filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
K-5 ja już mam/pierwsze wrażenia
Wrażenia użytkownika filorp
Wrażenia użytkownika Klod76





:mrgreen: cena: £999 z preorderu
mały dużo za mały - przesiadka z k20d. Różnica tak jak podać dłoń mężczyźnie (k20z gripem) i małej dziewczynce (k5 bez gripa)
1) AF w ciemnym pokoju minimalnie szybszy trochę mniej skoków testowałem na 17-70 i 50-135 ale naprawde minimalnie (ten kto kupi moją k20stke będzie zadowolony) zdajsie że jest równiesz skuteczniejszy poza tym na plus jest to, że za każdym razem dociera z tą samą prędkością podczas gdy k20 zdarza się pobładzić.... nawet więcej niż zdarza - nigdy nie miałem w ręku k7!!!
2) Szumy? do 6400 nie ma (w porównaniu do k20stki) (tak! wyłaczyłem odszumianie w obu aparatch) 256000 wygląda mniej więcej jak 6400 k20stki ale trudno to porównywać bo - ustawiłem balans na auto a na k20stce w świetle sztucznym z tego co widzę autoWB jest totalnie rozjechane. Poza tym co zauważyłem na k20stce zdjęcia nocne są po prostu ciemne trzeba ustawić conajmniej +1ev aby mieć na monitorze mniej więcej to samo co z k5tki więc do 2ev trzeba dodać jeszcze 1 ev zysku jeśli chodzi o szumy. k20stka w cieniach nie ma nic na 6400, k5 na 25600 ma (tzn widać co w cieniu np fakture mebla) i to ludzie nie jest szum!!!!! dodałbym jeszcze 1ev za to. Szum nie jest kolorowy raczej jest to szum luminacji - na k20stce widac po prostu kolorowe kropki - cały czas mówie o porównaniu 25600 na k5 i 6400 na k20.... więc dodałbym jeszcze 1ev. Dla mnie jakies 4ev zysku jeśli chodz o szumy
3) Zakres tonalny? To jest baja..... W końcu jest tak że na całym zdjęciu mam mniej więcej jednolity poziom szumu nie ważne czy wcieniu czy w jaśniejszym miejscu - a wyłączyłem wszystkie D-range!!!! Na k20stce w cieniu jak mówiłem jest po prostu bryja owców leśnych....
To tyle ide spać....
 

action01  Dołączył: 22 Maj 2008
Gratulacje.
Przekonałeś mnie do zakupu K 5. Przez chwilę myślałem o K-r.
 

eurojacek  Dołączył: 30 Paź 2009
Re: K5 ja już mam/pierwsze wrażenia
filorp napisał/a:
AF w ciemnym pokoju minimalnie szybszy ...

ciekawy jestem jak AF wypadnie w stosunku do K-7
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
filorp napisał/a:
mały dużo za mały - przesiadka z k20d. Różnica tak jak podać dłoń mężczyźnie (k20z gripem) i małej dziewczynce (k5 bez gripa)
To fakt, ale jest też wygodniejszy niż K10/20D bez gripa.
filorp napisał/a:
1) AF w ciemnym pokoju minimalnie szybszy trochę mniej skoków testowałem na 17-70 i 50-135 ale naprawde minimalnie (ten kto kupi moją k20stke będzie zadowolony) zdajsie że jest równiesz skuteczniejszy poza tym na plus jest to, że za każdym razem dociera z tą samą prędkością podczas gdy k20 zdarza się pobładzić
Powinieneś testować prędkość na śrubokręcie, z SDM nie będzie szczególnej różnicy w prędkości, bo sam SDM jest tu wąskim gardłem.
filorp napisał/a:
Szum nie jest kolorowy raczej jest to szum luminacji
Chyba w JPG?
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
filorp, miałbyś może jakiegoś sampla do podzielenia się z kolegami? :-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
filorp, mam K20D z gripem i Twoje wstępne testy, to była odpowiedź na moje pytania o K-5, zanim je zadałem.
Dzięki!
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
opiszon napisał/a:
po prostu dla ludzi z dłuższymi palcami k10d/k20d mają za płytki uchwyt
dopiero w k-7 poczułem co to znaczy dobrze złapać za korpus :-P
Dokładnie, ale mimo to, nie obraziłbym się, gdyby K-7/K-5 był większy... Tyle, że mały korpus + opcjonalny grip daje większe możliwości konfiguracji odpowiednio wygodnego zestawu...
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
filorp napisał/a:
AF w ciemnym pokoju minimalnie szybszy (...) ale naprawde minimalnie

To trochę rozczarowanko... :-(
Też mam K20D i szlag mnie trafia przez jego AF. Przeczekałem K-7 licząc na istotniejszą poprawę w kolejnym modelu, a tu pierwsza opinia raczej mało zachęcająca.
Trzeba czekać na kolejne...
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Robert K., ale testowane na obiektywach z SDM, to w nich jest problem AF nie w puszkach :-/
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
darkduch, jaad75 - czyli wg Was np. Sigma z HSM powinna "wymiatać"? ;)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Może głupie pytanie, jak się ma sdm do hsm na pentaxie? Hsm jest szybszy? Bo z tego forum wyczytałem, że sdm nie jest rewelacją (nie mam szkieł ani hsm ani sdm)?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ponoć HSM jest szybszy
ja z HSMowych szkieł miałem tylko 120-400 i demonem szybkości to on nie był, ale AF działał sprawnie - powiedzmy tak jak w 50-135, tyle że ta Sigma jest duużo większa

w mniejszych szkłach (typu 24-70, 70-200) jest pewnie szybciej
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Robert K. napisał/a:
darkduch, jaad75 - czyli wg Was np. Sigma z HSM powinna "wymiatać"? ;)
Nie wiem, nie używałem żadnej Sigmy HSM. Ktoś gdzieś tam pisał, o jakimś problemie kompatybilności HSM z K-5 - któraś Sigma nie chciała ostrzyć... Ale nawet jeśli, to pewnie kwestia do rozwiązania odpowiednim updatem.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
To wszystko zależy od danego obiektywu. Na 2 popularne zamienniki KITa czyli 17-50/2.8 OS HSM i 17-70/2.8-4 OS HSM ten pierwszy ostrzył zauważalnie szybciej od DA*16-50/2.8 a drugi podobnie. Nie wiem czy to wina większego zakresu ogniskowych czy może droższa Sigma ma lepszy silnik.
Co do wspomnianej tu Sigmy 120-400 HSM to jest to muł w porównaniu do Sigmy 100-300 chodzącej na śrubokręcie.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
CZy jest celniejszy to musiałbym przeprowadzić rozległe testy.... ale na pewno działa w sposób pewniejszy, jeśli k20stką odpowiednio się wybrało cel to też jest szybko ale czasami to następowało za drugim trzecim razem i zawsze w podskokach i z chwilą zawachania, na k5 nie trzeba się za bardzo martwić o cel za każdym raze jest niemal natychmiastowe potwierdzenie - jeden ciągły przebieg ewentualnie dwa z minimalną przerwą (ale naprawdę minimalną taką samą jak k20 w normalny dzień na dworze lub na polu dla krakusów)- sprawdziłem na innych szkłach tych ze śrubokrętem też: zwłaszcza 12-24 oraz 24f2 mi się podoba - jak na nikonie f100!!!. Szczerze mówiąc nie widzę specjalnej różnicy między sdmami a śróbokrętami przy obu daje się zauważyć przyspieszenie całej procedury uzyskiwania ostrości bez dwóch zdań.... ale jak się było wprawnymprzy k20d to różnicy może nie być tak wielkiej... Zresztą pod tym względem moje k20 było zadowalające - po przesiadce z k10 naprawdę odczułem różnicę w af-ie. Panowie ale dynamika tonalna to zupełnie inna bajka.... różnica jest jak w przesiadce z telefonu komórkowego na k20d. Jakie chcecie sample?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
filorp, a jak jakość 12-24 na długim końcu, przy tak gęsto upakowanej matrycy?

 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
jaad75 napisał/a:
filorp, a jak jakość 12-24 na długim końcu, przy tak gęsto upakowanej matrycy?
w porównaniu z fa24f2 da16-50 da17-70 wypada najgorzej na f4 zwłaszcza na brzegach ale nie są to wielkie róznice do pominięcia gorzej z kolorami ale niesamowitego kontrastu fa24f2 nie przebije nic......

chętnie bym powrzucał sample z różnych czułości ale nie mam gdzie.... może komuś wysłać i ten ktoś to wrzuci na serwer?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Benek napisał/a:
Jeśli tak jest, to wnioskuję że k-5 ma gorszy AF od k-7
Dobrze wiesz, że to nieprawda... :evilsmile:
No chyba, że filorp ma jakąś K20D na dopalaczach, zwłaszcza, że zauważył znaczącą poprawę w stosunku do K10D, której ja nie widziałem wcale... :-P
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Re: K5 ja już mam/pierwsze wrażenia
[quote="Benek"]
filorp napisał/a:
k-7 dawała ognia zielonym światłem i od razu było: PIP!
wyłączyłem sobie zielone światło żeby dać fory kochanej k20stce..... na 50-135 nie widzę prawie żadnej różnicy jest ciągle tak jak na tym słynnym filmiku na youtube gdzie k7 zmierzyło się z canonem - natomiast k5 w porównaniu z k20 na pewno nie ma słynnych rzutów w jedną w drugą stronę po czym ustawia ostrośc niewiadomo gdzie i dopiero po powtórnym wycelowaniu i kilku watpliwościach ustawia ostrość.... Jest lepiej!!! Ale jak powiedziałem cudów nie ma.... Dla mnie ta różnica była warta przesiadki.... wiecie mam k20 jeszcze kilka dni.... potem jedzie do kogoś - jak bawię sie k5 to jest ok bo do dobrych rzeczy człowiek przyzwyczaja sie szybko - natomiast jak podpinam szkło do k20 jest zonk ale potem biore w reke k5 i znów mam wrażenie że cudów nie ma.... więc trzeba to przetestowć z cyferkami
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
a i jeszcze jedno af w trybie lv - its alive!!!!!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach