bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
motaba_virus napisał/a:
tulipany do szerszych katow , tam gdzie boki moglyby winietowac (dlatego sa wyciete ) pelne do reszty...

Do tele też są tulipany. One są zawsze lepsze, tylko że nie do każdego obiektywu można je wkręcić. Obiektyw tulipan-friendly to taki, który:
a) ma do niego bagnet
b) nie kręci mordką przy ostrzeniu.
Cechy a i b oczywiście idą zazwyczaj w parze ;-)
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
bEEf napisał/a:
Do tele też są tulipany. One są zawsze lepsze

fakt moj blad, chociaz nigdy nie moglem pojac jaka jest przewaga tulipana przy tele (no poza wygladem ;-) )
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
motaba_virus napisał/a:
fakt moj blad, chociaz nigdy nie moglem pojac jaka jest przewaga tulipana przy tele (no poza wygladem

No ba, profi wygląd to podstawa ;-)
A na serio - tulipan dlatego, że jest tak fantazyjnie powycinany, ma dużo większą powierzchnię osłaniającą niż lita osłona zrobiona tak, by nie winietować. Po prostu tulipan można dociąć "na styk" do faktycznego obszaru "zbierania" danego obiektywu.
 

catar  Dołączył: 16 Gru 2009
Zamiennik tulipana do kita:
http://www.allegro.pl/ite...6_dedykowa.html

Na allegro jak na razie widziałem tylko u jednego sprzedawcy.

Najlepiej na aukcjach szukać po modelu osłony:

PH-RBA
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
bEEf napisał/a:
A na serio - tulipan dlatego, że jest tak fantazyjnie powycinany, ma dużo większą powierzchnię osłaniającą niż lita osłona zrobiona tak, by nie winietować. Po prostu tulipan można dociąć "na styk" do faktycznego obszaru "zbierania" danego obiektywu.

No tak, tylko zawsze mi sie jakos wydawalo ze przy normalnych oslonach do tele przednia soczewka i tak juz jest tak gleboko, ze zaden blik jej nie grozi...
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Nie chce zakładać nowego wątku. Mam malutki problem z tulipanem w kicie.
Natomiast nie trzyma się obiektywu już tak jak kiedyś i nie zakłada się z takim samym oporem lecz wisi prawie luźno na obiektywie. Na oko wszystko wygląda ok, nic nie jest połamane. Myślicie, że ten plastik sie wyrobił?;>
 

Piciu  Dołączył: 13 Lip 2010
Chcaiłem kupić osłonę do obiektywu 50-200 i znalazłem coś takiego
http://193.23.48.135/item...od_fripers.html
Zastanawiam się tylko czy nie jest ona za długa, gdyż opisano ją jako osłonę do obiektywów 70-200. Czy ktoś kto ma oryginalną osłonę PH-RBB mógłby zmierzyć jej długość i średnicę na jej końcu?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
raczej nie powinna być za długa, bo będąc osłoną uniwersalną, musi być przystosowana do FF, natomiast na APS-C osłona może być jeszcze dłuższa, więc IMHO jeżeli pasuje do 70-200 FF, to będzie pasić równie dobrze do 50-200 APS-C
 

Fazi  Dołączył: 06 Cze 2010
Może mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić jaki tulipan mowa o oryginalnym będzie pasować do obiektywu SMC DAL 1:3.5-5.6 18-55mm AL

Bo powoli się gubię:
Dostałem linka że niby ten:

http://www.e-cyfrowe.pl/p...na-p-14827.html

W tym temacie znowu widzę, że to ma byc ph-rba.

Wiec proszę mi powiedzieć który będzie 100% pasować
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Na 100% nie ten z linka (to jest do WR czyli PH-RBC). Potrzebujesz osłony PH-RBA z tego co się orientuję. Pięć postów wcześniej catar podał linka do zamiennika, poza tym pojawiło się tego sporo na ebay-u i to z darmową wysyłką np: http://shop.ebay.com/?_fr...-All-Categories
Ale to wszystko podróbki, oryginał ponoć drogi.

 
Radolex  Dołączył: 03 Kwi 2010
Do opakowania z aparatem dokładali taką książeczkę o obiektywnie... no i w niej z tego co pamiętam w zakładce dotyczącej akcesoriów jest podany rozmiar filtra, i jakie osłony pasują do jakich obiektywów.
Nie mam do tego w tej chwili dostępu więc nie napiszę, ale może ktoś z was się pokusi ;-)
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Mam kita II i WR, z tego co kojarzę to tylko WR ma inną osłonę pozostałe mają PH-RBA 52mm i taka jest na dwójce. W aukcjach z ebay-a, podają właśnie że PH-RBA jest do kita I.
 

Fazi  Dołączył: 06 Cze 2010
Makler, dzięki za pomoc :-B
 

LysyRudy  Dołączył: 10 Sty 2010
PH-RBA 52mm takie pasują na 100% do kita dal. Parę dni temu kupiłem na allegro za 40 zł zamiennik.
 
tomdoe  Dołączył: 04 Sie 2010
Po co kupować skoro można sobie samemu zrobić a raczej wydrukować :)

http://www.lenshoods.co.uk/
 

Fazi  Dołączył: 06 Cze 2010
To też jest jakieś wyjście, lecz słabe fizycznie, a do tego trzeba mieć sprawną drukarkę ;-)
 

k.kowalski  Dołączył: 20 Mar 2010
Ponawiam pytanie MMM

Czy osłony przeciwsłoneczne (ta dodawana do Pentaxa 18-55) powinny się tępić (ząbek)? Po 2 latach użytkowania po prostu nakręcam go na obiektyw bo plastikowy zatrzask najzwyczajniej się zjechał. Nie wiem jak to powinno wyglądać, ale żywotność tulipana jest tragiczna.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
k.kowalski, tulipan który przyszedł razem z 18-55 jakieś 5.5 roku temu nadal zatrzaskuje się na obiektywie, choć wyraźnie z mniejszym oporem niż za czasów nowości.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
k.kowalski napisał/a:
Czy osłony przeciwsłoneczne (ta dodawana do Pentaxa 18-55) powinny się tępić (ząbek)?

W Sigmie 24-60 tak mi się zrobiło.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ściera się plastik zwyczajnie. Trzeba delikatnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach