bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu, no nieźle :-) Jakieś fraktalki zatrudniłeś do skalowania?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie. Dobry obrazek w tej rozdziałce z odpowiedniej odległości wygląda przyzwoicie.
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
A czy laby też wyostrzają, czy trzeba to robić u siebie. Generalnie wyostrzać się powinno po przeskalowaniu.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak oddaję płytę do naświetlania to ogłaszam / każę pisać na kopercie: proszę bez żadnej obróbki. Skutkuje, tylko naświetlają, nic od siebie.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
zorzyk, niektórzy czytać potrafią, a u mnie laboludki nie, bo nie reagują na zapis "bez żadnej korekcji" i skany mi oddają z maksymalnym kontrastem :(
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Czy do labu mogę oddać pliki TIF jakby nie było to nie stratne jpg i zdjęcie powinno być lepsze, czy to tylko do drukarni z tym formatem?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przyjmują jpg i tiff, ale tłumaczyli, że i tak robią konwersję do jpg, więc wolę zrobić sam w taki sposób, jaki uważam. Ale być może są laby, co wolą tiffa.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Zależy do jakiego labu. Mi raz nie chcieli przyjąć tif'ów w Gdańsku, ale to pewnie przez obsługę a nie maszynę do odbitek. W moim przypadku była (obsługa ;-) ) raczej mało "kumata".
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zenza - pytasz tak dla jaj czy ze względu na zmienne fronty atmosferyczne?
Nie jesteś w stanie wychwycić różnicy między TIFem a JPG (z małą kompresją). Poza tym - jak naucza Żorż - lab samoistnie dokonując konwersji pozbawia Cię całkowitego wpływu na jakość odbitki.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Nie oczywiście wole sam obrabiać do postaci jpg, ale myślałem, że jak TIF ma więcej szczegółów, to jak zechce sobie zrobić plakat A0, to lepiej w formacie bez kompresji wyjdzie, ale widzę, że mam jakieś braki:) Tylko nie rozumiem robię w RAW aby mieć więcej szczegółów wywołuję do TIF a jak chcę te szczegóły mieć oddane w na papierze, to robię kompresję do jpg- czyli jakby nie było mniej szczegółów do oddania na papierze? Może ma ktoś jakiś link do naświetlenia sprawy, bo niechcę OT robić a najwyraźniej czegoś nie kumam:)
I nie chodzi mi o to, że chcę akurat w postaci TIF oddawać do labu wiadomo nawet ze względu na wagę takiego pliku, ale co innego gdyby zdjęcie z takiego TIFa było o ileś % lepsze, to wtedy można się poświęcić:)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z tego co czytałem, jak masz jpg z PS-a z max jakością (12) to jest to prawie to samo co tiff, a mniejsze. Ale, jak wiadomo, prawie robi ogromną różnicę ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zenza - wywołaj RAWa do TIFa. Następnie zrób to samo z wołaniem do JPG (bez kompresji). Oczywiście obydwa pliki wołane na takich samych ustawieniach. Otwórz w Shopie obydwa obrazki i przy 100% powiększeniu znajdź różnicę. A0 nie będziesz wołał w labie, tylko prawdopodobnie w zakładzie z maszynąwielkoformatwą. A oni tam już przyjmują TIFy, EPS, i wszystko to, co wejdzie do RIPa.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
zenza, zaletą RAW czy też 16-bitowego TIFF-a jest możliwość dalszej obróbki bez widocznej utraty jakości. Co do jakości finalnego obrazu, to jpg z kompresją ustawioną na 98-99% jest nieodróżnialny od tiffa. Oczywiście ma w sobie mniej informacji, bo to kompresja stratna, ale przez oko nie do odróżnienia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach