bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
MieCz, to jest lampka do kompaktów bez stopki...
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
OK, tylko że sprzedają to w zestawie PRO :mrgreen: http://www.e-cyfrowe.pl/l...a6e8b3#zakladki
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Meggido napisał/a:
Np. robię zdjęcie. Błysk poszedł, a zachowanie aparatu jest takie jakby tej lampy nie było (bardzo długi czas naświetlania).

Mój stary Star(blitz ;-) ) ma tak samo. Nie przejmuj się, to normalne. Ja nie mam nawet sygnału gotowości lampy w aparacie.
Rada na to:
1.
jpserwis napisał/a:
To rób na manualu, nie będzie problemu.

2. Priorytet przysłony i korekcja -1.5 - -2EV, jeśli zależy Ci na wydobyciu światła zastanego
Więcej dowiesz się tutaj.
Pozdr.
 

kaszalot  Dołączył: 26 Lis 2006
Ja ratuję się Metzem 32MZ3z kostką sca3701. Ta lampa jest naprawdę mocna i ma dobrą automatykę, obracaną głowicę i wspomaganie autofocusa. Co najważniejsze na allegro jest często wystawiana za niewielkie pieniądze.
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
kaszalot, I w tym momencie ceny tych lamp podskoczyły o 100% :evilsmile:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
kaszalot napisał/a:
Ja ratuję się Metzem 32MZ3z kostką sca3701
Miałem i bardzo sobie chwaliłem.
 
beribazoo  Dołączył: 15 Mar 2007
Czy do kazdego Metz'a jest potrzebna taka kosteczka, czy da rade pociagnac bez takich dodatkow, np. taki Metz
http://www.allegro.pl/ite...ja_faktura.html
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
beribazoo napisał/a:
jest potrzebna taka kosteczka, czy da rade pociagnac bez takich dodatkow, np. taki Metz
Nie, wystarczy kostka, która jest w komplecie. Ale lampa pracuje we własnej automatyce. Tutaj masz nawet wątek, w którym przewija się ta lampa.

http://pentax.org.pl/view...t=metz&start=30
 
beribazoo  Dołączył: 15 Mar 2007
argawen, no wlasnie czytalem o niej, ale ostatnio przechodzilem kolo sklepu foto i na wystawie byla kostka METZ-PENTAX i zglupialem troche po co taka kostka.
Zreszta za bagatela 130 zloty.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
argawen napisał/a:
lampa pracuje we własnej automatyce.

A automatyka Metza jest wręcz doskonała, nawet z minoltą na dalszy dystans lepiej spisywał się automat niż ttl (40 MZ-3i)
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
beribazoo,
Metz 36 C-2 nie ma wymiennych kostek.
Cytat
Jej popularny kształt typu "Cobra"
oznacza, że jest to Tumax z logo Metz'a
 

jakub_chojnowsk  Dołączył: 25 Mar 2007
piotr_luk, Powiedz mi prosze jak lampa ma swoja automatykę, to lanpa ustawiasie sama sobie, a aparat sam sobie tak ?? wtedy trzeba zschynchronizować jakoś aparat z lampą, czy lampę z aparatem ?? troche to pogmatwane, ale mam nadzieje ze wiadomo ocb??
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Lampa ma swój własny czujnik, sensor (czy jak to jeszcze inaczej nazwać) pomiarowy, mierzy odległość od obiektu i ilść światła zastanego i przesyła te dane do aparatu, a ten dobiera właściwą ekspozycję. Tak to chyba wygląda na chłopski rozum, ale to tylko moje rozważania, może jakiś fachman mnie poprawi.
 

jakub_chojnowsk  Dołączył: 25 Mar 2007
hmm to w takim razie na czym polega p-TTL? nie na tym właśnie??
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
TTL (obojętnie jaki: p-ttl, adi, i-ttl) działa odwrotnie przedbłysk "kontrolny", pomiar światła przez obiektyw (a nie sensor lampy), ustawienie ekspozycji

Cytat z Wikipedii:
"Through the lens, TTL (ang. przez obiektyw) - stosowany w lustrzankach, jak również w bardziej zaawansowanych aparatach kompaktowych (zarówno analogowych jak i cyfrowych) pomiar światła odbitego od fotografowanego przedmiotu, przez obiektyw, światłomierzem wbudowanym w aparat fotograficzny.

Istotą pomiaru TTL jest mierzenie światła odbitego od obszaru, który znajdzie się na zdjęciu. Pomiar ten uwzględnia również wpływ filtrów, konwerterów i innych nakładek mających wpływ na prawidłową ekspozycję.

TTL to też nazwa pierwszego z modeli aparatów marki Zenit, w którym zastosowano pomiar światła przez obiektyw

Skrót TTL spotyka się też gdy mówimy o tzw. lustrzankach - "wizjer TTL" oznacza, ze obraz jest odbijany z obiektywu przez system luster prosto do wizjera. Ten fakt sprawia, że w wizjerze widzimy praktycznie to samo co "widzi" obiektyw."
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jakub_chojnowsk, przy lampie z własna automatyką w zależności od ustawionego na lampie programu oraz ustawionej w aparacie czułości ustawia się wartość przesłony. Lampa w trakcie trwania błysku mierzy ilość światła wpadającą na jej czujnik i w odpowiednim momencie przerywa błysk.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
beribazoo napisał/a:
byla kostka METZ-PENTAX
Bo sa kostki z dedykacją do różnych systemów. Wtedy z taką lampą masz TTL, iTTL i takie rózne.
Z uniwersalną kostką ( jeden pin), to lampa pracuje tylko z własną automatyką.
 
ka_thy  Dołączyła: 06 Lut 2007
piotr_luk napisał/a:
Lampa ma swój własny czujnik, sensor (czy jak to jeszcze inaczej nazwać) pomiarowy, mierzy odległość od obiektu i ilść światła zastanego i przesyła te dane do aparatu, a ten dobiera właściwą ekspozycję. Tak to chyba wygląda na chłopski rozum, ale to tylko moje rozważania, może jakiś fachman mnie poprawi.


Nie. LAmpa nie kontaktuje się z aparatem. Ustawiasz na lampie ISO takie jak w aparacie, z kalkulatora, który znajduje się zazwyczaj na tylnej ścianie lampy wyniknie Ci jaką masz ustawić w aparacie przysłonę, ustawiasz ją i robisz zdjęcia, czujnik lampy mierzy ilość światła jaką ma dać lampa zgodnie z oświetleniem zastanym.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
ka_thy napisał/a:
Ustawiasz na lampie ISO takie jak w aparacie, z kalkulatora, który znajduje się zazwyczaj na tylnej ścianie lampy wyniknie Ci jaką masz ustawić w aparacie przysłonę, ustawiasz ją i robisz zdjęcia,

co to za automat, gdzie trzeba wszystko ustawić?
Mogę cię zapewnić, że na moim metzu żadnych takich historii nie ustawiałem, a całkiem prosto przełącznik w tryb A (automat) i zdjęcie
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Wiatm,
Ja uzywam Metza 36 C2 z K100D. Robie bardzo duo reportazy glownie w pomieszczeniach. Lampy uzywam przy ok. 90% zdjec. Jestem z tego Metza bardzo zadowolony. Efekty jakie mozna nim osiagnac mozecie sprawdzic na stronie www.grzegorz_szlowieniec.republika.pl w dziale portret zdjecie 2,3 i 5 (palnik byl w sufit). Mozna do tej lampy dokupic fajny dyfuzor za 50zl (przydaje sie przy zdjeciach w pionie bo lampa ma palnik uchylny tylko do gory i przy tego typu zdjeciach jest sie zmuszonym do waleniem palnikiem prosto w obiekt. Jest pare zastrzezen ktore opisalem pare tygodni temu (nikt co prawda nie odpowiedzial w tamtym watku). Chodzi o to ze lampa gdy sie uzywa trybu M, Av i Tv na aparacie nie wyzwala blysku manualnego a trzy programy zdaja sie dzialac jak trzy stopnie ustawien manualnych z rozna moca. Na trybie zielonym czy tez P lampa wyzwala sie jak zloto w kazdym swoim trybie (tak jak to ma miejsce z analogowym P30T). Podejrzewam nawet ze jak uzywam na aparacie manuala to nie dziala automatyka lampy tylko w zaleznosci od ustawionego jednego z trzech programow na niej jest wyzwalany blysk o stalej mocy dla kazdego programu (czyli 3 rozne moce blysku, po jednym na program). Nie przeszkadza to w swietnym operowaniu swiatlem. Standardowo robie zdjecia tak: ISO 800, przyslona 5,6 (z kitem) - nizsza z 50tka, czas ok 1/60s, na lampie program srodkowy. Robie zdjecie probne i kryguje czas od 1/25 do 1/160. jesli prawidlowe naswietlenie jest poza zakresem tych czasow to zmieniam program na lampie na mocniejszy badz slabszy. Przy wprawie ustalenie prawidlowych parametrow zajmuje mi ok 30 sekund i juz jestem gotowy do calego reportazu wprowadzjac tylko przy zmiennych warunkach w razie potrzeby korekty +/- 1/3 EV. Zdjecia i tak robie w RAWie ale i tak zadko kiedy wymagaja jeszcze korekty ekspozycji. Pewno dedykowana 540tka Pentaxa jest lepsza :) bo wystarczy tylko wcisnac spust migawki i po sprawie ale w trakcie robienia zdjec (po uprzednim ustawieniu wszystkiego w lampie i aparacie) tez nad niczym juz nie musze sie zastanawiac tylko szukam dobrych kadrow i pstrykam. Reasumujac lampke Metz 36 C2 polecam nawet jesli ktos potrzebuje na powaznie i zarobkowo robic zdjecia z jej uzyciem. Jej najwieksza wada jest palnik uchylny tylko w jednym kierunku. Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach