NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
głębia ostrości a DSRL
Witam wszystkich.

Po pierwsze chciałbym się przywitać, gdyż pierwszy raz zabieram głos na forum.

Mam pytanie, czy manualna 50 1.7 pozwala na uzyskiwanie płytkiej głębi (np do portretów - żeby mieściło się jedno oko, a drugie już nie ) w dsrl z matrycą APSC, czy trzeba mieć 50 1.4 ?

Uwielbiam czasem taką małą GO, a nie chciałbym później żałować że kupiłem 1.7 a nie 1.4.

Proszę użytkowników DL i DS'ów o radę.

Mariusz
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kheyyy NaiR.
Spokojnie możesz inwestować w 1.7.
Głębia zależy w dużej mierze od odległości z jakiej focisz dany obiekt, więc pamiętaj, że z odległości 10m nawet 1.2 nie da Ci tego efektu ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
50/1,7 z odległości 1m daje głębię ostrości około 2cm. Przy minimalnie bocznym kadrze i ostrzeniu na jedno oko drugie będzie już nieostre.
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Głównie chodziło mi o portret, jasne że przy 10 metrach to jest nieosiągalne. Wątpliwości rozwiał plwk, dzięki.
Swoją drogą nie miałem analogowego Pentaxa, ale przy pełnej klatce aż strach myśleć co można było uzyskać na szkle 1.2.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: głębia ostrości a DSRL
NaiR napisał/a:

Mam pytanie, czy manualna 50 1.7 pozwala na uzyskiwanie płytkiej głębi (np do portretów - żeby mieściło się jedno oko, a drugie już nie ) w dsrl z matrycą APSC, czy trzeba mieć 50 1.4 ?
Uwielbiam czasem taką małą GO, a nie chciałbym później żałować że kupiłem 1.7 a nie 1.4.
Proszę użytkowników DL i DS'ów o radę.


Tu masz kalkulator GO on-line: http://www.dofmaster.com/dofjs.html

W DL-u/DS-ie przy otwartym 50/1.7, i foceniu z 1m, głębia ma 2.56cm (2.15cm dla 1.4), przy 2m - rośnie już do 10.5cm (8.83cm dla 1.4).
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Dzięki za link, to mnie utwierdza w przekonaniu, że najlepszy współczynniki cena/możliwości(jakość) daje SMC M 50/1.7. I taki kupię. :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dodam tylko, że w DS / DL głębokość ostrości jest dokładnie taka sama jak w analogu, tyle tylko że dla ogniskowej pomnożonej przez 1.5 (ogniskowa efektywna, czyli 50 mm analog == 75 mm w cyfrze).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W kalkulatorze przelicznik do analoga jest uwzględniony w wielkości krążka rozproszenia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach