milo  Dołączył: 01 Sie 2006
To jest tak:
Zwiekszamy wartosc przyslony - otwor wzgledny staje sie mniejszy.
Zmniejszamy wartosc przyslony - otwor wzgledny staje sie wiekszy.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
milo napisał/a:
Zwiekszamy wartosc przyslony - otwor wzgledny staje się mniejszy.
Zmniejszamy wartosc przyslony - otwor wzgledny staje się wiekszy.

Owszem, pod warunkiem, że nie pamiętamy, że to jest ułamek czyli 1:2.8 czy 1:22.
Bo wtedy jest na odwrót :evilsmile:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Chmarski napisał/a:
Owszem, pod warunkiem, że nie pamiętamy, że to jest ułamek czyli 1:2.8 czy 1:22.
Bo wtedy jest na odwrót :evilsmile:


Nie wiem o co Ci chodzi...
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
1:2.8 jest liczbą większą niż 1:22.
Na pierścieniach (w aparatach gdy nie używamy pierścienia) dla ułatwienia jest podane 2.8, 5.6 czy 22. Dla ułatwienia by nie pisać za każdym razem ułamka. Na tej samej zasadzie jak czas otarcia migawki.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
1:2.8 jest liczbą większą niż 1:22.


No tak, ale stosuje sie uproszczone podawanie wartosci 2.8 5.6 8 11 ect...
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jednym słowem - na drugi raz muszę się po prostu bardziej precyzyjnie wyrażać i powiedzieć:
Należy zwiększyć GO, czyli zwiększyć wartość przesłony [czyli zmniejszyć dziurkę ;-) ].

Ufff...
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
mygosia napisał/a:
Jednym słowem - na drugi raz muszę się po prostu bardziej precyzyjnie wyrażać i powiedzieć:
Należy zwiększyć GO, czyli zwiększyć wartość przesłony [czyli zmniejszyć dziurkę ;-) ].


mygosia, zawsze warto powiedziec: Zmniejsz otwor przeslony poprzez zwiekszenie jej wartosci liczbowej na obiektywie/aparacie. To to chyba dla kazdego jest jasne.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
milo napisał/a:
Zmniejsz otwor przeslony poprzez zwiekszenie jej wartosci liczbowej na obiektywie/aparacie. To to chyba dla kazdego jest jasne.
Optymista.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
to już chyba łatwiej powiedzieć " ustaw na 11" ;-) Kiedyś zacząłem tłumaczyć koleżance, co znaczą te cyferki na obiektywie i jak zrobić, żeby było widać świecznik i kolegę, który jest za nim, ona się pogubiła, ja zaplątałem - " ustaw na 11" rozwiązało nasz problem.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
A jak chcesz by obrazek wiszący naścianie za kolegą był także dobrze widoczny, to ustaw 45... :-P
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Optymista.


Wierze w ludzi po prostu ;)

Cytat
to już chyba łatwiej powiedzieć " ustaw na 11" ;-) Kiedyś zacząłem tłumaczyć koleżance, co znaczą te cyferki na obiektywie i jak zrobić, żeby było widać świecznik i kolegę, który jest za nim, ona się pogubiła, ja zaplątałem - " ustaw na 11" rozwiązało nasz problem.


No ja iwem ze sa mniej i bardziej ciezkie przypadki, czasem wystarczy wytlumaczyc, a czasem nei warto zaczynac tlumaczyc.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
milo napisał/a:
No ja iwem ze sa mniej i bardziej ciezkie przypadki

Ludzkość dzieli się na dwie części: tych normalnych i resztę. Do reszty należą: informatycy, fotopstryki, garbusiarze (to do mygosi ;-) ), harleyowcy, amigowcy .... i cała masa innych świrów :mrgreen: Można dojść do wniosku, że rezty jest więcej :evilsmile:
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
No proszę.. margines staje się ogółem :shock:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
zorzyk, to jest golf, ale też vw ;-)
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
mygosia napisał/a:
Jednym słowem - na drugi raz muszę się po prostu bardziej precyzyjnie wyrażać i powiedzieć:
Należy zwiększyć GO, czyli zwiększyć wartość przesłony


A mnie się wydaje, że najbardziej intuicyjne i precyzyjne jednocześnie jest mówienie:
przymknij/otwórz przysłone.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dla mnie "zwiększ przysłonę" jest jasne. Bo ja jestem umysł ścisły. Do tego informatyk. Więc? Więc jak mam wątpliwości, to badam niezmienniki układu w punktach granicznych. A więc:

- jak w ogóle nie ma przysłony (brak, zero, null, czesi zajumali), to jest pełna dziura, rajt?

- czyli każde zwiększenie przysłony (cokolwiek więcej niż zero) to zmniejszenie dziury (bo zwiększyć od pełnej się nie da), rajt?

Proste.

[ Dodano: 2007-05-03, 19:49 ]
Poza tym - wyjaśnienie dla absolwentów kierunków humanistycznych: "zwiększyć przysłonę" jest co do znaczenia identyczne ze "zwiększyć przysłonięcie".
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
bEEf, czyli tak jak napisałam w pierwszym poście :-D
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No właśnie, czyli odwrotnie ;-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
No to teraz wszystko jasne. :)
Czyli przesłona f/0 :-P
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
przez 0 się nie dzieli, no ale u nas na Pentaksie wszystko możliwe :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach