Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Kraków - gdzie skanować średni format?
Zrobiłem 2 rolki 120-ki negatywu Fuji NPH 400, oddałem do labu w Domu Turysty www.fotograf.net.pl. Nie dodali zbyt wielu paprochów, nie wypalcowali, kolory wyszły IMHO ładne. Za to na kilku klatkach zrobili coś takiego:



Pytania:
1. Wydaje mi się że to czerwone powstało z winy labu, a nie aparatu który np. ma nieszczelną tylną ściankę, tak?
2. Jest jakiś lab w Krakowie który skanuje średni format (i robi to lepiej niż Ostrowski)?
3. A może oddać komuś do skanowania na skanerze komputerowym? Znacie kogoś? Przeszukałem forum i znalazłem tylko:
Alek napisał/a:
Skan na 9000 ED w Krakowie w znanym labie i przy promocji i w 8bitach 6x6 to chyba 10zl dzis wiec.....:)

Na Allegro: http://www.allegro.pl/ite...caly_film_.html skanowanie średniego oferował Tomall_HD_, może ktoś korzystał z jego usług?


Krakusy pomóżcie! :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ijon napisał/a:
1. Wydaje mi się że to czerwone powstało z winy labu, a nie aparatu który np. ma nieszczelną tylną ściankę, tak?


Imho - aparatu...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Cos mi sie raczej wydaje, ze to aparat.

dz.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ja się tam nie znam, ale jak miałem nieszczelny aparat, to to tak właśnie wyglądało.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ijon napisał/a:
Wydaje mi się że to czerwone powstało z winy labu, a nie aparatu
Masz to na slajdzie, czy na skanie ?
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
To jest negatyw, tyle że jeszcze go nie widziałem na własne oczy. Jak zobaczę to napiszę czy ślad jest widoczny na filmie.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ijon napisał/a:
coś takiego:

zaswietlenie czy jak kto woli light leak :-)

A NPH to najlepiej oddac do skanowania na jakims Frontierze - kolory wyjda super :-)
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Dada, przykładowa klatka jest zrobiona twoją Jasziką, ale na kilku klatkach z Mamyii też są podobne ślady. Na zdjęciach zrobionych Rolleiflexem Fafniaka wywołanych i zeskanowanych w tym samym labie też miałem podobne zafarby.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ijon napisał/a:
wywołanych i zeskanowanych w tym samym labie też miałem podobne zafarby.

Moze w Lab jest nieszczelny? :mrgreen:

Ijon napisał/a:
Jasziką,
Ijon napisał/a:
Mamyii
Ijon napisał/a:
Rolleiflexem

Ile tego miales? :-P
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Mnie się nie zdarzyło ani jednym, ani drugim, żeby zaświetlił tak klatkę. Akurat te typy są szczelne :shock: . Podejrzewam zaświetlenie filmu poza aparatem, np. przy nieumiejętnym wkładaniu do maszyny przed wywoływaniem, lub coś takiego.
 
gompky  Dołączył: 22 Kwi 2006
nie mam porównania z innymi usługami tego typu w Krakowie (tym bardziej, że mam 300 km), ale kiedyś, dzięki kontaktowi z pl.rec.foto korzystałem (też z powodu spapranego negatywu) ze studia Jakuba Jewuły na Pawlikowskiego - poszukaj opinii w necie. IMHO ma nieporównywalnie większe pojęcie o skanowaniu i fotografi w ogóle, niż typowa "dostawka" do frontiera...
pozdrawiam
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
gompky, wiem że usługi J. Jewuły są na najwyższym poziomie, problem w tym że średni format skanuje tylko skanerem bębnowym http://skanowanie.com.pl/html/skan.html. Co powoduje że cena skanowania z wysokiej robi się astronomiczna ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
A NPH to najlepiej oddac do skanowania na jakims Frontierze - kolory wyjda super
To jeszcze gdzies takie sa? Kilka lat temu mozna bylo wywolac C41 sredni w praktycznie kazdym labie. Od mniej wiecej roku, w Gdansku mozna to zrobic tylko w profilabach. Ale oni nie skanuje sredniego na labie, tylko na nikonach i biora 10 zl za klatke :-(

[ Dodano: 2008-02-29, 13:24 ]
Ijon, a co robiles z tymi filmam po wyjeciu z aparatu? Czy po wyciagnieciu z aparatu byly ciasno zwiniete? Nie zostawiles ich gdzies na swietle? Jesli nie, i tak jest na kazdym, to IMHO mozesz reklamowac w labie. Powinienes dostac zwrot za wywolanie, wszystkie materialy i jeszcze skany za darmo.

dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
To jeszcze gdzies takie sa?

W Labach Fuji maja Noritsu albo Frontiery. Pytanie, czy we wszedzie maja minilaby, ktore lykaja 120-ki.

Dzis pewnie skoncze szeroka Superie, i chyba oddam do jakiegos labu Fuji zeby mi odbitki zrobili :-)
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Ijon, zawsze możesz zapytać tutaj http://www.finisz.com.pl ul Łobzowska
ja tam zawsze robie mały obrazek ale również skanują 120-tki, ceny może nie są niskie ale żaden lab się nie umywa,
 

JohnnyFavorite  Dołączył: 31 Gru 2007
Witam,
Wybaczcie, ze odgrzewam kotleta, ale byc moze komus sie przyda w przyszlosci to, co mam do powiedzenia..

W tym tygodniu postanowilem przetestowac uslugi z Domu Turysty. Do skanowania poszla Provia 100F - byl to moj pierwszy w zyciu slajd i przyznam, ze zalezalo mi na dobrej jakosci. Wspomniany przez Ijona Ostrowski oferuje kilka opcji rozdzielczosci, wybralem wiec najdrozsza (choc wcale nie tak droga, bo niepocieta rolke policzyli mi za 24zl). I oto co dostalem:



..Generalnie jakosc super, kolory rowniez, skany ostre jak brzytwa (nizej link do cropa 100%). Pytanie tylko - CO TO ZA POŚWIATA?! Wystepuje na kazdej z klatek gdzie jest choc troche wiecej swiatla.
Badania organoleptyczne blony wykazaly, ze powinna wyjsc jak nalezy, stad stwierdzilem, ze to rozswietlenie wokol jasnego kostiumu musi wynikac z winy labu - przynajmniej tak mi podpowiadal rozum, ale przeciez byl to moj pierwszy slajd i sam moglem cos spaprac..
Wybralem sie zatem do studia FINISZ na łobzowskiej, jako ze rowniez zostalo wspomniane tu na forum. Postawilem tym razem naopcje najtansza, ktora i tak pokrywala sie z najdrozszym Ostrowskim, czyli optymalna dla wydruku 25x25 przy 300dpi. W Finiszu klatka za 5zl.. I tym razem dostalem cos takiego:



Jak widac roznica jest znaczna. Porownujac w pracy na starym i slabym monitorze CRT, stwierdzilem, ze na korzysc Finisz studio (5zl za klatke robi swoje..). Jednak po zrzuceniu zdjec w domu, dostrzeglem dopiero jakas pozioma, teczowa flare w prawym dolnym rogu oraz paskudna kompresje, o ktorej najwyrazniej nie doczytalem na ich stronie i.. :-| Nie wiem czy jest sens komentowac, cropy mowia same za siebie. U gory Ostrowski, nizej Finisz:



Moj wniosek jest chyba taki, ze nastepnym razem wyprobuje Finisza raz jeszcze i poprosze o Tiffy bez kompresji. Zrobilbym to od razu ale do glowy mi nie przyszlo, ze wrzucajac na plytke tylko dwa pliki (skanowalem u nich 2 klatki) ktos bedzie je kompresowal i przy 3500x3500px robil plik majacy 500kb :shock: Cale szczescie, ze nie wzialem opcji za 10zl/klatka bo bym dostal taka sama kupe, tylko po prostu 2x wieksza :roll:

I tak juz konczac, na plus dla Ostrowskiego to, ze ceny maja super - Pan laborant spoznil sie z robota i w efekcie obnizyl mi cene z 24,- na 16,-. Plus rowniez za jakosc i ostrosc skanu. Minus natomiast za zbyt duzy kontrast (lubie go, ale dopiero gdy sam o nim decyduje na kompie) i najwiekszy problem z ta niszczesna poswiata, ktora jest nie do przyjecia, a jak widac Finisz dal sobie z nia rade. Wydobyli tez znacznie wiecej szczegolow z cieni - tylko pytanie po co, skoro kompresuja plik tak, ze pozniej nic nie widac..
 
papier  Dołączył: 01 Wrz 2010
moja propozycja
Witam
Ja skanuje swoje negatywy w fotonecie( www.fotonet.info), z tego co wiem maja skaner do szerokich ( minolte) i cena tez jest nie zla, no i odrazu robią powiekszenia z tego jak ktos chce na papierze foto, jedyny problem to czas. ale skany sa ostre i kolorki na odbitkach fajne

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach