sam nie jestem ciemniakiem i filmy wybieram albo do C41, albo zlecam wywołanie w labie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
jajurek napisał/a:
alkos pracują na fimach czarno-białych, czy może wywołują w domu np. negatywy kolorowe w procesie C41?


cz-b w domu, c-41 w pracy.

skanuje na minolcie 5400 II, bo 'roboczy' d-lab 2 to sie do wgladowek moze nadaje... ale za to kolory wyciaga piekne z negatywow. A w domu sie z tym mecze nieziemsko...
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Re: Negatyw albo slajd - i co dalej?
Kolorowe negatywy i pozytywy wywołuję w labie, jednocześnie zlecam skanowanie - jakość max do www i jako wglądówki. Z ładniejszych zlecam odbitki.
Czarno białe wywołuję samodzielnie, tak też robię odbitki. Jeśli mam coś do zawieszenia w foliowychportach to też do labu.
 
jajurek  Dołączył: 10 Mar 2007
Może teraz kilka słów na temat: co dalej, jeżeli np. chcemy otrzymać powiększenia na dobrym poziomie - mianowicie czy na drukarce (jakiej), czy na papierze fotograficznym? Osobiście przygotowuję swoje prace do formatu 30x45 cm, pod Photoshopem CS2, z uwzględnieniem profilu papieru fotograficznego - np. firma Agfa taki profil zapewnia. Oczywiście w tym celu trzeba mieć dobrze skalibrowany monitor - do tego celu używam kalibratora Spyder2. Proszę o głosy w dyskusji, dodam jeszcze, że pliki cyfrowe przesyłam przez Internet, a gotowe powiększenia odbieram w zakładzie. Pozdrowienia!
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ja mam taki sytem (niezle dziala, ale sporo kosztuje):
1. Wywolanie w labie, skan jako wgladowki - 30zl
2. Skanowanie wybranych klatek na Coolscanie 9000
1 klatka do 20x30cm - 7zl
1 klatka do 40x60cm - 25zl
3. Obrobka na kompie - 0zl ;-)
4. Powiekszenia do 20x30cm - dobitki w labie - 14zl/szt
5. Powiekszenia powyzej 20x30cm - wydruki na drukarce Epson Stylus PRO 7800 wpietej w system WYSIWYG (na wydruku dostaje to, co widze na monitorze w studio) - np. wydruk 40x60cm - 37 zl

Jak kupie skaner to dosc mocno zredukuje koszty:
1. Wolanie bez skanowania 6,5 zl
2. Skanowanie do 20x30 - 0 zl (skaner domowy musi wystarczyc)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
Ja mam taki sytem (niezle dziala, ale sporo kosztuje):
1. Wywolanie w labie, skan jako wgladowki - 30zl
2. Skanowanie wybranych klatek na Coolscanie 9000
1 klatka do 20x30cm - 7zl
1 klatka do 40x60cm - 25zl
3. Obrobka na kompie - 0zl ;-)
4. Powiekszenia do 20x30cm - dobitki w labie - 14zl/szt
5. Powiekszenia powyzej 20x30cm - wydruki na drukarce Epson Stylus PRO 7800 wpietej w system WYSIWYG (na wydruku dostaje to, co widze na monitorze w studio) - np. wydruk 40x60cm - 37 zl

Jak kupie skaner to dosc mocno zredukuje koszty:
1. Wolanie bez skanowania 6,5 zl
2. Skanowanie do 20x30 - 0 zl (skaner domowy musi wystarczyc)

ja mam jeszcze tańszy system :)

1.wywoływanie u siebie - cos liczyłem że ok.1pln wychodzi (rodinal nawet dużo mniej!)
2.skanowanie wszystkiego a dual scan IV u siebie
3. odbitki 20x30 pojedyńcze za 5pln z D-LAB'a 2 jki .
a większych jeszcze nigdy nie robiłem..
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
dan napisał/a:
Ja mam taki sytem (niezle dziala, ale sporo kosztuje):
1. Wywolanie w labie, skan jako wgladowki - 30zl
2. Skanowanie wybranych klatek na Coolscanie 9000
1 klatka do 20x30cm - 7zl
1 klatka do 40x60cm - 25zl
3. Obrobka na kompie - 0zl ;-)
4. Powiekszenia do 20x30cm - dobitki w labie - 14zl/szt
5. Powiekszenia powyzej 20x30cm - wydruki na drukarce Epson Stylus PRO 7800 wpietej w system WYSIWYG (na wydruku dostaje to, co widze na monitorze w studio) - np. wydruk 40x60cm - 37 zl

Jak kupie skaner to dosc mocno zredukuje koszty:
1. Wolanie bez skanowania 6,5 zl
2. Skanowanie do 20x30 - 0 zl (skaner domowy musi wystarczyc)


Dio Mio! Ale zdzierają, u mnie odbitka a4 w Płocku kosztuje 2zł a skanowanie całego negatywu do odbitek 20x30 to koszt około 15 zł dodatkowo z ustawianiem dla kazdej klatki osobnych parametrów skanowania (jeśli np film nie był robiony w jednym miejscu i oświetleniu).
Chyba taniej Cie wyniesie przyjechać do Płocka i to zrobić :)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Skanowanie negatywu do 20x30 za 15zl?

Te 20x30 to w ile dpi i na jakim skanerze?
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
ba zebym to ja wiedział. Wiem, że odbitki potem ładnie wychodzą. No ale być może i mniejsze faktycznie niż potrzebujesz. Jednak jeśli chodzi o wieksze rozdzielczosci to i tak myślę ze wyjdzie spooooro taniej
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
kosafwc napisał/a:
ba zebym to ja wiedział. Wiem, że odbitki potem ładnie wychodzą. No ale być może i mniejsze faktycznie niż potrzebujesz. Jednak jeśli chodzi o wieksze rozdzielczosci to i tak myślę ze wyjdzie spooooro taniej

Rozumiem, tyle ze mi bardziej zalezy na gestosci optycznej niz na rozdzielczosci - nie odrozniam 200dpi od 300dpi :-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
kosafwc napisał/a:
ba zebym to ja wiedział. Wiem, że odbitki potem ładnie wychodzą. No ale być może i mniejsze faktycznie niż potrzebujesz. Jednak jeśli chodzi o wieksze rozdzielczosci to i tak myślę ze wyjdzie spooooro taniej

Rozumiem, tyle ze mi bardziej zalezy na gestosci optycznej niz na rozdzielczosci - nie odrozniam 200dpi od 300dpi :-)


ja skanuje za 15pln w 3200 dpi i 3.4Dmax ma skaner:)
30x40 w 300dpi
w *.dng
(taka mała kryptokreklama)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla, juz kiedys analizowalem Twoja oferte i wyszlo mi, ze bardzo dobra cena, ktora proponujesz, przegrywa z moja niechecia do stania w kolejkach na poczcie :-P :mrgreen:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
guerilla, juz kiedys analizowalem Twoja oferte i wyszlo mi, ze bardzo dobra cena, ktora proponujesz, przegrywa z moja niechecia do stania w kolejkach na poczcie :-P :mrgreen:


przy dużej ilości negatywów..np.10-20-30.. to dzwonisz po kuriera on ci przyjeżdza do domu i pakuje wszystko bezpiecznie a dzien później są u mnie:)
ale ja do niczego nie mamawiam:P
Pozdrawiam
 
jajurek  Dołączył: 10 Mar 2007
Napisał dan:

Cytat
Ja mam taki sytem (niezle dziala, ale sporo kosztuje):
1. Wywolanie w labie, skan jako wgladowki - 30zl
2. Skanowanie wybranych klatek na Coolscanie 9000
1 klatka do 20x30cm - 7zl
1 klatka do 40x60cm - 25zl
3. Obrobka na kompie - 0zl
4. Powiekszenia do 20x30cm - dobitki w labie - 14zl/szt
5. Powiekszenia powyzej 20x30cm - wydruki na drukarce Epson Stylus PRO 7800 wpietej w system WYSIWYG (na wydruku dostaje to, co widze na monitorze w studio) - np. wydruk 40x60cm - 37 zl

Jak kupie skaner to dosc mocno zredukuje koszty:
1. Wolanie bez skanowania 6,5 zl
2. Skanowanie do 20x30 - 0 zl (skaner domowy musi wystarczyc)


Mój system jest chyba tańszy, może go sprecyzuję:

a) Technika analogowo-cyfrowa:

Wywołanie negatywu z foliowaniem: 6,50 zł;
Skanowanie w zakładzie Agfa (rozdzielczość 6 mln: 2000x3000), zapisane na CD:
9 zł za 1 film (po uwzględnieniu 10% upustu dla stałego klienta);
Przygotowanie plików odbitek 30 x 45 cm z profilem do Photoshopa (rozdzielczość 400DPI), przesłanie Internetem do zakładu do wykonania na naświetlarce laserowej - 12 zł za 1 szt. (promocja, przedtem było po 19 zł).
Dokonanie przelewu na konto zakładu (lub przekaz pocztowy);
Odbiór powiększeń w zakładzie po emailowym powiadomieniu.

b) Technika cyfrowa:

j.w. Przygotowanie plików odbitek...(do końca).

Wydaje mi się, że jest to optymalna metoda, zarówno jeśli chodzi o koszty, jak i jakość. Inną wersją jest ominięcie skanowania w zakładzie, zamiast tego skanuję na negatywowym skanerze Minolty - ostrość jest nawet lepsza, rozdzielczość również (2800 dpi), ale trzeba się napracować przy plamkowaniu - ma to sens tylko dla wybranych klatek.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach