zurkow Dołączył: 14 Lip 2006
exa 1a
Witam wszystkich serdecznie

Chciałbym się dowiedzieć jaki bagnet ma exa 1a, podobno pentax k?

a drugie pytanie (mam nadzieję że jesteście tolerancyjni:D )
Gdzie mogę kupić przejściówkę z exy 1a (pentax k) na bagnet nikona??

Pozdrawiam wszystkich zurko
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wątek na pl.rec.foto:
http://groups.google.com/...bc60f6b6bcc295/

Wygląda na to, że ma swój własny bagnet.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na pewno ma swój własny bagnet i o ile dobrze pamiętam mocowany dodatkowym pierścieniem zewnętrznym. Używałem kiedyś tego aparaciku (była to pierwsz moja lustrzanka). Kosztował wówczas baaardzo sporo. Ale fotki robione nim były super. Oczywiście filmy były wówczas tylko czarno-białe. Pzdr.
 
zurkow Dołączył: 14 Lip 2006
Bardzo dziękuję, jednakże prosiłbym o wypowiedzenie się innych fotografów (może posiadaczy exy :)
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
nie wiem czy akurat 1a mialem w reku (w moja sie patrzylo z gory na matowke), ale na pewno na inny bagnet niz pentax. Zgadza sie ze z pierscieniem dodatkowym. Sa tez obiektywy excta PK, ale o takim body nie slyszalem.
 

bynon  Dołączył: 16 Lip 2006
Własnie wczoraj znalazlem u siebie na strychu taki aparat EXA 1a z obiektywem Mayer-optik Gorlitz 2.8/50 :)

wiecie moze jak sie go otwiera, tzn tak zeby film włozyc??
bo zdazylem zauwazyc ze ma wymienny pryzmat i wyciagany caly wizjer na ktory patrzy sie z góry, ale jak sie go otwiera to nie wiem a nie chce na sile...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
powalos napisał/a:
(...)Oczywiście filmy były wówczas tylko czarno-białe. Pzdr.

No co Ty, ORWOCOLOR był od zawsze :mrgreen:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Nie mylcie exy czy exakty z pozniejszymi badziewiem pod podobna nazwa na bagnet K... :-?

http://www.physd.amu.edu.pl/~w_kaczmarek/

Pzdr
Spinner
 

ryba  Dołączył: 19 Cze 2013
Odkopuję trupa... :-)

Mam pytanie do forumowiczów - czy dysponuje ktoś może szpulą zwrotną do Exy? Wpadł w moje ręce egzemplarz, lecz niestety bez tej nieszczęsnej szpuli. Chętnie bym postawił to urządzonko na nogi :-)
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
ryba napisał/a:
czy dysponuje ktoś może szpulą zwrotną do Exy?

Jeżeli nie uda się dokupć brakującej szpuli, to można stosować przewijanie "z kasety do kasty".
Kiedyś, dawno, dawno temu miałem Exę. Czasami stosowałem ten system.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Czasami na All... trafiają się szpule od Zorki, lub Feda. Można zastosować. Jest trochę luzu, ale po zamknięciu tylnej ścianki, jak film idzie prawidłowo po zębatce, to działa bez problemów.Ja tak stosuję w Exie I.
 

ryba  Dołączył: 19 Cze 2013
Nazwany napisał/a:

Jeżeli nie uda się dokupć brakującej szpuli, to można stosować przewijanie "z kasety do kasty".
Kiedyś, dawno, dawno temu miałem Exę. Czasami stosowałem ten system.


To racja, przygotowuję się na taką ewentualność, ale a nuż uda się dorwać dobrą szpulę.

Dada napisał/a:
Czasami na All... trafiają się szpule od Zorki, lub Feda. Można zastosować. Jest trochę luzu, ale po zamknięciu tylnej ścianki, jak film idzie prawidłowo po zębatce, to działa bez problemów.Ja tak stosuję w Exie I.


Próbowałem właśnie przełożyć szpulę z FEDa, ale chyba nie do końca wierzę w sukces - szpula cała "lata", ma za duży luz :-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
kivirovi, powalos, NRD-owskie systemy z takim pierscieniem to Praktina, Altix i średnioformatowy P-six. Exa/Exakta mają blokadę obiektywu dźwignią po stronie spustu migawki hacząca o bolec na obiektywie. Mocowanie jest podwójne - bagnet wewnętrzny i większy zewnętrzny, jednak nie spotkałem się jednak z żadnym ustrojstwem mocowanym na zewnętrznym bagnecie Exy.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
JacekK, ja myslałem o tym zewnętzrnym bagnecie, którym kręcimy przy zakładaniu obiektywu. Fakt, ze była dodatkowa dźwignia z takim haczykiem do dodatkowego blokowania obiektywu. Pzdr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach