dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
[k100d] błąd w korekcji ekspozycji
Wutam
Po krótce mój problem:
1. mam jakas scene ciemna i chce zeby byla ciemna. Ustawiam Av, jak robie fote jest za jasna (czas 1/90s)
2. no to przytrzymuje przycisk korekty i jade na minus. I tu pojawia sie Zonk: Moim zdaniem czasy powinny sie skracac (1/125s 1/180s i tak dalej) tymczasem pierwszy skok o -0,5EV pkazuje czas 1/20s (z bez korekcji 1/90) a potem juz kolejne minusy to faktycznie 1/25s i tak dalej.. z tym, że i tak mam przeswietlone zdjecie..

Moze mi to ktos wyjasnic? Moze w zlym trybie uzywam korekcji ekspozycji? Soft mam w wersji 1.02.

Dziwne, bo chcialem sie upewnic czy na pewno tak jest i teraz celujac w zarowke tego bledu NIE MA. Natomiast jestem pewny ze w pewnych nie sprzyjajacych okolicznosciach to na 100% wystapilo. Jakies pomysly?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
W kasetce przy używaniu korekty ekspozycji nie działa auto ISO. Może bez korekty było powyżej 200, a po wprowadzeniu na -0,5 spadło do nominalnej.
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Ja u siebie mam to samo.ISO ustawiam sam wiec Auto ISO nie jest powodem.Oprocz tego
jak EV jest 0,0 to w pomiesczeniach praktycznie kazde jest przeswietlone i wtedy musze zjechac na -0,7 kilka zdjec wychodzi OK a potem kolejne juz sa niedoswietlone i wtedy
EV na -0,3 i za jakis czas znowu zle. Nie wiem co jest nie tak.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Polar, jaki pomiar?
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam podobny problem - większość zdjęć aparat stara się prześwietlić i muszę nieustannie ręcznie skracać czas, ale to jednak do pewnego stopnia jest loteria; o zgrozo dzieje się tak nawet kiedy mierzę punktowo na światła. Poza tym nie mogę (w K10) znaleźć opcji samodzielnej regulacji EV, bez jednoczesnej zmiany czasu, przesłony lub czułości, a może to jest niemożliwe w RAW-ach? Będę wdzięczny za podpowiedź.
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
bEEf segmentowy
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Poza tym nie mogę (w K10) znaleźć opcji samodzielnej regulacji EV, bez jednoczesnej zmiany czasu, przesłony lub czułości

Eeee, przecież to fizycznie niemożliwe... EV to jest funcja tych trzech wartości, zmieniając cokolwiek z nich zmieniasz przynajmniej jeden pozostały.

[ Dodano: 2007-05-19, 14:03 ]
Cytat
bEEf segmentowy

Polar, to się nie dziw. Ten pomiar stara się być mądrzejszy od Ciebie i zgadywać, co jest na zdjęciu - więc nie dziwne, że jest "dziwny" ;-) Ja też go na początku używałem, jako w miarę "bezpieczny", zamin nauczyłem się focić na CW (spot jeszcze na mnie czeka ;-) ) Przy zabawie z korekcją EV segmentowy staje się nieprzewidywalny - nigdy nie wiesz, co korygujesz, bo następnym razem aparat może naświetlić "na światła", podczas gdy poprzednio dawał "na cienie" - nieco zmieniły się proporcje światłocienia w kadrze i algorytm dał inną odpowiedż.

CW jest najbardziej przewidywalny przy odrobinie wprawy. Wystarczy zapamiętać, żeby nie mierzyć na mocno odstających od średniej płaszcztznach, i/lub dawać odpowiednią korektę. Spot pewnie może być jeszcze lepszy (michu podobnież tylko na tym jedzie), ale już przy "większej odrobinie" wprawy ;-)
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Eeee, przecież to fizycznie niemożliwe... EV to jest funcja tych trzech wartości, zmieniając cokolwiek z nich zmieniasz przynajmniej jeden pozostały.

Alleluja! Dziękuję! Ale wobec tego po co w ogóle wprowadzono w aparatach ten parametr, skoro nie jest funkcją niezależną?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Alleluja! Dziękuję! Ale wobec tego po co w ogóle wprowadzono w aparatach ten parametr, skoro nie jest funkcją niezależną?

Hm. No przydaje się:

- przy foceniu na P. Bo wtedy aparat sam dobiera i przysłonę, i czas, ew. również ISO (jeśli na auto). No i wtedy korekcja EV właśnie zmienia któryś z tych parametrów ustawionych przez aparat zgodnie z programem, a użytkownik ma w nosie, który to.

- na priorytecie przysłony lub czasu. Bo wtedy EV zmienia "to drugie" bez przełączania trybu. Ja np cały czas jadę na priorytecie przysłony, jak wiem, że automat sobie nie poradzi, to guziczek +/- i szybka korekta. W kadyszce jest to załatwiane drugim kółkiem.

To po prostu taki dodatkowy ficzer "na skróty". Bez niego dało by się (przechodząc na full manual), ale tak jest czasami wygodniej. Po prostu we wszystkich trybach oprócz manuala aparat dobiera ekspozycję tak, żeby wg niego było "dobrze", i po to jest korekcja EV, żeby wyprowadzić go z błędu :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Beef - Ty chyba dziś nawalony jesteś, bo całkiem sensownie gadasz...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu, Ty to potraficz namówić. Idę do lodówki, :-B czeka.
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
No dziękuję. Ja właśnie jestem po swoim dzisiejszym piwie, więc jutro przemyślę i przećwiczę, ale chyba widzę, że wolę ustawiać bezpośrednio czas/przesłonę:


Bo wtedy EV zmienia "to drugie" bez przełączania trybu. Ja np cały czas jadę na priorytecie przysłony, jak wiem, że automat sobie nie poradzi, to guziczek +/- i szybka korekta. W kadyszce jest to załatwiane drugim kółkiem.


bo jaka to różnica pierwszym kółkiem zmienić bezpośrednio samemu "to drugie"?
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Ta to ma sens ze tez nie wpadlem na to. Jutro przesiadam sie na CW i zobacze efekty.
Dzisiaj myslalem juz ze mi cos z kasetka sie pokopalo bo zapodzial sie gdzies punkt ostrosci w wizjerku ale w panike nie wpadlem i w menu poszukalem tylko nie wiem jak on sam sie wylaczyl bo daje glowe ze nie przestawialem nic juz od dobrego tygodnia tylko dzisiaj rano nowe aku zapodalem hmm ciekawe kto go wylaczyl.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
bo jaka to różnica pierwszym kółkiem zmienić bezpośrednio samemu "to drugie"?

Ano taka, że jak jedziesz na Av, to zmieniając przysłonę z automatu dobiera Ci czas i tylko w razie potrzeby korygujesz "to drugie". Jak jedziesz na M, to musisz sam "trafić" w ekspozycję. Różnica jest zasadnicza.

SNECZKU, przy okazji: jeśli możesz, cytuj używając opcji "Quote", będzie wygodniej czytać :-)

Co do :-B - właśnie sączę ;-)
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cytat
SNECZKU, przy okazji: jeśli możesz, cytuj używając opcji "Quote", będzie wygodniej czytać :-)


Dzięki, właśnie miałem zapytać jak się zaznacza cytat. Muszę na nowo przemyśleć swój stosunek do korekcji EV, dobranoc.
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Po zmianie na pomiar CW praktycznie dzisiaj przy duzych kontrastach i ostrym sloneczku nie mialem juz problemow z dziwnym zachowaniem aparatu. Jesli ktos chetny co wyszlo z moich prob http://polar.fotosik.pl/albumy/193368.html
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Stachu napisał/a:
W kasetce przy używaniu korekty ekspozycji nie działa auto ISO. Może bez korekty było powyżej 200, a po wprowadzeniu na -0,5 spadło do nominalnej.


bingo! mysle ze to o to wlasnie chodzilo.. rzeczowo i na temat, dzki Stachu :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach